Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A földrajzilag jódhiányos...

A földrajzilag jódhiányos területeken hogyhogy nem golyvásak a vadállatok?

Figyelt kérdés
2022. okt. 28. 07:27
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Az ember egy túltenyésztett fajta, meghódított olyan élettereket is, melyek nem nevezhetőek éppen ideálisnak (pl. nagyváros). Az ember ezért kényes a környezet hibáira, de kompenzálja a fejlett kultúrája segítségével, pl. tud táplálékkiegészítőket alkalmazni.


Az őshonos élőlények jól alkalmazkodtak a környezeti feltételekhez, ezért jól elvannak - kb. ennyi a magyarázat.

2022. okt. 28. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, én is ilyesmire gondoltam, de ha egyszer a pajzsmirigy hormonhoz jód kell, a jód pedig egy elem, biológiailag nem előállítható, akkor hogy tud alkalmazkodni?

Mert pl. Magyarországon csak enyhe a jódhiány, de élnek élőlények olyan helyen is, ahol durván jódhiányos a talaj.

2022. okt. 28. 11:01
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Az állatok biokémiája nem teljesen egyezik az emberekével. Például a csiga vérében réz van vas helyett az oxigénátvivő molekulában, ezért nem piros a vére. Egyáltalán nem létfeltétel egy embertől távolabb álló állatfajnál, hogy olyan hormonszabályozása legyen, melyhez kritikus a jódbevitel.
2022. okt. 28. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Honnan tudod, hogy nem golyvásak?


A természetben majdnem senki sem csattan ki az egészségtől, nem tökéletes az állapotuk.

2022. okt. 29. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

#4: Igen, de azért valahogy fotókon, vagy akár valóságban ritkán látni ilyen nyakkal őzeket:

[link]

2022. okt. 29. 11:09
 6/7 A kérdező kommentje:

#3: Én azért hozzánk genetikailag közelebb álló élőlényekre gondoltam, mondjuk emlősökre, vaddisznó, szarvas, őz. Nem csigára.

Az emlősök biokémiája lényegileg azonos a mienkkel, és pajzsmirigyük is van, ugyanolyan hormonokkal, amihez jód kell, csodát ők sem tudnak csinálni.

Legfeljebb jobb felszívódás lehet, az segít.

2022. okt. 29. 11:11
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

5: legtöbbször a golyva nem ekkora... Sőt sokszor csak tapintható, de nem látható, pláne nem egy vadállaton, ami vizsgálat nélkül akár bőrelváltozás, tályog is lehet. Erről egy tanulmányt kéne keresni, amiben például egy adott őzpopulációt vizsgáltak - milyen arányban jelentkeztek nálunk pajzsmirigyet érintő hiánybetegségek, elváltozások. Mert ez ilyen, hogy látni nem fogod, csak ha kutatod.


"Az emlősök biokémiája lényegileg azonos a mienkkel" - ez egy nagy lódítás, alapjában véve értem, hogy mire gondoltál, de ez így nem igaz. Háziállataink között is nagy különbség van, és nem véletlen, hogy emberi gyógyszerek sokszor kontraindikáltak háziállatoknál.

2022. okt. 29. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!