Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan jöhetnek létre szuperne...

Hogyan jöhetnek létre szupernehéz fekete lyukak?

Figyelt kérdés

Amik a galaxisok közepén csücsülnek; azok több milliárd naptömegűek. Azt tudjuk, hogy egy fekete lyuk úgy keletkezik, hogy egy nagyobb (a mi napunknál nagyobb, ha jól emlékszem minimum 3-4X) tehát nagyjából 4 naptömegnék már fekete lyuk lesz a csillagból, amikor meghal.

Akkor adódik a kérdés, hogy a szupernehéz fekete lyukak hogyan jöhetnek létre? Ahhoz az kellene, hogy több milliárd naptömegű csillag szülessen (majd haljon meg).

Már pedig ilyet még nem találtunk az univerzumban. {Egyáltalán létre tud jönni (elméletileg) akkora csillag? Van felső elméleti határa, vagy elméletileg bármekkora lehet egy csillag?)

A másik lehetséges válasz lehetne az, hogy a fekete lyukak táplálkoznak, majd idővel megnőnek. De egyszerűen nem telt el annyi idő az univerzum születése óta, hogy sima táplálkozással, más fekete lyukkal való összeolvadással ekkora fekete lyukak létre tudjanak jönni. Ebből adódhat egy másik kérdés, hogy köztes tömegű fekete lyuk hogyan keletkezhet, és mi a magyarázata annak, hogy nagyon keveset észleltünk eddig belőle?

Ebből adódhat egy másik kérdés, illetve egy érdekesség, hogy érdekes, hogy a Tejútrendszerhez hasonló spirálgalaxisok mindegyikének közepén csücsül egy szupernehéz fekete lyuk. Tehát a galaxisok kialakulása szoros kapcsolatban áll a fekete lyukakkal.

De még mindig a fő kérdésem, hogy egyáltalán hogyan jöhetnek létre?



2022. febr. 22. 19:01
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Gondolj a Naprendszer születésére. Először volt egy por és gázfelhő. Amikor sűrűsödik, akkor az anyag egy része a középpontban fog összpontosulni, a többi egy idő után korong alakban kering körülötte. A galaxisok is hasonlóképpen viselkedhettek a kezdetekkor. (Nem teljesen, mert a tömegarányok egész mások, de a folyamat mechanikája valószínűleg hasonló.)

Eleinte a központi fekete lyuk lehet, hogy ez egy hatalmas csillag volt, ami előbb-utóbb összeomlott, de aránylag könnyen tudott növekedni a frissen kialakuló galaxis központi anyagából, ahogy a fiatal Nap is rengeteg anyagot szívott magába, mielőtt a csillagszél kisöpörte a maradékot. Egy fekete lyuknak ráadásul nem is nagyon van csillagszele.

2022. febr. 22. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Ebben van róla említés valahol 30-40 perc környékén:

https://www.youtube.com/watch?v=rToQgaiMy4M

2022. febr. 22. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Aha köszi akkor kvázi jól is gondoltam az elméletet meg a választ is. De igazából nem kaptam rá választ mert senki nem tudja :D

Remélem hogy a JWST meg fog látni olyan régi galaxist vagy olyan régi csillagot, szupernóva robbanást ami pont erre utal.

2022. febr. 22. 23:25
 4/7 A kérdező kommentje:

Aha az elméletem a következő:

A szupernehéz fekete lyukak a galaxisokkal együtt jönnek létre.

Az ősrobbanást követő 300 ezer év után az első atomok összeálltak. (Ha jól emlékszem)

Aztán nem tudom mennyi idő után az első galaxisok. Mivel akkor még kicsi volt az univerzum ( a mostanihoz képest) anyag meg ugyan annyi volt mint most, sokkal sűrűbb volt. Ha sokkal sűrűbb volt az univerzum, akkor létrejöhettek szupernehéz csillagok. Mert más nem kell csak annyi hogy sok anyag legyen. Az meg volt mert nagyon sűrű volt. (Persze ha nincs elméleti határa annak, hogy mekkora lehet egy csillag)

Tehát az univerzum korai szakaszában, a sűrű anyagban létrejöhet szupernehéz csillag. Az meghal egy gigászi szupernóva robbanás során. Megmarad a szupernehéz fekete lyuk. A kilökődött anyag meg spirál karokat kezdett el alkotni a fekete lyuk körül. Ezért van az, hogy nagyjából egy síkban van minden. (Pont, mint a csillagoknál, ott is egy ködből alakul ki minden)

Aztán voálá, megszületett a galaxis a szupernehéz fekete lyukkal együtt. Hogy miért nem látunk ilyet? Arra is van elméletem, mert az ősrobbanást követően történt. Tehát akkor született meg minden galaxis. A távoliakat nem látjuk a vöröseltolódás miatt, a közelik meg pont ugyan olyan idősek, mint a Tejútrendszer.

Most már tényleg remélem, hogy a JWST talán nagyon messze lévő galaxist, ami választ adhat erre.

2022. febr. 22. 23:46
 5/7 anonim ***** válasza:

Azt nem értem, hogy folyamatos anyaggyűjtéssel miért ne alakulthattak volna ki milliárd évek alatt ? Anyag van elég. Átlagosan a galaxisok 1000 milliárd naptömeg nagyságrend körül vannak. A Nagyobb feketelyukak pedig 10 milliárd naptömeg nagyságrendbe esnek, tehát akár egy galaxisból is összejöhet ennyi.

Én azon csodálkozom, hogy ennyi idő alatt, hogy nem állt össze az egész univerzum egy, vagy néhány nagyobb feketelyukká ?

2022. febr. 23. 02:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

"Én azon csodálkozom, hogy ennyi idő alatt, hogy nem állt össze az egész univerzum egy, vagy néhány nagyobb feketelyukká ?"


Univerzumunk folyamatosan tagul, raadasul gyorsulo utemben, igy nem igazan tud osszeallni.

2022. febr. 23. 03:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

"Tehát az univerzum korai szakaszában, a sűrű anyagban létrejöhet szupernehéz csillag. Az meghal egy gigászi szupernóva robbanás során. Megmarad a szupernehéz fekete lyuk. A kilökődött anyag meg spirál karokat kezdett el alkotni a fekete lyuk körül."


Az első csillagok létrejöttének nincs ennyire közvetlen köze az univerzum átlagos sűrűségéhez. Helyi sűrűsödések hozzá létre a csillagokat. (Ld. gravitáció.)

A galaxisok nem valószínű, hogy egy szupernóva robbanás planetáris ködjei lennének. Valószínűbb, hogy a galaxis csillagainak szülő gázfelhője nem vett részt a központi fekete lyuk életében.

2022. febr. 23. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!