Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért van az, hogy december...

Miért van az, hogy december 21-én éri a legkisebb szögben és a legkevesebb napsugárzás a Föld ezen részét, mégis utána, januárban van az év leghidegebb időszaka?

Figyelt kérdés

2022. dec. 28. 13:45
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Addigra fogy el a nyaron eltarolt energia a foldbol, sziklakbol.
2022. dec. 28. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 TappancsMancs ***** válasza:
100%

A hőtehetetlenség az oka, mint már írta egyes előttem is. És ez így van télen a lehűléssel és a nyári felmelegedéssel is. Az előző válaszhoz hozzá lehetne tenni, hogy a nyári felmelegedés is folyamatos és a talaj lassan kezd igazán és tartósan átmelegedni. És persze a nyári meleg esetében is, nem a levegőt melegíti a Nap fénye közvetlenül, hanem a talajban nyelődik a fény és hősugárzás többsége és a levegőt meg a talaj melegíti fel.


Így bár decemberben érkezik a legkevesebb nappali fény, mégis a hőtehetetlenség miatt januárban és februárban sokkal hidegebb van. Hasonlóképpen, a nyári napfény júniusban a leghosszabb, de júliusban és augusztusban általában melegebb van. Ez amolyan sokévi általánosság amitől az évek azért letérnek egyedileg!


És a különbség azért nem is olyan nagy, ha megnézzük az éves diagramokon. Épp némi további csökkenés és már emelkedik is folyamatosan egészen nyárig.


[link]


Vagy nézd meg itt az éves visszamenőleges diagramokon a decembert és januárt és az ingadozásokat. Például vesd össze a 2020 decembert követő 2021 januárral és a többit is folyamatában és nincs nagy eltérés. Inkább az évek között vannak különbségek, hogy több volt a melegebb vagy hidegebb, de a december és január között kevésbé vannak eltérések, inkább árnyalatnyiak. Nézd meg ugyanitt a 2007 januárját mennyire meleg volt, a hónap felében kb 15 fok volt. Vagy 2005 januárban mínusz hullámok voltak, amik folytatódtak februárban is és még márciusra is átmentek!


[link]

2022. dec. 28. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Barnabas333 ***** válasza:
100%
Most Amerikában elég hideg van :-))
2022. dec. 28. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Akkora rendszerben, mint a földi éghajlat, nem direkt hatásokra történik minden esemény.
2022. dec. 28. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

nemrég volt hasonló kérdés, ott kifejtettem a választ

https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__alkalmazott-tudom..

2022. dec. 30. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!