Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit látnánk az égbolton, ha a...

U. Xorter kérdése:

Mit látnánk az égbolton, ha a látható univerzum mérete csak 500M km lenne?

Figyelt kérdés
Na és ha csak 100M km, például látnánk a Napot?

2022. máj. 17. 22:26
 1/7 anonim ***** válasza:
76%
Te semmit. Mert a sötétséged beárnyékolna mindent.
2022. máj. 17. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Semmi mert a Nap kiégetné a szemünket.
2022. máj. 18. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Nem te látsz el valameddig, hanem a fény jön el onnan a szemedbe. Amit nem látsz, az még nem ért ide. Vagy azt a hullámhoszt már nem tudod érzékelni, de ebbe szerintem nem mennék bele.
2022. máj. 18. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Ez a kérdés gyenge lett. Annyit látnánk, ami jelenleg is ezen a távolságon belül van, a többit nem.

Vagy úgy gondoltad a kérdést, hogy a mai látható univerzum azon korai állapotában amikor még csak 500M km-es volt ez a rész?

2022. máj. 19. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
500M kilométeren belüli égitesteket. A Napot, és a belső bolygókat. De pl a Jupiter is messzebb kering ennél, így az sem létezne, nem volna látható.
2022. máj. 19. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Az 500M km-es látóhatárral mindössze egy csillagot látnál az égen, ami a Nap.

A legkönnyebben úgy tudsz ebben kiigazodni, hogyha a csillagászati egységet használod a távolságméréseidre - egyszerűen azért, mert az van a legközelebb ahhoz, amit mérni akarsz nagyságrendileg.

Egy csillagászati egység pedig egész egyszerűen egyenlő a Föld és a Nap közötti átlagosnak mondható távolsággal, azaz 150M km.


A következő lépésed az, hogy felmész a wikipédiára, és meglesed a bolygók Apihélium és Perihélium távolságát. Például a Merkúr túlságosan ellipszis alakú pályán kering, nem úgy mint a Vénusz, vagy akár a Föld, ezért az Apihéliuma (a Naphoz képesti legnagyobb távolsága) jobban eltér a Perihéliumától(a Naphoz képesti legkisebb távolságától). Így megtudod állapítani, hogy a Merkúrt akkor sem látnád mindig a 100M km-es látóhatárral, ha Napnak ugyan azon az oldalán volna a Föld és a Merkúr, mivel a Merkúr perihéliuma ~46M km ,te pedig csak 100M km-et látnál a 150M km-ből. Ne felejtsd el azokat az égitesteket, amelyeket azért nem tekintünk bolygónak, mert még aszteroidák között van a pályájuk. Például a Ceres, amelynek a perihéliuma 2,5 Cse, apihéliuma 3 Cse. Ne felejtsd el azt sem, hogy nem mindig látnánk adott látóhatárral bolygókat, amelyek épp a Nap másik oldalán vannak. Tessék levonni a következtetést, hogy mi a Földröl 1 Cse távolságra vagyunk a Naptól, azaz milyen alkalmakkor tudnánk látni egy adott égitestet. Egyéb bolygókat, például a Mars api és perihéliumát is érdemes megkeresned a wikipédián. A Jupitert már nem látnád 500M km (azaz 3,33 Cse) látóhatárral, de a Jupiter adatai is fent vannak. Sőt az egész csillagrendszerünkre adataira is rákereshetsz.

2022. máj. 20. 01:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
Még valami. Megtévesztőek lehetnek egy kicsit az ellipszis pályák a Nap körül felrajzolva, mert azt gondolná az ember, hogy azok egy síkban vannak. Valójában kész káosz az egész. Tehát az hogy egy égitest épp a Nap másik oldalán van, nem azt jelenti, hogy biztosan a Nap háta mögött van az az égitest. A Nap felett ,vagy alatt átlátva is képesek lehetnénk látni azt az égitestet, mert annyira rendezetlenek a keringési pályák.
2022. máj. 20. 01:49
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!