Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valaki tud írni egy képtelen...

Valaki tud írni egy képtelen magyarázatot?

Figyelt kérdés

A legképtelenebb, leg viccesebb magyarázatra vagyok kíváncsi. Elő a fantáziával :)


Itt a kísérlet:

[link]



2022. jan. 27. 22:46
 1/9 anonim ***** válasza:
63%
Csak nekem nem stimmel valami a magyarázattal ? :)
2022. jan. 28. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 krwkco ***** válasza:
74%

"Csak nekem nem stimmel valami a magyarázattal ?"

Könnyebb megérteni, ha a papír helyett egy dugattyút képzelünk egy vízzel töltött félig zárt hengerben. Ha a kisérlet vákuumban történne, akkor a dugattyú simán kicsúszna.

De normál légnyomás mellett, ha meghúzzuk a dugattyút a hengerben vákuum keletkezik. (A párolgó víztől eltekintve.)

És itt kell nagyon óvatosnak lenni! Nem a vákuum szívja vissza a dugattyút. A vákuum az anyagtalanság. Ha nincs anyag, nem tud erőt kifejteni.

A dugattyút a légköri nyomás tolja vissza.

2022. jan. 28. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Ez a kísérlet könnyen működhetne olyan részleges vákuumban is, ahol a nyomás csak éppen akkora, hogy ne forrjon fel a víz. Ugyanis a felületi feszültség jelensége a kísérlet meghatározó eleme!
2022. jan. 28. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
26%
Azt hittem , hogy ez esetben a vákuum, ami benntartja a vizet. Ha fele vízmennyiséggel lenne feltöltve a pohár, akkor nem működne a dolog.
2022. jan. 28. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 krwkco ***** válasza:
0%

"Ugyanis a felületi feszültség jelensége a kísérlet meghatározó eleme!"

Csak én gondolom, hogy ez nem így van? És hogy kisebb nyomáson is (nevezhetjük részleges vákuumnak) a papírlap kb. akkora vízoszlopot tudna megtartani, ami megfelel a külső nyomásnak? Vagyis a magyarázat ugyanaz marad?

Vagy a 3-as hozzászólás már a "legképtelenebb, legviccesebb magyarázat"-ok közé lett szánva?

2022. jan. 28. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Hogy valaki a kérdésre is válaszoljon:

A víz azért nem folyik ki a fejre fordított pohárból, mert a papírlap tartja. A papírlap pedig azért nem esik le, mert a vízben lévő amőbák fáznak, és magukra húzzák azt, kvázi takaróként.

Ez megoldja azt a ki nem mondott problémát is, hogy a papírlap miért nem ázik át azonnal? Természetesen a vízmolekulák alig érintkeznek a papírral, az ott hemzsegő amőbáktól nem férnek oda.

2022. jan. 28. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
#5 A 3-as hozzászólásomat komolyan gondoltam "krwkco"! A légnyomás másodlagos hatásnak számít a bemutatott papírlapos kísérletben, tehát az előadó hibás/elégtelen magyarázatot ad a bemutatójához. A kísérlet sikere a peremnél ható felületi feszültségen múlik. Számolj utána, ha nem hiszed!
2022. jan. 28. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
52%
#4 Bár kicsit nehezebb - de ennek ellenére fele vízmennyiséggel is sikerrel bemutatható a kísérlet, ha odafigyelünk néhány technikai részletkérdésre!
2022. jan. 28. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

A valós magyarázatot nyilván tudom, és nem azért mert a videóban láttam, a videó csak a kísérlet szemléltetése!

6-os köszönöm a válaszodat, a többiek nem is értem miért vitatkoznak a valós magyarázatról.

2022. jan. 29. 19:14

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!