Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Csillagászat. Pár hete nem...

Csillagászat. Pár hete nem látom a tiszta égbolton a Jupitert, a Vénusz mellett már, Naplementekor. Vajon miért? Alig nőtt a táv a Föld és Jupiter között.

Figyelt kérdés

2023. márc. 18. 22:44
 1/5 A nagy Levin ***** válasza:
100%
Ott van az, csak túl közel látható a naphoz. Miután a nap lenyugodott még látható egy rövid ideig, csak túl közel a horizonthoz, ahol általában nem jó a láthatóság.
2023. márc. 19. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A nagy Levin ***** válasza:
100%

Ha az alábbi linken megnézed a mostani állapotot, majd visszaállítod egy-két héttel meglátod az okát.


[link]

2023. márc. 19. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Elég gyorsan változik, változhat a bolygók egymáshoz viszonyított helyzete az égbolton. A Vénusz és a Jupiter együttállása csak rövid ideig marad fenn, hiszen az egyik a Föld pályáján belül, a másik pedig kívül van. Tavaly a Jupiter és a Szaturnusz sokkal tovább volt egymás közelében az égbolton.
2023. márc. 19. 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Első: pontosan erre gondoltam, hogy már sajnos túl közel járhat a Naphoz a Jupiter. :( Ezek szerint pár hét alatt ennyire megközelítette a Nap látszólagos helyét... Kár.


Második: köszi, néztem neten. ;)


Harmadik: így van, csak meglepett engem, h míg két hete ott virított Naplementekor a Jupi a Vénusz alatt, addig a napokban már nem látom a Jupitert... Na meg utóbbi Földtávolba került, még kisebb a látszó átmérője. :(



Apropó, CERES!


A Ceres most Földközelben van. Lehet látni szabad szemmel? Sajnos nem túl jól ismerem a csillagképeket, csak az ismertebbeket, elvileg a Mérlegben, vagy a Szűzben lehet most, de azokat nem ismerem fel. Így nem tudom, melyik lehet bolygó / törpebolygó, és melyik csillag, amennyiben ilyen apróról van szó, mint a Ceres. Ugyanakkor, ugyebár, a Ceres nem olyan picíny, mint a kisbolygók, de nem is túl nagy (bár a láthatóságot egyéb tényezők is befolyásolják pl albedo). Lehet látni valamikor is? Mert ha valakikor esélyes, akkor most elvileg igen.

2023. márc. 20. 13:46
 5/5 A nagy Levin ***** válasza:
A Ceres holnap (március 21-én) lesz földközelben. Most látható egy ideig, de 6,7 magnitúdó a fényessége, így szabad szemmel nem látható, de kisebb távcsővel is csak egy fényes pont.
2023. márc. 20. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!