Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ki tudom találni az univerzum...

Ki tudom találni az univerzum legnagyobb sebességét?

Figyelt kérdés

Például a müonok is gyorsabbnak tűnnek mint a fény, még is nem gyorsabbnak mondjuk őket, hanem úgy nyújtják a teret és az időt, hogy gyorsabbnak tűnnek.

Tehát annak ellenére, hogy a sebességet a v=s/t -vel számoljuk ki és világos, hogy megjelennek idelent is a müonok, mégsem ezt a nagyon egyszerű számítási módot használjuk, mert lehetetlennek tartjuk, hogy túlélik az utat. És ezért ki van találva, hogy itt a müonokra ilyen hosszcsökkentő, meg idő nyújtó hatások hatnak a sebességének fénysebességközelisége miatt.

Lehet-e kitalálni egy másik túlléphetetlen sebességet, amely szintén egyforma minden inercia rendszerben?

Most így kitaláltam egy sebességét amely 10 m/mp, minden inerciarendszerben egyforma, és ez az univerzum legnagyobb sebessége. Legyen a neve labdasebesség.

Például megpróbálok eldobni egy labdát körülbelül 10 méter/mp sebességgel, de ha véletlenül gyorsabbnak látom a labdát, akkor azt mondom rá, hogy nem is ment gyorsabban, hanem csak úgy csökkentek a hosszok, meg úgy torzult az idő, hogy én azt gyorsabbnak láttam. És minden, ami gyorsabbnak tűnik a labdasebességnél, igazából nem is megy gyorsabban, csak úgy nyújtja a teret és az időt.

Mi a bizonyíték arra, hogy képtelen vagyok kitalálni egy ilyen sebességet?



#fény #fénysebesség #müon #relativisztikushatások #legnagyobbsebesség
2022. máj. 14. 04:38
1 2 3 4
 1/35 Mojjo ***** válasza:
94%

- Ki tudsz találni, hiszen kitaláltál. Csak épp hülyeség.

- Az idő lassulását gyorsan mozgó rendszerekben ki lehet mérni pl atomórával, és lehet vizsgálni a mértékét, valamint ezt összehasonlítani az elméletileg jósolttal.

- A müonok nem tűnnek gyorsabbnak, mint a fény. Nagyon is fénysebesség alatt haladnak, és ugyanezt a fénysebesség alatti sebességet mérnénk, ha fogalmumk sem lenne időlassulásokról és hosszkontrakciókról. Az időlassulás miatt a bomlási idejüket mérjük hosszabbnak, a sebességmérésükbe nem zavar bele.

2022. máj. 14. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/35 anonim ***** válasza:
100%

A tér és az idő relativitása nem csak úgy ki vannak találva, ezek műszerrel is mérhető jelenségek.


"Mi a bizonyíték arra, hogy képtelen vagyok kitalálni egy ilyen sebességet?"


Az, hogy a valóság ellentmond a kitalációdnak. A fizika (és általánosságban a természettudomány) nem úgy működik, hogy csak úgy kitalálunk dolgokat és kijelentjük hogy az márpedig úgy van. A tudomány a világ leírására szolgál, ha az elképzeléseinknek ellentmondanak a kísérleti eredmények, akkor el kell vetnünk a hipotézisünket.


Einstein se csak úgy kitalálta a speciális relativitáselméletet, hanem meglévő elméleti problémákat próbált megoldani, megfogalmazott két axiómát, és logikusan végigvezette, hogy mire lehet belőlük következtetni, a valóság pedig beigazolta a következtetéseit.

2022. máj. 14. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/35 anonim ***** válasza:
100%

Bármit kitalálhatsz - csak az a kérdés, hogy az mennyire fog egyezni a valósággal.

A fénysebességről úgy tartják, hogy az csak a mi világunkban ennyi, máshol más is lehet.

Tehát létezhet olyan világ, ahol a lakók könnyedén elérik a fénysebességet, ha akarják. Van is erről könyv, hogy ez mivel járna.

Átlépni ott se tudják.

2022. máj. 14. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/35 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszaitokat!

#1 : Igen Mojjo, pont ezt írtam le én is szórul szóra, pontról pontra.. Semmi értelme nem volt kiforgatnod a kérdésem, de nyugodtan folytasd, ha kedved tartja.


#2 : A kérdés ennél egy kicsit absztraktabb, de tényleg nem lehet kitalálni a kérdés módját a kérdésből.


Arra akartam kilyukadni, hogy nincs erre esetleg egy matematikai bizonyítás, vagy képlet? Arra a tényre, hogy ne tudjak behelyettesíteni a fénysebesség helyére egy akármilyen számot, és az idő eltolódást, meg az egyéb fellépő úgymond problémákat ahhoz mérten kiszámolni?

2022. máj. 14. 16:34
 5/35 anonim ***** válasza:
100%

De van.

Ha nem ismernéd a fénysebességet, akkor is ki tudnád számolni fizikai törvényekből.

Méghozzá nem "fénysebesség" lenne, hanem "maximális létező sebesség". Aztán döbbennél csak rá, hogy mi minden meg valahogy pont ezzel a sebességgel...

2022. máj. 14. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/35 A kérdező kommentje:
#3 : Nem akarok átlépni olyan sebességet, ami lehet hogy nem is létezik.
2022. máj. 14. 16:37
 7/35 anonim ***** válasza:

Igen, ez egy határérték.

Csak a tömeg nélküli dolgok mennek ilyen gyorsan.

2022. máj. 14. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/35 A kérdező kommentje:
#5 : Értem szóval van egy olyan képlet, amely a létező legnagyobb sebességet adja, megnézhetném ezt a képletet valahol? Van elnevezője esetleg, vagy letudnád írni ide? Ha nem is tudnád leírni, van rá ötleted hogyan lehetne kiszámolni?
2022. máj. 14. 16:41
 9/35 anonim ***** válasza:
100%

A Maxwell-egyenletekkel van kapcsolatban, Dávid Gyula egyik videójában láttam.

Sajnos már nem tudom, melyikben.

2022. máj. 14. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/35 A kérdező kommentje:

Ti is láthatjátok a wiki oldalakon, hogy amilyen értéket a c helyére behelyettesítek a térnyújtás, és az idő torzulás kiszámításánál, olyan mértékben fognak ezek megtörténni.


[link]

[link]


Tehát egy feltételezett legnagyobb sebesség nélkül ezeket nem is lehet kiszámolni.

2022. máj. 14. 17:58
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!