Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A passzát szél miért változtat...

A passzát szél miért változtatja meg az irányát, amikor áthalad az Egyenlítőn?

Figyelt kérdés
Tudom, hogy a Coriolis-erő befolyásolja, csak nem igazán értem az egészet, miért változtat irányt... Segítene valaki?

2023. márc. 20. 22:06
 1/3 anonim ***** válasza:
85%

Arról van szó, hogy ott ahol a Nap sugárzása a legmeredekebben éri a Földet, kialakul egy felfelé szálló légáramlat. A mai napon ez éppen pont az Egyenlítőnél van. (március 20 tavaszi napéjegyenlőség).

A felfelé szálló levegő a Föld forgása miatt elindul nyugat felé, pontosabban a Föld az, ami kiforog alóla.

Ez a pont, vagy vonal, ahol a napsugárzás a legmeredekebben éri a Földet, ellenben a Föld tengelyferdesége miatt elindul északra és minden nappal északabbra ér és június 21.-én a nyári napfordulón eléri a Ráktérítőt, ahonnan visszafordul dél felé.

Szeptember 23.-án az őszi nap-éj egyenlőség idején ismét eléri az Egyenlítőt, majd tovább halad dél felé és a téli napfordulókor dec 22. alkalmával a Baktérítőnél visszafordul észak felé. (ezek idei 2023 dátumok).

Igen ám, de a nyomáskülönbség miatt ha valahonnan elmegy a levegő, akkor valahonnan oda is kell áramlani.

Ezért a mai napon északról és délről az Egyenlítő felé áramlik a levegő, ahol az előbb említett meleg levegő felfelé iparkodik és nyugat felé. Az északról délre irányuló légmozgást hívjuk Passzát szélnek, a délről északra irányulót meg úgy hívják, hogy monszun.

Közben a fent említett ok miatt ezek is fokozatosan eltérnek nyugati irányba, mire az Egyenlítői felszálló légmozgáshoz érnek, mind a kettő szintén nyugat felé áramlik.

Legegyszerűbben így lehet ezt elmondani, de megkérdezném:

-Nem jártál általános iskolába?-

[link]

2023. márc. 20. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Igen, ez eddig is megvolt. Helyesbítenék:

Ha az északi félteken van a hőmérsékleti egyenlítő, a délkeleti passzát áthalad a csillagászati Egyenlítőn is, és itt változik meg az iránya, ez lesz a monszun. Ha a déli félteken van a hőmérsékleti egyenlítő, az északkeleti passzát halad át a csillagászati Egyenlítőn a hőmérsékleti egyenlítő felé, de amikor a cs. Egyenlítőhöz ér, megváltozik az iránya, ez is monszun. Na most, magának a Coriolis-erőnek az irányváltoztató hatását értem, hogy kitéríti az eredeti irányból például a passzát szelet. De az Egyenlítőnél miért változik meg, a szélirány, miért lesz a Föld forgásával egyirányú?

2023. márc. 21. 15:27
 3/3 anonim ***** válasza:

Miért haladna át általánosságban a passzát, vagy a monszun szél az egyenlítőn?

Erre már csak azért sem képes, mert akkor már nyugat felé halad az iránya.

A többit leírtam az 1. válaszban.

Coriolis erő:

https://www.youtube.com/watch?v=jyb9ZGyY35w

2023. márc. 21. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!