Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Igaz, hogy az éjfél előtti...

Igaz, hogy az éjfél előtti alvás pihentetőbb, mint az azt követő?

Figyelt kérdés
Honnan tudná a testünk, és ha igen, mi rá a magyarázat?

2023. máj. 13. 09:31
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
94%
Szerintem csak a korán kelők találták ki azt a hülyeséget.
2023. máj. 13. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%

Helyesen:

Az alvás első két órája a legfontosabb, és a minimum a napi négy óra alvás, mellyel néhány hétig is ki lehet húzni csökkent idegi terhelhetőség mellett.

2023. máj. 13. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 dq ***** válasza:
91%

A testünkben van egy óra, cirkadián-ritmus[0] a becsületes neve (ciklus-nap latinul).


Szerintem kb 1 az esélye annak, hogy ha megnézik a tudósok hogy az éjfél előtti vagy utáni alvás a 'pihentetőbb', akkor találnak valami eltérést (mondjuk <20%-ot) valamely irányba, nagy átlagban. Miért ne? Ki mondta, hogy az "alvás" az egy egybites valami, és mindig, minden körülmények között ugyanaz a hatása?


De szerintem ezzel nem kell törődni, mondjuk az emberek nagy százalékánál meg pont fordítva van, ugyanazért: miért ne? Máshogy élnek, kelnek/fekszenek, esznek, más az időjárás, lényegében minden más, ami az alvás minőségét tipikusan befolyásolja.


[0] : [link]

2023. máj. 13. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%

3

linkje alapján

"A cirkadián ritmusokat az élőlény saját belső időmérő rendszere vezérli, amit külső, szinkronizáló stimulusok (zeitgeberek) is segítenek. A legfontosabb közülük a napfény"


Az utolsóra reagálva.

Na én hajnali egykor még a monitort nézem, világít a lámpa, reggel nyolckor még le van engedve a redőny.

Honnan a bánatból tudná a szervezetem, hogy 3 órával el van tolva a megvilágított időszakom?

2023. máj. 13. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 TappancsMancs ***** válasza:
100%
Mindjárt mutatom gyerekek, pedig úgy van kérdező mint ahogy felvetetted. Vizsgálták. A cirkadián ritmusra még nincs totál korrekt magyarázat, de mérhető, nem véletlenül van rá tudományos kifejezés sem. (pill...)
2023. máj. 13. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 TappancsMancs ***** válasza:
72%

TIME magazin cikke:


(Riport Dr. Matt Walker, a Berkeley-i Kaliforniai Egyetem alvás- és neuroimaging laboratóriumának vezetőjével.)


Melyik a legjobb alvásidő?


"Walker szerint az alvás minősége az éjszaka múlásával változik. „Az éjszakai alvásidő jelentős különbséget jelent az alvás szerkezete és minősége szempontjából” – magyarázza. Szunnyadása 90 perces ciklusok sorozatából áll, amelyek során az agy a mély, nem gyors szemmozgásos (nem REM) alvásból a REM alvásba lép át. „Ez a 90 perces ciklus meglehetősen stabil egész éjszaka” – magyarázza Walker. "De a nem REM és a REM alvás aránya megváltozik.""


"Mi köze ennek a tökéletes lefekvéshez? A nem REM alvásról a REM alvásra való áttérés az éjszaka bizonyos szakaszaiban történik, függetlenül attól, hogy mikor fekszel le, mondja Walker. Tehát ha nagyon későn – mondjuk hajnali 3-kor – vágja be a zsákot, az alvása a könnyebb, REM-erős alvás felé billen. És a mély, helyreállító alvás csökkenése miatt másnap elbizonytalanodhat és tompa elméjű lesz."


"Ez sajnálatos hír az éjszakai műszakban dolgozóknak, csaposoknak és másoknak, akik nem szokványos alvási-ébrenléti rutinokat folytatnak, mert nem tudnak hatékonyan aludni a nap vagy éjszaka páratlan óráiban, mondja Walker. A műszakban végzett munka összefüggésbe hozható az elhízással, a szívinfarktussal, a korai halálozás magasabb arányával és még alacsonyabb agyi teljesítménnyel."


"„Az az elképzelés, hogy megtanulhatsz éjjel dolgozni, nappal pedig aludni – egyszerűen nem tudod megtenni a legjobbat. Az agyad és a tested cirkadián ritmusa – amelyek az alvási szokásaidtól az energia- és éhségszintedig mindent szabályoznak – megmondják az agyadnak, hogy milyen alvásra vágyik. És bármennyire is próbálja visszaállítani vagy átütemezni a cirkadián ritmusát, amikor lefekvésről van szó, nincs sok mozgástér. „Ezek a ciklusok több százezer éve alakultak ki” – magyarázza Walker. „Harminc vagy negyven év szakmai élet nem fogja megváltoztatni őket.”"


"Amikor lefekvésről van szó, azt mondja, hogy van egy több órás ablak – nagyjából este 8 és délelőtt 12 óra között –, amely alatt az agynak és a testnek lehetősége van arra, hogy megkapja az összes nem REM- és REM-sugarat, amelyre az optimális működéshez szüksége van."


[link]

----------


Kutatás a Frontiers in Network Psychology folyóiratban:


Röviden minden pszichológiai teljesítményt ront az éjfél utáni alvás.


[link]

2023. máj. 13. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 TappancsMancs ***** válasza:
56%

És még egy kapcsolódó régi megfigyelés - a telihold hatása az alvásra szintén megerősítve.


A Science cikke

(Tudományos publikációkkal és cikkekkel foglalkozó folyóirat.)


Igen, hibáztathatja a Holdat a rossz éjszakai alvásért


"Igen, hibáztathatja a Holdat a rossz éjszakai alvásért"


"Az emberek kevésbé mélyen alszanak telihold idején, még akkor is, ha sötét szobában vannak."


"A teliholdhoz közeli napokban az embereknek hosszabb ideig kell aludniuk, kevésbé mélyen alszanak, és rövidebb ideig alszanak, még akkor is, ha a hold nem süt be az ablakon – derült ki egy új tanulmányból."


"Sokan azt fogják mondani: "Igen, ezt már tudtam. Telihold idején sosem alszom jól." De ez az első adat, amely valóban megerősíti ezt” – mondja Christian Cajochen biológus, a svájci Bázeli Egyetem munkatársa, az új munka vezető szerzője."


"Amikor a kutatók azt vizsgálták, hogyan változtak az alvási szokások a holdciklusok során, feltűnő összefüggést találtak a rossz alvás és a holdciklusok között. A telihold előtti és utáni néhány napban az embereknek átlagosan 5 percre volt szükségük az elalváshoz, éjszakánként 20 perccel kevesebbet aludtak, és 30%-kal kevesebbet aludtak mélyen az EEG szerint . Ráadásul az önkéntesek rosszabb alvást regisztráltak egy telihold körüli felmérés során – számoltak be a tudósok ma online a Current Biology- ban."


[link]

2023. máj. 13. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 TappancsMancs ***** válasza:

És még egy hasznos tanulmány egészségügyleg.


European Heart Journal - publikáció

(Lektorált kardiológiai orvosi folyóirat, amelyet az Oxford University Press - Oxfordi Egyetem - ad ki.)


Gyorsulásmérőből származó elalvási idő és szív- és érrendszeri betegségek előfordulása: az Egyesült Királyság Biobank kohorsz tanulmánya


"Következtetések

Eredményeink azt sugallják, hogy összefüggés van az elalvás időpontja és a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata között, különösen a nők esetében. "

[link]

[link]

2023. máj. 13. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 sadam87 ***** válasza:
100%

#5

"A cirkadián ritmusra még nincs totál korrekt magyarázat"

Mondjuk momentán már elég jól ismerjük a cirkadián ritmus kialakulásának alapjait. (Persze van még mit kutatni, de az alap mechanizmusokról már elég sokat tudunk.)


#6

Maga a cikk jó, de miért kell mindenáron egy béna fordítóval fordított verziót bemásolni ide? Vagy akkor legalább nézd már át!

"Tehát ha nagyon későn – mondjuk hajnali 3-kor – vágja be a zsákot"

Szép, magyaros megfogalmazás. :D

"Az az elképzelés, hogy megtanulhatsz éjjel dolgozni, nappal pedig aludni – egyszerűen nem tudod megtenni a legjobbat."

Helyesen a mondat kötőjel utána része: " - nem tudod egyszerre ezt megcsinálni, és közbe a legjobb formádat nyújtani."

"nagyjából este 8 és délelőtt 12 óra között"

Ezt természetesen este 8 és éjfél (éjjel 12) között az eredetiben...


"Röviden minden pszichológiai teljesítményt ront az éjfél utáni alvás."

A cikk nem az éjfél utáni alvás hatásáról szól, hanem arról, hogy hogyan növeli bizonyos viselkedésformák - pl. öngyilkosság, erőszakos viselkedés - valószínűségét az éjszakai ébrenlét, aktivitás.


#7

Ez sem a legjobb fordítás...

"A teliholdhoz közeli napokban az embereknek hosszabb ideig kell aludniuk, kevésbé mélyen alszanak, és rövidebb ideig alszanak"

Az első állítás nem az, hogy hosszabb ideig alszanak, hanem hogy tovább tart elaludniuk (vagy tovább bóbiskolnak).

"A telihold előtti és utáni néhány napban az embereknek átlagosan 5 percre volt szükségük az elalváshoz,"

Átlagosan 5 perccel többre volt szükségük az elalváshoz (mint egyébként).

2023. máj. 13. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 TappancsMancs ***** válasza:
36%

9/ sadam87

"Maga a cikk jó, de miért kell mindenáron egy béna fordítóval fordított verziót bemásolni ide? Vagy akkor legalább nézd már át!"

Jó ez annyira amennyire szükséges, aki meg szakfordítást igényel az lefordítja. Gyorsaság/érthetőség tekintetében nézem. :) Amúgy tényleg vannak benne fordítási hibák - okés.


"A cikk nem az éjfél utáni alvás hatásáról szól, hanem arról, hogy hogyan növeli bizonyos viselkedésformák - pl. öngyilkosság, erőszakos viselkedés - valószínűségét az éjszakai ébrenlét, aktivitás."


Ez is és az is benne van. A későn fekvés is benne van, tanulókat is vizsgáltak akiknél mint fiataloknál a későn fekvés jellemző. Olvasd el újra.


Címe: Az elme éjfél után: éjszakai ébrenlét, viselkedési zavarok és pszichopatológia


"Ezzel szemben az alvászavar, amely jelentős éjszakai ébrenléttel jár, kognitív és viselkedési szabályozási zavarokhoz vezet."


"... de a legújabb munkák rávilágítanak a kogníció és a viselkedés változásaira, amelyek akkor következnek be, amikor valaki ébren van az éjszaka folyamán."


"Ezen bizonyítékok alapján javasoljuk a Mind az éjfél után hipotézist, amelyben a figyelmi torzítások, a negatív hatások, a megváltozott jutalomfeldolgozás és a prefrontális gátlás kölcsönhatása elősegíti a viselkedési diszregulációt és a pszichiátriai rendellenességeket."


"Bevezetés

A cirkadián ritmusok befolyásolják az emberi fiziológiát és viselkedést, elősegítik az ébrenlétet és a megismerést a nap folyamán, és csökkentik a kérgi aktivitást az éjszakai alváshoz. A megszakított alvás növeli az incidensek és a pszichiátriai betegségek súlyosbodásának kockázatát (...) és ez A kockázat részben az éjszakai ébrenlétből eredhet, amelyet a cirkadián vagy biológiai éjszaka alatti ébrenlétként határozunk meg."


(Közbevetve egy következő kifejezés - "The Mind After Midnight" hipotézis: az "Elme Éjfél Után" pszichológiai hipotézis szerint a késő esti ébrenlét hatással van az agyra, és olyan változásokhoz vezet, amelyek miatt nagyobb valószínűséggel vélekedünk negatívan a világról, és káros magatartáshoz vezet, és megfontolatlan döntésekhez is vezet.)


"... bemutatja a Mind After Midnight hipotézist, amely azt feltételezi, hogy az éjszakai ébrenléttel összefüggő változások a figyelem torzításában, az affektív szabályozásban, a jutalomfeldolgozásban és a végrehajtó működésben. megszabja a terepet a szabályozatlan viselkedések és pszichiátriai rendellenességek számára."


"Az alvásmegvonás további összetettséget ad a jutalomfeldolgozásnak, mivel a teljes alvásmegvonásról ismert, hogy növeli a kockázatos döntéshozatalt."


"... ami arra utal, hogy az alváshiány és a cirkadián tényezők egyaránt hozzájárulnak a végrehajtó funkciók éjszakai hiányosságaihoz."


"Az elme éjfél után"


"Az éjszakai ébrenlét okai szintén hozzájárulhatnak a viselkedési zavarokhoz: álmatlanság, rémálmok, rövid alvás vagy cirkadián ritmuszavarok éjszakai ébrenlétet, túlzott éberséget és korlátozott érzelemszabályozást idézhetnek elő; ..."


"Jövőbeli irányok

Az ész éjfél után hipotézis felvázolja, hogy a megzavart vagy csökkent alvás hogyan járulhat hozzá pszichiátriai rendellenességekhez és nem biztonságos viselkedésekhez, és egyedülálló lehetőséget kínál az értelmes beavatkozásra. Az ész éjfél után hipotézis jól integrálódik az akut viselkedési kockázat pszichológiai modelljeivel is, mint például az öngyilkossági krízis szindrómával vagy az akut öngyilkos érzelmi zavarral."


[link]

........


(+"Ezen bizonyítékok alapján javasoljuk a Mind az éjfél után hipotézist, amelyben a figyelmi torzítások, a negatív hatások, a megváltozott jutalomfeldolgozás és a prefrontális gátlás kölcsönhatása elősegíti a viselkedési diszregulációt és a pszichiátriai rendellenességeket." [link] )

2023. máj. 13. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!