Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mekkora távcső kellene ehhez?

Mekkora távcső kellene ehhez?

Figyelt kérdés
Mekkora távcsövet kellene építeni ahhoz, hogy pl. a Sirius csillag körüli összes bolygót, holdat, stb. mindent fel tudjunk fedezni?

2023. febr. 11. 07:22
 1/9 anonim ***** válasza:
73%
5 6 meterest es jo helyen elhelyezni
2023. febr. 11. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Akkor a JWSP már erre a feladatra is alkalmas űreszköz?
2023. febr. 11. 10:56
 3/9 anonim ***** válasza:
46%
Igen
2023. febr. 11. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Psycho ***** válasza:
73%

Kérdés, mit értesz felfedezés alatt. 100%-os valószínűséggel kimutatni, hogy van-e ott bolygó? Ahhoz nem kell túl erős eszköz, a mai technika is alkalmas rá. Inkább hosszas megfigyelés és adatgyűjtés szükséges. A Sirius nincs messze, ha jól emlékszem 8 fényév. Kvázi a szomszédunk. Ez azért sokat segít.


Kimutatni az ottani holdakat? Na, ott még nem igazán tartunk, tudtommal maximum alig egy-két exoholdat fedeztünk eddig fel eddig összesen, és azok is bitang nagyok.


Mi a "stb." a felsorolásban? A Sirius körül keringő kisbolygók? Űrsziklák? Hát attól még nagyon messze vagyunk. Kérdéses számomra, ilyen távolságból egyátlalán fizikailag kimutathatóak-e ezek az apró égitestek.

2023. febr. 11. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Igen, ez bennem is felmerült, hogy egyáltalán fizikailag megépíthető lenne-e egy olyan eszköz, amivel innen a Naprendszerből teljesen fel lehetne térképezni egy "szomszédos" csillag komplett bolygó, hold, esetleg kisbolygó rendszerét? Valószínű, hogy ezt csak odaküldött szondákkal tudnánk kivitelezni?
2023. febr. 11. 14:06
 6/9 Psycho ***** válasza:
73%
8 fényév esetében egy odaküldött szonda sokkal gazdaságosabbnak tűnik, mint egy fél naprendszert kitevő távcső, vagy távcsőhálózat kiépítése. Fizikai értelemben is sokkal megvalósíthatóbbnak tűnik.
2023. febr. 11. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 sadam87 ***** válasza:
100%

#4

"Kérdés, mit értesz felfedezés alatt. 100%-os valószínűséggel kimutatni, hogy van-e ott bolygó? Ahhoz nem kell túl erős eszköz, a mai technika is alkalmas rá."

Azért nagyon sok mindentől függ, hogy észlelni tudjanak egy bolygót. Méret, keringési idő, keringési sík, stb. (alkalmazott módszertől is függően). Továbbá kizárni valaminek a létezését egy egész más szintű dolog, mint kimutatni valamit. (Például még az sem kizárt, hogy a Naprendszerben van még nem ismert bolygó. Pedig az tényleg elég közel van.)

Az angol wikipedia alapján kb. 10 Jupiter tömegnél nagyobb kísérő létezését zárták ki egyértelműen.

[link]

"Na, ott még nem igazán tartunk, tudtommal maximum alig egy-két exoholdat fedeztünk eddig fel eddig összesen"

[link]

Tudtommal egyet sem.

2023. febr. 11. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Psycho ***** válasza:

#7: Persze, tudom én is, hogy sok mindentől függ, hogy megtaláljanak egy exobolygót. De egy 8 fényév távolságban lévő csillag körül a nagyobbakat a mai technikával meg lehet találni, a kisebbek az határeset. De nem kell nagy technológiai ugrás hozzá.

Minden esetre nem akartam túlbonyolítani a kommentemet. Plusz mivel kérdező úgy írta, "pl. a Sirius körül", gondoltam nem kifejezetten konkrétan a Siriusra gondol, hanem a relatíve közeli csillagokra.


Az exohold infó nagyon meglepett, a nyakamat mertem volna rá tenni, hogy olvastam erről egy hírt, hogy találtak. Úgy tűnik fake news volt. Utánanéztem, tényleg nincs még 'confirmed' exohold, csak 'exohold jelölt'. Köszönöm az infót.

2023. febr. 11. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 sadam87 ***** válasza:

"De egy 8 fényév távolságban lévő csillag körül a nagyobbakat a mai technikával meg lehet találni, a kisebbek az határeset."

A 10 Jupiter tömegnél nagyobbakat úgy tűnik igen. 🙃

De ismétlem, még a Naprendszerben is lehet felfedezetlen, a Földnél többször nagyobb méretű bolygó.

[link]


"Plusz mivel kérdező úgy írta, "pl. a Sirius körül", gondoltam nem kifejezetten konkrétan a Siriusra gondol, hanem a relatíve közeli csillagokra."

Én inkább azt hiszem, a Sirius körül keringő bolygókra (és egyebekre) gondolt.


"Az exohold infó nagyon meglepett, a nyakamat mertem volna rá tenni, hogy olvastam erről egy hírt, hogy találtak. Úgy tűnik fake news volt."

Gondolom lehet, hogy azt hitték, megvan, de mégesm. Vagy csak jelölt volt.

2023. febr. 11. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!