Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha túl nagy szórással mérjük...

U. Xorter kérdése:

Ha túl nagy szórással mérjük a deviációs intelligenciahányadost, akkor könnyedén kijöhetnek negatív pontok is, jól gondolom?

Figyelt kérdés
Elvégre a Gauss-görbe mindkét irányban végtelen, és attól, hogy a csúcsa a 100-as átlagértéknél van, még nem áll meg 0-nál, hanem megy a plusz/mínusz végtelenbe. Minden csak a minta nagysága és a megválasztott szórás kérdése, igaz?

2022. jún. 9. 11:57
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

"Elvégre a Gauss-görbe mindkét irányban végtelen"

Nem végtelen, Alef(0)-nál visszakanyarodik.

2022. jún. 9. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 Kólauborkával ***** válasza:
78%

Akkor mond el milyen jelentéssel bír számodra a negatív intelligencia? Amikor nem írok semmit a papírra az a 0. Ez az eredmény jön ki akkor is, ha megsemmisítem. Mit tudsz fizikailag csinálni, nem csinálni, hogy negatív IQ-d legyen?


Csak, hogy valami értelmet is társítsunk hozzá…

2022. jún. 9. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
@Kólauborkával, ha nem írsz semmit a papírra, azt mínusz végtelennek tekinteném.
2022. jún. 9. 14:49
 4/13 anonim ***** válasza:
88%
És a 0 IQ-val rendelkező mit fog tudni írni a papírra? Miben fog különbözni a -∞ IQ-jútól?
2022. jún. 9. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 Kólauborkával ***** válasza:
54%
Akkor számodra egy kreatív, de írástudatlan ember nem intelligens?
2022. jún. 9. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
54%

"a Gauss-görbe mindkét irányban végtelen"

Ld: értelmezési tartomány.

2022. jún. 9. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

#4-es, a 0 IQ-jú ember egy pozitív pontszámot fog elérni a 0 pont és az átlagpont között. A százas IQ-jú ember az átlagpontszámot.

@Kólauborkával, én a Mensa álláspontját képviselem abban a tekintetben, hogy a fluid intelligenciatesztek korrelálnak a legtöbb más intelligenciával, és már a Mensa tesztek is kultúra- és nyelvfüggetlenek. Tehát csak karikázgatni kell a megfelelő válaszokat, nem kell írástudás hozzá. Én nem keverném ide a kreativitást. Első blikkre nem is tudom, hogy van-e korreláció a kettő között.

Elég szerencsétlen dolognak tartom, hogy az átlag IQ-t 100-ra tették, nem 0-ra. Így azt a képzetet keltik, hogy 0 lenne a minimum IQ. De nincs (szerintem) elvi minimum, se maximum.

2022. jún. 9. 16:38
 8/13 anonim ***** válasza:
78%

"0 IQ-jú ember egy pozitív pontszámot fog elérni a 0 pont és az átlagpont között"

Tehát attól lesz 0 az IQ, hogy nullától különböző érték jön ki, amikor méred az IQ-t. Ezt csak én nem értem?

2022. jún. 9. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
78%

Te elképesztően megrázóan sötét vagy. Az IQ funkcionális képességet mér. Gyakorlatilag kb. 20 alatti IQ szintnél már az önálló életre való képesség is sok esetben kérdéses (inkább esélytelen). Nem lesz negatív IQ-jú ember, mert nem életképes.


Annak valami mögöttes oka van, hogy valakinek ennyire extrém alacsony legyen az IQ-ja. Azaz van valami olyan betegsége /ezen kívül/, ami rengeteg más tünetet is okoz, és ezek közül az egyik lesz az alacsony IQ. Ilyen esetekben már az önálló táplálkozás is sokszor problémás. Sajnos volt részem ilyenben, öcsémnek volt egy rakás betegsége, és csak egy volt a sok papír között amin annyi szerepelt, hogy feltételezett IQ kisebb mint 20), ő konkrétan nem volt képes önállóan enni, csak folyékony táplálékkal lehetett táplálni (később már csak gyomor szondán), mert rágásra sem volt képes. A kommunikációja kb. a kutyugatás és a brekegés keveréke volt amire képes volt. Kb. azt "tudta kifejezni" hogy nagyjából mit szeretne (pl. éhes, tele van a pelenkája, fáj valamije, de ennél sokkal többre nem volt képes stb.) erre volt mindössze képes 12 éves koráig "vegetált" ezen a szinten. És nem ő volt az egyetlen a kórházban ahol kezelték, néha haza engedték, mert sokat nem tudtak vele kezdeni. A többi részletet nem írom le vele kapcsolatban mert az nagyon személyes.


Ott mondták a dokik, hogy kb. 20-as IQ az ami alatt - a kapcsolodó betegségek miatt - szinte életképtelen az ember. És már mérni se nagyon tudják, mert nincs hogyan (az nem egy egzakt mérés, hogy kuruttyol vagy brekeg egy kép v. kérdés kapcsán, mert tényleg kb. erre képesek, akiket láttam és ebben a sajnálatos állapotban voltak). Aztán vannak sajnos olyanok is akik hasonló betegségekkel küzdenek, de "ép értelműek lennének" rajtuk azért látszik, hogy próbálkoznak, de a tanulás a kapcsolodó képességének hiányában nem képesek fejlődni, (pl. mert nem tudnak vissza kérdezni).


Tudom jó viccelni más nyomorán, meg röhögni, hogy hehe milyen okos kérdést tettem fel már megint. De gondolj bele azokba a szülőkbe, testvérekbe akik nap mint nap ezt látják, és várják a szerencsét, hogy a gyerekük, testvérük talán "meggyógyul" és legalább a "mérhető" tartományba kerüljön az IQ-juk. Nem fog senki elméleti maszturbációt folytatni azon, hogy létezhet-e negatív IQ amikor már 20-as IQ alatt eleve kérdéses az, hogy az illető életképes-e vagy sem, az önellátás már 50-es IQ alatt is szinte reménytelen, azaz csak úgy tud életben maradni ha valaki születésétől a háláig gondozza, azért erre is gondolj bunkókám. Tudod amikor a kis nővérke (igaz utána pár foggal "szegényebb" lett /meg nyert egy törött állkapcsot hozzá/, apám meg két év felfüggesztettel "gazdagabb") a folyosón amikor azt hitte, hogy nem hallja senki (mármint a kolléganőjén kívül) "szobanövénynek" nevezte az öcsémet (vagy a szobatársát aki hasonló állapotban volt) na ebbe a helyzetbe próbálj belegondolni amikor ekkora tapintatlan f*ságokat kérdezel /és tök jó poén szobanövénynek nevezni egy súlyosan sérült embert, csak azért mert szinte képtelen bármilyen emberi élethez kapcsolódó dologra, de akkor is a gyereke, testvérem stb./. Lehet játszani a számokkal, addig csak jót röhögtünk, hogy kétszer alef a kontiummonidokon az mennyi, de amikor ember életeken viccelsz az már nem vicc hanem bunkóság. És nem kis méretű bunkóság. Tudom, hogy a te IQ-d is extrém alacsony, és nehezen tudod végig gondolni, hogy mit kérdezel, de mielőtt valami határtalan ostobaságot kérdezel kérem, hogy olvass utána legalább a google-val, hogy mit tekintenek az életképes IQ alsó határának.

2022. jún. 9. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
64%

elvileg igen.


amit általában használnak, az egy 15 szórású teszt. ebben a 85-115 határok között van a népesség kb. 2/3-a, 70 pont alatt (100-2*15), illetve 130 pont fölött (100+2*15) van a népesség 2-2%-a.


de vannak más szórású tesztek is. van 16-os (pl. CTMM) meg 24-es is (pl. Cattell III-B)


a 15-ös teszten a 130, az ugyanazt jelenti, mint a 16-on a 132, ami ugyanaz, mint 24-en a 148.


elvileg ha elég nagy a szórás, akkor elő lehet állítani olyan tesztet, aminél az értelmi fogyatékos (15-ös szóráson 70 alatti pontszám) nulla alatti pontszámot kapna.


kérdés, hogy minek és hogy hogyan.

olyan tesztet lehet csinálni, ami üresen beadva is adott pontszámot ér (pl. a Mensa teszt is olyan, hogy üresen is 100-at mér), de olyat csinálni, ami részlegesen kitöltve is érhet nulla pontnál kevesebbet, az trükkös.


persze azt is csinálhatod, hogy átszámolod az eredményt, mondjuk 100-as szórásra, hogy aki "átlag alatti", az már mínuszt kapjon, csak minek.

2022. jún. 9. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!