Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Úgy tudom az agysejtek nem...

Úgy tudom az agysejtek nem osztódnak azok egész életünkbe ugyan azok, van még a szervezetben olyan sejt ami nem osztódik nem cserélődik?

Figyelt kérdés
Vagy ez csak az agynál van igy? Bár régen a neten olvastam, hogy bizonyos agysejtek ugyanúgy elhalnak,cserélődnek mint a többi sejt a testben. Valaki elmondaná hogy van ez? köszi.
2023. márc. 26. 16:38
1 2
 1/14 sadam87 ***** válasza:
100%

Az hogy egy sejt nem osztódik és az, hogy nem cserélődik, két külön dolog. Az idegsejtek például tényleg nem osztódnak (legalábbis én nem tudok ilyenről), de ma már tudjuk, hogy felnőtt korban is jönnek létre az agyban új idegsejtek. Igaz, nem nagyon nagy számban, és csak egyes agyterületeken (pl. hippocampus) mutatták ezt ki. Ezek a sejtek idegi őssejtekből differenciálódnak.

Arra, hogy egy sejttípus nem tud osztódni, de rendszeresen cserélődik, jó példát jelentenek a vörösvértestek is.

2023. márc. 26. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
sadam87 köszi akkor rosszul kérdeztem , azt szeretném megtudni , hol nem cserélődnek a sejtek,az agyon kivül. De ugye irtad van hely ahol ott is. köszi
2023. márc. 26. 16:56
 3/14 anonim ***** válasza:
100%
Ahogy az 1-es írta, az agyban IS CSERÉLÖDNEK a sejtek, csak kisebb mértékben, mint más helyeken.
2023. márc. 26. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
3as a wikipéédián még az izomsejteket olvastam, hogy nem vagy csak kis mértékbe.
2023. márc. 26. 17:27
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

A csontsejtek is nagyon lassan cserélődnek.

Ugye erre szokták a 7 évet mondani.

2023. márc. 26. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:
Közbe gugliztam a szemlencse sejtjei is örökre vannak elvileg. ÉN azt hittem minden lecserélödik hamar...
2023. márc. 26. 18:03
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

Nem.

A kötőszövet 2 hét alatt cserélődik, a csont 7 év alatt, a többi köztes.

2023. márc. 26. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 sadam87 ***** válasza:
100%

#2

Ja, értem mire vagy kíváncsi. Erről az oldalon írnak arról, átlagosan mennyi idő alatt cserélődnek az egyes szövetek sejtjei. A szemlencse sejteket, petesejteket és központi idegrendszeri sejteket sorolják fel, mint olyanokat, amelyek nem cserélődnek. (Bár az utóbbinál mégis megfigyelhető valamennyi új sejt, ahogy írtam.) Szintén nagyin lassan cserélődnek a szívizomsejtek és az 5. válaszoló által említett csontsejtek.

[link]

(A vázizomrost viszont trükkös dolog, mert sok sejtből olvad össze. A vázizomrost sejtmagjainak hetente nagyjából 1-2% cserélődik hetente az alábbi cikk alapján. Viszont tudtommal felnőtt korban nem nagyon szoktak új rostok létrejönni. De ebben nem vagyok biztos.)

[link]

2023. márc. 26. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 sadam87 ***** válasza:
100%

Magyar cikk a témáról (itt is a szemlencse és az idegsejteket hozzák fel nem cserélődő példának):

[link]


#7

Az előző válaszomban levő link alapján kb. 10 évente cserélődhetnek le a csontsejtjeink, a telex cikk is ennyit ír. (Mondjuk nem olyan nagy különbség.)

Az viszont nem igaz, hogy ne lennének olyan sejtek, amik lassabban cserélődnek, mint a csontsejtek. Illetve a hámsejtek lecserélődési ideje akár egy hétnél rövidebb is lehet egyes szövetekben.

2023. márc. 26. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
sadam87 köszi, igen nem jól kérdeztem,
2023. márc. 26. 18:33
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!