Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van realitása annak a félelemn...

Van realitása annak a félelemnek, hogy addig kísérleteznek Fekete Lyukakkal, míg egy el nem nyeli a Földet?

Figyelt kérdés

Addig jár a korsó a kútra...


[link]



2022. nov. 17. 19:04
A kérdező szavazást indított:
igen
lehet
Nem.
53 szavazat
1 2 3 4
 1/32 A nagy Levin ***** válasza:
94%
Nem.
2022. nov. 17. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/32 anonim ***** válasza:
95%
El kéne olvasni a cikket, hogy nem csináltak feketelyukat, hanem csak egy hasonloan viselkedo rendszert.
2022. nov. 17. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/32 anonim ***** válasza:
11%

Ez csak egy hasonló rendszer, nem fog elnyelni semmit.

Viszont a félelmed lehet reális... olyan 500 év múlva már biztos tudnak akkora fekete lyukat is készíteni majd, ami veszélyes lehet.

De akkor már az az energia és az azt termelő erőmű is bőven veszélyes lesz, amit a készítéséhez felhasználnak.

2022. nov. 17. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/32 anonim ***** válasza:
82%
A fekete lyukkal kapcsolatban nem kell félni. Viszont millió más dologtól igen. Vírusok, nukleáris, vegyi, biológiai fegyverek, mesterséges intelligencia, hogy csak egy párat mondjak.
2022. nov. 17. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/32 anonim ***** válasza:
95%

Egy fekete lyuk attól fekete lyuk, hogy annyi anyag van betömörítve olyan kicsi térfogatba, hogy a felszíni gravitációs gyorsulás meghaladja a fénysebességet. A Földet pl. egy alig 1 cm-es golyóvá kellene összenyomni ahhoz, hogy fekete lyuk váljék belőle.

A másik dolog, hogy a fekete lyukak "párolognak", ez a Hawking-sugárzás. Ráadásul minél kisebbek, annál gyorsabban. A mikrométeresnél kisebb fekete lyukak már olyan gyorsan, hogy gyakorlatilag nem lehet mérni. És még egy olyannak a létrehozásához is kb. a Himalája teljes tömegére lenne szükség.

Az LHC (legnagyobb létező részecskeütköztető) működés közben csak néhány atommagot forgat körbe-körbe. És ahhoz, hogy ezeket a fénysebesség 99,99%-ára gyorsítsák, egy kisebb atomerőmű teljesítményére van szükség (ott üzemel mellette). Ahhoz nagyon-nagyon sok kilences mértékben kellene megközelíteni a fénysebességet, hogy néhány nehézatommagból fekete lyukat kreáljanak.

Szóval nem, amíg az emberiség nem lesz képes hegyláncnyi anyagmennyiséggel kísérletezni, vagy az energiabefektetést legalább megmilliárdszorozni, addig képtelen lesz olyan fekete lyukat létrehozni, amelyik bármiféle problémát okozna. Jelenleg nem vagyunk sokkal közelebb egy "problémás" fekete lyuk létrehozásához, mint Démokritosz. De még talán egy akármilyen fekete lyukéhoz sem.

2022. nov. 18. 04:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/32 anonim ***** válasza:
41%
Black Hole Matters.
2022. nov. 18. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/32 Farkas999 ***** válasza:
87%
Maximum mikroszkopikus fekete lyukat lehet létrehozni, ami a másodperc milliomod része alatt elpárolog és semmilyen veszélyt nem jelent. A filmekben interpretált ilyen jelenségek kizárólag a fantázia szüleményei, valóságalapjuk nulla.
2022. nov. 18. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/32 anonim ***** válasza:
76%

A mikroszkópikus feketelyukakat ráadásul nem is lehet "etetni".


Picike, ezért nehéz beletalálni, és folyamatosan ömlik belőle a sugárzás, olyan, mintha egy nyitott tűzcsapba akarnál árral szemben betömni valamit.


De ha rettegni akarsz:

Egy végtelenül nagy hihetetlen öred univarzumban élünk, ahol a spontán kialakuló élet, űrjáró civilozációkká tud fejlődni.

Akkor miért vagyunk egyedül, miért hagyja az a sok civilizáció pocsékbamenni a csillagfényt, miért látunk csillagokat?

Ez a fermi paradoxon.


Lehet azért, mert van egy hasznosnak tűnő technológia, ami kiírtja az egész civilizációt, mint egy éhes feketelyuk?

2022. nov. 18. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/32 anonim ***** válasza:
93%

Olvastam a cikket, s tudom, hogy ott nem erről van szó, de azért gondolj bele például a CERN esetébe (mert általában oda szokták a rettegők a Földet elnyelő fekete lyuk létrehozását behaluzni), ahol az LHC 7 TeV energiájú részecskéket tud LEGFELJEBB előállítani.


Mindeközben a légkör felső részében ennél az energiaszintnél összehasonlíthatatlanul nagyobb energiájú - a kozmikus sugárzásból származó - ütközések zajlanak egyfolytában, s zajlottak mindig is.


Ha ezt végiggondoltad, akkor tedd fell a kérdést, hogy ha a Föld megszületése óta eltelt messze több, mint 4 000 000 000 év alatt nem volt gond (nem keletkezett Földet elnyelő fekete lyuk (hiszen itt vagyunk)) a fentiekből, akkor vajon mi képesek vagyunk - e arra, hogy ilyen jellegű problémát idézzünk elő?


Máskülönben, még, ha valahogy sikerülne is összegereblyézni egy icipici fekete lyukat, az olyan gyorsan "elpárologna", mint, ha ott sem lett volna.

2022. nov. 19. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/32 A kérdező kommentje:

Dr. John Sturgis mint CERN vezető kutatója mondta egy interjúban, hogy nem kell félni a fekete lyukak szeizmikus hatásával kapcsolatban. Nem fog földrengéseket előidézni. Legfeljebb az történhet, hogy elnyeli a Földet meg esetleg a Holdat.😋😂


Mondta az Ifjú Sheldonban, amelyben igyekeznek elég valósághűen bemutatni a fizikát az embereknek. Ugye mint tudjuk a Fekete lyuknak olyan erős a gravitációs tere, hogy még a fény sem szabadulhat ki belőle ami eléggé erőteljes erőhatást érzékeltet. Simán elnyelhetné a Földet is ha elég "nagy ill erős". Mint tudjuk ugye... [link]

2023. szept. 4. 16:23
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!