Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valóban válságban van a...

Valóban válságban van a modern fizika?

Figyelt kérdés
Olvastam Sabine Hossenfelder Lost in Math című könyvét és számomra elég meggyőző volt. Tehát hogy a modern fizikában (főleg részecskefizika) mindig új elméleteket gyártanak, amelyek matematikailag lehetnének heylesek, de egyszerűen nem azok, mivel az empirikus tényeket figyelmen kívül hagyják. Pl. a Standard Modell bővítése ilyen alapon felesleges a szerző szerint. Mi a véleményetek?

2023. márc. 20. 11:42
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
91%

Nem olvastam a művet, de nehezen tudom elképzelni, hogy tényleg ezt állította volna. Ha te kutatóként olyan elméletet alkotsz, amely figyelmen kívül hagyja a tapasztalati tényeket, akkor egy életre lehúzod magad a vécén, szakmai körökben többé senki nem fog komolyan venni.

Az más tészta, hogy a különféle feltételezések és következtetések - még ha matematikailag korrektek is, ami egyébként a minimum - csak akkor lesznek igazoltan helyesek, ha kísérleti bizonyítást nyernek.

2023. márc. 20. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:

Igen, az rosszul fogalmaztam meg. Tehát a meglévő előzetes tapasztalati tényeket természetesen figyelembe veszik, csak olyan predikciókat alkotnak meg, amiket viszont nem indokol semmi tapasztalati tény.

https://www.youtube.com/watch?v=lu4mH3Hmw2o

Ebben a videójában is erről van szó.

2023. márc. 20. 12:29
 3/18 anonim ***** válasza:
86%

12:16'

Sabine egy videoban azt kritizálta, hogy az elméleti fizikusok olyan elméleteket publikálnak, amik az ismert tartományokban egyeznek a standard modellel, de távolabbi tartományokban eltérnek.

Pár év mulva elvégzik a kísérleteket, és rendre igazolódok a standard modell, miközben a légbőlkapott elméleteket elvetik.


A fizikusok nem meglévő problémákat oldanak meg, mert az nehéz, hanem teremtenek egy új problémát és megoldást.


Habár ezek kísérletileg cáfolható hopitézisek, Sabine szerint ez nem érdemi tudományos munka. A cáfolhatóság csak a szükséges, de nem elégséges feltétele az elméleti tudományos munkának.

2023. márc. 20. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 Mojjo ***** válasza:
73%

Röviden: csodálom, hogy még nem jelentette fel egyik részecskefizikus sem becsületsértésért ezt a hülye p.csát, mert néha már olyan szintig süllyed a médiaprostitúciója közben, ami jogi határokat feszeget. Gondolom, neki nem sikerült semmit letennie a szakmában, ezért inkább azokat savazza, akik dolgoznak is, nem csak magukat mutogatják a youtubeon. Szörnyű... egy rákos daganat a mai modern ismeretterjesztés testén.


Bővebben: pontosan tudjuk, hogy a standard modell nem jó és nem teljes. Azt is, hogy beláthatatlan ideig nem lesz esélyünk arra, hogy közvetlen kísérletekből következtetve haladjunk tovább, így elméleti alapon kell modelleket gyártani és megnézni, mit jósolnak máshogy, mint a standard modell, majd azokat visszaellenőrizni. Szerinte meg áhh, mindegy akkor, hagyjuk is az egészet, hülyeség minden kutatás, ha ilyen megközelítést kell alkalmazni. Ha rajta múlt volna, az emberiség azóta is a kőbaltánál tartana, mert úgyis felesleges minden.

2023. márc. 20. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:

# 4

Ezt az igen kulturált véleményt megtathattad volna magadnak, ilyenekre nem vagyok kíváncsi. De nyilván fizikus vagy, hogy ennyire értesz hozzá.

Egyébként a tudományos munkásságát itt tudod megtekniteni, biztosan érteni fogod:

[link]

2023. márc. 20. 12:56
 6/18 anonim ***** válasza:
2%

Kisfaludy György magyar származású téridő fizikus is ezt mondja már idestova évtizedek óta. Válságban van a fizika, mert már elérkezett arra a szintre, hogy új paradigmát kellene bevezetnie, de mivel materiális alapú dogmákat hisz mint egy vallást az akadémikusok, így képtelenség az új realitást elfogadtatni velük. Ez lesz amíg ki nem halnak.


J.A.Wheeler már lefektette a tudat alapú paradigmát, melyben a tudatos megfigyelő alakítja valósággá a világot és melyben az anyagi univerzum csak résztvevő. A hullám is megfigyelés útján lesz részecske. Ez nem újkeletű dolog már a '70-es évek kísérletei igazolták. Enélkül túllépni nem lehet. Nem is fogunke gy darabig


1fizikus

2023. márc. 20. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
90%

Én egyelőre csak tervezem elolvasni a könyvet, de láttam jó pár videót Sabine Hossenfeldttől.


Elég jól rámutat a problémákra szerintem, és valóban van abban valami, hogy az elméleti fizikában túl nagy szerepet tulajdonítanak a szépségnek. Ez nem lehet vezérlő elv.


Ezen kívül az is igaz, hogy az elméleti fizika legutóbbi nagy dobását, a Higgs-bozon előrejelzését Peter Higgs már 1960-ban megtette, illetve a top kvark létezését jósolták meg még a 70-es években, és fedezték fel 1994-ben. Tehát mindezek óta csak a kísérleti fizika volt az, ami igazából fejlődött, míg az elméleti fizika "fejlődése" jórészt kimerült a teljesen spekulatív húrelmélet különféle változatainak kidolgozásában.


Van ráadásul egy nagy rakás probléma, ami nincs megoldva, kezdve a sötét anyag és energia mibenlététől, a vákuumenergia állítólagos magas értékén át a kvantummechanikai mérés elméletéig és a kvantumgravitációig.


Ezekben vagy nem sikerült, vagy csak nagyon kevéssé sikerült bármit is előbbre lépni az elmúlt évtizedekben, ami valóban jelezheti azt, hogy paradigmaváltásra lenne szükség. Valami olyan felfedezésre, amely teljesen átstruktúrálja a gondolkodásunkat mindarról, amit eddig tudtunk.

2023. márc. 20. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
73%
Még ha igaz is lenne mindez, az is csak azt jelentené, hogy az elméleti részecskefizika van válságban. A kondenzáltanyagok fizika meg a többi irányzat nagyon boldogan elvan.
2023. márc. 20. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 Kólauborkával ***** válasza:
87%
Ebben a videójában szerintem sem mond butaságot, szimplán rávilágít arra, hogy ez a kötelezö “x” idö ként valami tudományosat publikálni mekkora nagy butaság, mert abból ez lesz…
2023. márc. 20. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
94%
Kisfaludy nem egy fizikus, csak egy hülye f#.
2023. márc. 20. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!