Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Nem sért emberi jogokat, ha...

Nem sért emberi jogokat, ha az anatómiai preparátumokról készült tartalmakat fizetős szolgáltatásként az interneten árulnak?

Figyelt kérdés

Orvostanhallgató vagyok és keresgéltem a neten anatómiai szoftverek után, tanulási célzattal. Találtam ezt az oldalt, amit azzal hirdetnek, hogy igazi tetemekről készült modellekről lehet tanulni. [link]

Kicsit átböngésztem az oldalt és akkor fedeztem fel, hogy ez ráadásul magyarországi címre van bejelentve.

Én úgy tanultam, hogy tetemeket orvosi egyetemek birtokolhatnak ( ha az illető ezt életében lepapirozta) és csakis oktatási és kutatási célra használhatják őket (a személyiségi jogokat tiszteletben tartva.)

Nekem nagyon tetszik az oldal, de nem teljesen értem, hogy hogyan tudott egy ilyen elkészülni Magyarországon, hiszen képek tömkelege van feltöltve rá halott emberekről, ráadásul 99$/évért kínálva a tartalmakat, amikor egyáltalán nincs egyetem mellette megnevezve.

Ti mit gondoltok erről?



2022. jún. 15. 04:36
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem rendben van az oldal. Van kép és képaláírás ahogy a debreceni egyetemen szkennelik a testrészt. A program és honlap használatáért kell fizetni. Gondolom ök fizettek a testrészekért, vagy ök preparálták ki, majd beszkennelték, a 3d-s képekböl pedig egy szoftvert fejlesztettek. Ennek használatát kell megfizetni. Szellemi tulajdon. Amikor felajánlod a tested a tudománynak akkor az azt jelenti, hogy azért senki nem kérhet semmit. A preparált részekért nem tudom hogy fizetett-e valaki, valószínüleg csak a kikészítése került pénzbe, maga a testrész nem.

Van kontakt az oldalon, írj nekik és fel fognak világosítani.

2022. jún. 15. 07:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Rendben, köszönöm a választ!

Olyan mélyen nem érdekel a dolog.

Csak kíváncsi voltam, hogy más mit gondol róla, de meggyőztél!

2022. jún. 16. 04:22
 3/3 anonim válasza:
Az illető, aki felajánlotta a testét nem kap pénzt Magyarországon, tudomásom szerint. Kicsit érdekes téma, vitaindító lehet... Ugye mivel mai "divat" szerint előfizetéses rendszerű a program, ezért jócskán profitábilisnak tűnik, mivel az orvosképzésben "úgyis" kiboncolják. Lehetne róla vitázgatni etikailag, hogy hol a határ, de valószínűleg az illető beleegyezett ebbe is, figyelnek a jogi formulákra gondolom.
2022. jún. 27. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!