Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem sikerül a kísérlet?

Miért nem sikerül a kísérlet?

Figyelt kérdés
Megpróbálkoztam a tojáshéjas kísérlettel, ahol azt írja a munkafüzet, hogy hártyájától megtisztított tojáshéj hő hatására először megfeketedik a benne lévő szerves anyagok miatt, majd fehér színű lesz, indikálva, hogy égetett mész keletkezett. Na most a szenesedési fázisig sikerült eljutnom, de a kifehéredés nem jött össze. Próbáltam fém edényben is, és közvetlenül lángba tartva a gázüzemű sütőnk fölött. Szóval a színe sem stimmel, és vizet rácsepegtetve sem indul be a rákövetkező reakció, ami jelezné, hogy az égetett mész oltott mésszé alakul.

2022. aug. 8. 18:22
 1/9 Silber ***** válasza:
100%

EL tudom képzelni, hogy esetleg nem érted el a megfelelő hőmérsékletet. Esetleg a relatíve (!) alacsony hőmérsékletű tojáshéj felületén korom képződött, amely így valamelyest megvédte a tojáshéjat további átalakulástól.

Ismételd meg a kísérletet, hátha most másképp alakul! Esetleg más hőforrással, mondjuk egy másik tűzhellyel vagy gázforrasztó piszollyal.

Tartja magát a mondás: "Egy mérés nem mérés".

2022. aug. 8. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

A CaCO3 = CaO + CO2 reakció kezdő hőmérséklete kb. 850 °C ( 1 atmoszféra nyomáson). Ez a korallvörös - narancssárga izzásnak felel meg.

A szükséges hőmérséklet alatt a CaCO3 bomlása csak jelentéktelen mértékű.

2022. aug. 8. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Nade a földgáz lángja 2000 °C körül van, szóval sikerülnie kellett volna a kísérletnek.
2022. aug. 8. 20:39
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező írta:

"Nade a földgáz lángja 2000 °C körül van"


Válasz:

De a hevítendő tárgy attól még nem került termikus egyensúlyba a lánggal!

2022. aug. 8. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

"De a hevítendő tárgy attól még nem került termikus egyensúlyba a lánggal!"


Ezzel egyetértek, de én úgy saccoltam, hogy a leadott hő nagy részét a tojáshéj fogja elvezetni, lévén, hogy a levegő sokkal ritkásabb anyag.


Szóval azt mondjátok, hogy a munkafüzetben elfelejtették odaírni, hogy acetilén lángvágó kell a kísérlethez? :)

2022. aug. 9. 00:23
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Amikor hevítetted a gázláng felett, akkor narancssárgán világított a tojáshéjad nappali fénynél nézve is? Ha igen, akkor a kísérletednek sikerülnie kellett!


Ha csak a "szenesedési fázisig sikerült" eljutnod, akkor ott még 500 Celsius fokot sem értél el, mert az fölött egy pillanat alatt eloxidál a koromréteg és kifehéredik a cucc.

2022. aug. 9. 06:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Most már csak azért is bementem a konyhába, és kipróbáltam egy mezei földgázrezsó cca. 1,5 kW-os égőrózsája felett a témát:


Egy antikor-vas csipesszel a lángperem felső égési zónájába tartottam egy cca. 2 négyzetcentiméteres tyúktojáshéj-darabot. Az első fázisban kiég az organikus anyag, és fekete szennyeződés marad vissza a hártyából. A tojáshéj már ekkor erősen vetemedni kezd, tehát nagyon finoman kell tartani a csipesszel.


Ezután már úgy pozicionálunk, hogy a maximális hevülést érjük el a mintadarabon. Ekkor teljesen (hirtelen átmenettel) kifehéredik a perem. Ha jól csináljuk, akkor ez a fehér rész kb. 3 mm-re szélesedik. Ez a sáv körülbelül félszélességben láthatóan struktúrát vált - na, ott megy végbe a kérdéses átalakulás! Vízbe dobva ez a rész pezsegve reagál és alkalikus reakciót ad.


Alacsony nyomású nyílt láng felett, csipeszben tartva nem lehet teljesen átalakítani a tojáshéjdarabot, mert az átalakulás közben elporlik. Ehhez már megfelelőbb eszközök szükségesek.


Ilyenkor ébred rá az ember, hogy azok a - mai szemmel meglehetősen "tudatlan" - korabeli alkimisták micsoda profi hevítéseket tudtak csinálni a kezdetleges retortáikban!


(A 4-es és a 6-os voltam.)

2022. aug. 9. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Köszi hogy ennyit foglalkoztál vele! Annyit nekem is sikerült elérnem, hogy a pereme nagyon kis részen fehér lett, de ez nálam kb 1 mm-t jelentett. Utána még aznap csináltam egy olyan próbálkozást, hogy mozsárban összetörtem szinte porrá a tojáshéjat, és így megpróbáltam fémedényen keresztül égetett mésszé alakítani, de ez nem jött össze (nyilván mert nem ad át annyi hőt a lábas, ami elég lett volna). Porszerű anyagot pedig elég nehéz csipesszel megfogni, úgyhogy ez a verzió is kudarcba fulladt.
2022. aug. 9. 12:47
 9/9 A kérdező kommentje:
Update: csak érdekességképp, ma újra megpróbálkoztam a tojáshéj porrá örölt alakjának hevítésével. Egy fém spaklira terítettem a porított anyagot, és így közvetlenul a lángba tudtam helyezni. Így se jártam sikerrel, csak egy minimális mennyiség (1 mm2) alakult át fehérré, azaz kalcium-oxiddá.
2022. aug. 9. 14:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!