Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy tudnak (például az...

Nicola73 kérdése:

Hogy tudnak (például az Időképen) 14 napos előrejelzést megadni ?

Figyelt kérdés
Szerintem ez képtelenség. 1-2 maximum 3 napra ha lehet a radar vagy műhold képek alapján előrejelzést készíteni. Kíváncsi lennék a véleményetekre erről.

2022. jan. 23. 12:47
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Már jó 100 éve mérjük és feljegyezzük az időjárási adatokat. Illetve ott van a szuperszámítógép által szimulált előrejelzés. Azt az előrejelzést toldják meg az adatok feljegyzésének kezdete óta feljegyzett, az adott napi jellemző időjárással, aztán ez vagy bejön, vagy nem, de nagyobb eséllyel jön be, mintha a hasadra ütnél.
2022. jan. 23. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Modelleket futtatnak, az kalkulalja azcelőrejelzest az aktualis körülmenyek figyelembevetelevel. Le van írva egy csomó helyen reszletesen.
2022. jan. 23. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Itt egy cikk


[link]

2022. jan. 23. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

"Szerintem ez képtelenség."

Ez a probléma a mai emberrel.

Régen, mikor a tudományt még hírből sem ismerték, mindenki szeretett volna okosabb lenni. Ma meg, mikor a tudásnak egy olyan hihetetlen tárháza áll mindenkinek a rendelkezésére, hogy beszarás, nos, mindenki azt mondja, ezt nem hiszem.

Ritka egy ostoba faj az ember.

2022. jan. 23. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
2022. jan. 23. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Nem képtelenség, igen komoly tudományos és technikai háttere van.

Sok oldal ismerteti is, hogy adott időtartamú előrejelzéshez milyen eszközöket, tudományos módszert használ, és az milyen valószínűségű.

Vannak oldalak, amelyek egymástól eltérően, csak grafikailag másképp jelenítenek meg adott nemzetközi adatgyűjteményt, esetleg más részletezéssel; ők fel szokták tüntetni a forrást, forrásokat.


Van 30 napos előrejelzés is. Sőt, 1974. óta kiadásra kerül a Dávid naptár (a készítője neve alapján ez a neve), amely egész éves előrejelzésre szolgál; van 2022-es is.

Olyanok, amilyenek; van, hogy adott helyre vonatkozóan egész jók.

(Vannak, akik nagyon megbíznak benne, mindjárt a választás napjának kitűzése után olvastam olyan elemzést, hogy ennek az éves naptárnak az előrejelzését nézték a választás napjára, és annak alapján mérlegelték, hogy az aznapi időjárás várhatóan hogyan befolyásolja a részvételt, és annak alapján az eredményt.)


A másnapi előrejelzés sem mindig sikerül.

(Több évvel ezelőtt Németh Lajos, közismert meteorológus mondta el egy beszélgetős műsorban, hogy úgy vállalja a másnapi előrejelzését, hogy annak megfelelően öltözik, illetve például annak megfelelően használ, vagy nem használ esernyőt. Elmondta, hogy jónéhányszor didergett, izzadt, vagy éppen alaposan elázott emiatt; az a kellemesebb része volt, ha furcsán néztek rá, mert felhőtlen időben nyitott esernyővel járkált.)


Ráadásul, lehetetlen is egyszerre minden adott helyre megfelelő előrejelzést adni, mikor egyes városrészek, vagy szomszédos kistelepülések közt is jelentős különbség lehet. Egyik helyen hosszabb ideig tartó hatalmas esőzés van, nem messze tőle meg egy csepp eső sem esik egész nap.

Ugyanakkor, jellemzően egy-egy régióra adnak előrejelzést; ha trükköznek, és a legkisebb település is kiválasztható a honlapon, akkor meg lehet nézni: bizony, az adott régióra vonatkozó egységes előrejelzést adnak.

(Ráadásul, aki nem jósolt eső idején épületben van, nem is biztos, hogy figyel arra, hogy eltérés van, aki elázik, az viszont egy jó nagy feketepontot ad a meteorológusoknak, és erősödik benne a vélemény, hogy nem tudnak azok semmit.)


A hosszabb távú előrejelzések többnyire az egész országra vonatkoznak, aztán éppen az Időképen meg lehet nézni, hogy sokszor hányféle időjárás van egyidejűleg ebben az egyáltalán nem túlméretes országban is.


Nem jóslás, hanem megvalósult időjárás: az elmúlt napokban számos komoly hóhelyzeti tudósítást, videót, képet láttam, hozzánk légvonalban elég közel is. Itt, nemhogy hólapát nem kellett, még vesszőseprű sem, cirokseprűvel takarítottam a járdát.

Volt a környékünkre előrejelzés; adott helyeken bejött, a többi helyen meg egymástól is eltérően, más lett.


De, olyat is tapasztaltam, hogy órára pontosan akkor esett, és addig esett, amíg és ahogyan 5 nappal korábban jósolták a mi környékünkre.


Az ingyenes előrejelzések is a szakma szabályai és lehetőségei alapján készülnek, de általánosságuk miatt messze nem mindig, minden helyre jók.

Viszont vannak fizetős lehetőségek, amikor adott helyre mindenre kiterjedő pontos jelzést is vállalnak, órás részletezéssel is, több napra előre is; változásfigyelmeztetéssel stb. Elsősorban mezőgazdasággal foglalkozóknak ajánlják; fogalmam sincs, mennyire jók.

2022. jan. 23. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

"Ez a probléma a mai emberrel."

Ugye? De bezzeg ha az intsán lát egy a leszállás előtt orsózó 747-est azt elhiszi. Mer' asztat a Marika is megosztotta és ha Marika is megosztotta akkorazúgyvan!


A meteorológia "kicsit" komolyabb tudomány mint sokan gondolják. Sokan annyit látnak csak hogy feszes cicikkel kiáll egy néni a képernyőre és elmakog valamit ami vagy bejön vagy nem.

2022. jan. 23. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 TappancsMancs ***** válasza:
100%
A biztos inkább az 1 nappal előre jelzés, a többinél változó a pontosság. Ahogy növekszik az előrejelzett időtáv, úgy növekszik a pontatlansága is. És mint írták szoftver... :)
2022. jan. 23. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Az előrejelzésekhez meteorológiai modelleket használnak, melyek megpróbálják kiszámítani a következő napok időjárását: minél nagyobb az időtáv, annál pontatlanabbak. Magyarországra nézve az első 3-4 napra országos szinten elég jó prognózis készíthető, az 5-7. napon már nő a bizonytalanság, ilyenkor nagyjából egyértelmű az időjárást alakító tényező (pl. hidegfront, mediterrán ciklon stb.) de térben és időben is már nagyobb eltérések lehetnek. 7-10. napig már csak nagyjából a várható makroszinoptikus helyzetre lehet következtetni, vagyis hogy Európa térségében hol helyezkedhetnek el ciklonok és anticiklonok. 10 napon túl meg gyakorlatilag már bármi lehet, így igazából a 15, 30 akárhány napos előrejelzéseknek már semmi értelme, ugyanúgy ahogy a Dávid naptár is csak kuruzslás, és teljesen szakmaiatlan.

A bizonytalanság függ a várható időjárási helyzettől is: egy anticiklon száraz időjárását akár egy hét távlatában is viszonylag pontosan előre lehet jelezni, ellenben ha hazánk térségébe egy közeli ciklon, vagy hidegörvény érkezik, ott még 1-2 napra előre is simán tologatnak a csapadékon 50-100 km-eket a modellek. Ezen kívül általában a legnehezebben a konvektív csapadékot (zápor, zivatar) és a ködöt jelzik nehezebben előre a modellek, mert itt több helyi hatás is érvényesül, amit kevésbé lehet kiszámítani.

2022. jan. 24. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!