Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Azt mondják, hogy a meleg...

Azt mondják, hogy a meleg fölfelé száll, de akkor miért van magasabban hideg?

Figyelt kérdés

2023. febr. 4. 14:21
 1/5 anonim ***** válasza:
0%
Mert nincs ami a szelet felfogja, így a szél nyilván hidegebb mint maga a “meleg”
2023. febr. 4. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
19%

Nem mondott ilyet senki.

A meleg levegő könnyebb mint a hideg levegő, ilyet hallhattál esetleg.

Ha arra gondolsz, hogy nagy magasságban, mondjuk 10 km-en miért van jéghideg, na ott levegő se nagyon van, tehát okafogyott a kérdés.

2023. febr. 4. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
88%

A napsugárzás által felmelegített talaj és a tárgyak az elnyelt hő egy részét kisugározzák, átadják a fölöttük elhelyezkedő levegőrétegnek. Az így felmelegített levegő felfelé mozog, mivel a sűrűsége kisebb, mint a hideg levegőé.

Viszont nagyobb magasságokban ezt a levegőt már nem melegíti tovább semmi, ezért fokozatosan lehűl. Így képes repülni pl. a hőlégballon, amin rendszeresen rá kell fűteni gázlánggal a ballonban lévő légtömegre, ha azt akarják, hogy még fent maradjon.

2023. febr. 4. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
92%

Fontos az előbbiekhez hozzátenni azt is, hogy az atmoszférában amikor felfelé áramlik a levegő, akkor az egyben expandál is, amitől lehűl. A száraz levegő kb. 1 Celsius fokot hűl 100 méterenként, a nedves 0,6 Celsius fokot:


[link]

2023. febr. 4. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
84%
Egyszerű, minél távolabb vagy a tűztől, annál hidegebb van, a beérkező napsugarak hosszúhullámúak, a föld ezt rövidhullámúként veri vissza, ami már melegíti a levegőt, a rövid nem képes rá. Magasabban egyre kevesebb a "fűtőtest" azaz a föld.
2023. febr. 4. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:

Télen az ország nyugati megyéiben miért nincs soha annyira hideg, mint keleten annak ellenére hogy hegységek is vannak ott?

Illetve ha jön egy lehűlés ősszel vagy télen akkor is mindig ott van a legmelegebb. Ilyenkor mi "fűti" például zala, vas, gyms. vagy Veszprém megyét?

Csíkszereda a Kárpát-medence leghidegebb része?

Nemrég hallottam, hogy Csíkszereda az egykori Nagy-Magyarország leghidegebb városa volt, ma meg Romániában van ugyanez a státusza. Persze lehet vannak még hidegebb pontok, a hegyközi medencékben, de a jelentősebb városok közül ez a legismertebb. Nem hiába népszerűek...

Nagyjából mennyit kell észak felé haladni, hogy 1C°-ot csökkenjen az átlagos hőmérséklet?

Azt tudom hogy nagyjából 200 méterenként csökken 1 fokot a hőmérséklet, ha nincs inverzió. Azonban arról sehol sem találtam adatokat, hogy észak-déli irányban hány kilómétert kell megtenni hogy egy fokot változzon a hőmérséklet. Nagyjából 150-200km körül lehet?

Miért van hideg a hegyekben, miért melegebb a tengerszint közelében? Talán visszahűt minket a világűr?

Mondjuk mást nem tudok elképzelni, csak hogy fentről kapjuk azt is a nyakunkba mint a meleget.

A hideg hogyan befolyásolja az akkumulátor hatékonyságát?

Nyilván kevesebbet bír, de inkább arra vagyok kíváncsi, hogy a belsejében, a működésében mi változik meg a hideg hatására. Például az elektronok lassabban mozognak, és ha igen, miért, ilyesmi.




Minden jog fenntartva © 2026, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!