Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Magyarország mezőgazdasági...

Magyarország mezőgazdasági szempontból van olyan termékeny, mint pl a sokra tartott ukrán gabonaföldek?

Figyelt kérdés

2022. aug. 21. 20:32
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
83%
Nincs. Meg nincs is akkora termőterület. És ld. aszályok, és az alföld kiszárítása. Timár Gábornak vannak most ebben a témában igen jó cikkei, olvasgasd.
2022. aug. 21. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

[link]

sötétbarnával azok a térségek, ahol a brutál jó feketeföld a domináns talajtípus

az aszály amúgy náluk is komoly kockázatot jelent, pont ezek a vidékek növénytakaró és csapadékmennyiség szempontjából eléggé hasonlóak az Alföld szárazabb részeihez

2022. aug. 21. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 TappancsMancs ***** válasza:
27%

A mutatott térképhez két dolog. Egyik, hogy azon csak bizonyos talajtípus van. A másik, hogy a színezetek erőssége nem azonos a talajminőség fokozataival, hanem csak a jó áttekinthetőség miatt vannak úgy színezve.


Annyira jó nincs, de világviszonylatban valóban jók vagyunk.


"A feketeföld tiszta formájában a meleg nyárral és hideg téllel járó sztyeppvidékek tipikus talaja. A legnagyobb feketeföldterületek ezért Magyarország (Puszta), Románia (Bărăgan), Ukrajna , Oroszország , Kazahsztán , Mongólia és Kína (Mandzsúria) sztyeppén , valamint Észak-Amerika sztyeppéin (prérin) találhatók."


Földminőségi térkép - ez teljes. Magyarország területét rátettem kinagyítva és a linken letölthető nagyban is.

[link]



---

[link]

[link]

2022. aug. 22. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
34%

"Földminőségi térkép - ez teljes. Magyarország területét rátettem kinagyítva és a linken letölthető nagyban is."

hát én ezt a térképet nem teljesen tudom összeegyeztetni ezzel:

[link]

világviszonylatban valóban nem vagyunk rosszak, de annyira sok igazán jó talajunk azért nincs. mondjuk az ország negyede.

2022. aug. 22. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 TappancsMancs ***** válasza:
37%

Az talaj típusok. Nincs is rangsorolás rajta.


Mondjuk Ukrajna százalékosan vajon hogy alakul és Magyarország a térkép szerint. Nehéz százalékot becsülni. Nagyjából azonos százalék vagy Ukraja kicsit jobb arányokkal rendelkezik.

2022. aug. 22. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
71%

"Az talaj típusok. Nincs is rangsorolás rajta."

a talajtípusok megnevezése már önmagában egy rangsorolás.

2022. aug. 22. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
0%
A termékenységet alapvetően a földet művelők szakértelméből és munkája minőségéből érdemes megállapítani. De kétségtelen, hog vannak termékenyebb és kevésbé értékes talajok is.
2022. aug. 22. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 TappancsMancs ***** válasza:
0%

Oké felőlem lehet, hogy úgy van. Mutassatok egy termőképességi rangsorolást a linkelt "Magyarország talajtípusai"-ról.


"a talajtípusok megnevezése már önmagában egy rangsorolás."

Én sem kétlem, hogy lenne közöttük rangsor, nyilván van. Csak nézzük meg... A felsorolás azért még nem biztos, hogy minőségi rangsorban is van.


Egyébként gyanítom, hogy a két térkép valamilyen módon egybevág, mert szakemberek készítették mindkettőt. Az látható rajtuk, hogy a nagyságrendi területeik egybevágnak, csak az egyik részletesebb és a másik összesített.


Kicsit összevetettem a kettőt és bár nem néztem át annyira alaposan, de a magyar térképen mintha balról jobbra emelkedne a minőségük a talaj típusoknak. Ez egybevág kb a világtérképpel. De csak átnézegettem és úgy tűnik.

2022. aug. 22. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 TappancsMancs ***** válasza:
0%

Van itt még néhány térkép. :) Bár nem vagyok egy talajtani szakértő :)


Talajok szervesanyag-készlete

[link]


Talajok termőrétegének vastagsága

[link] vastagsága.gif


[link]


[link]


[link]

2022. aug. 22. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 TappancsMancs ***** válasza:

6/

- "Az talaj típusok. Nincs is rangsorolás rajta."

- "a talajtípusok megnevezése már önmagában egy rangsorolás."


1. Tárgyilagosan viszont NINCS rajta, hogy melyik irányban van a minőségi sorrnedjük, és az sem, hogy egyáltalán minőségi sorrendben van-e. Ez tény mert látszik a térképen.


2. Aki nem szakértője vagy jó ismerője a talajtípus megnevezéseknek az nem fogja ezt biztosan látni a térképen. Ez is nyilvánvaló. Nem hinném, hogy ez bármiféle vita tárgyát képezné. "A talajtípusok megnevezése már önmagában egy rangsorolás" >> annak aki ismeri is azokat.


Gondolom van akinek a nyilvánvaló dolgokra is lepontozás a képessége. :) Bár nem megy vele semmire - szerintem. Pont inkább fordítva.

2022. aug. 23. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!