Mi a különbség az északi sark, és az északi sarkkör között?
Jól írta neked Psycho a 8-asban és jó a két kép hozzá.
Mondjuk az igaz, hogy Északi-sark van több is, de általában a földrajzi Északi-sarkot értjük alatta, ha nincs szó másról. Persze a mágneses Északi-sark kicsit máshova esik és megkülönböztetjük. De alapvetően a földrajzi sarkra érjük, ahol a Föld forgástengelye is van.
Az Északi-sarkon nincs állandó lakosság, csak kutatók tartózkodnak ott és egy kevés turista. És az Északi-sark jege alatt nincs szárazföld, vagyis csak úszó tengeri jégtáblából áll. Összevetve a Déli-sarkkal (más néven Antarktisszal) ott a jégvidék alatt egy hatalmas szárazföld van. Vagyis a Déli-sark az egy vastag jéggel borított szárazföld. Értelemszerűen ha mindkettő teljesen elolvadna, akkor a Déli-sarkon egy szárazföldet látnánk sziklahegységekkel, míg az Északi-sarkon csak a tenger maradna.
Az Északi-sarkon a jégtábla mérete az évszakok váltakozásával hol növekszik, hol csökken.
Az Északi-sarkon nincs szinte semmi élet, még a jegesmedvék sem mennek fel egészen a pólusig. Madarak és halak vannak csak, de azok is kis számban. Növényzet egyáltalán nincs, mivel annak termőtalaj lenne szükséges és az nincs az Északi-sarkon.
Az inuitok (régiesen ~"eszkimók") is csak a szárazföldek északibb területein laknak, mint Grönland, Kanada, Alaszka, Oroszország és Észak-Európa. És a messze északon több népcsoport is él - itt egy térkép róla a sarkról nézve:
Talán itt jobban áttekinthető, de az északi sarkkörön belül még laknak. Az északi sarkkör az a szaggatott körvonal:
Az "eszkimó" szót mára nem használják pejoratív mivolta miatt és helyette már inkább inuitoknak nevezik őket. És az "inuit" sem azonos az eszkimóval, mert nem átfogó elnevezése az északon élő népeknek, de az eszkimó nagyjából az inuitra cserélődött le. Összességében "északi népek" vagy "sarkvidéki népek" a pontosabb megnevezésük.
Észak i sark egészen pontosan egy darab van. Ettől a semmit sem tudó (elég nagy) réteg vidáman tekint bármit északi sarknak, ami neki túl északra van.
Az észak sarkon senki sincs. megfordult ott Robert Peary, aki először (1909-ben) járt ott. Előfordult (talán) Albert Cook, és még néhány merész felfedező. Mostanában a technika jóvoltából talán több.
Az északi sarkvidéken gazdag élet volt, mostanában a jegesmedvék, de még a fókák is délebbre költöznek a fogyó hal miatt (túlhalászták őket). Nagy gond a felmelegedés, mert a jegesmedvék nem tudnak közlekedni nyáron az olvadt jég miatt (száz kilométereket nem lehet úszni).
Au északi sarkkör egy olyan délkör, amely alatt a tengelyferdeség miatt mindig lemegy a nap a horizont alá, fölötte viszont nem mindig. Az északi sarkon fél évig nincs nap és fél évig soha nem megy le a nap. Az északi sarkkörön túl sok ember él, például Skandináviában, Kanadában. Alaszka északi része is ide tartozik. Természetesen Grönland túlnyomó része is.
11,12 köszi
Nemtudom honnan jött nekem ez, de ha valmi elkezd érdekelni, mindent megkell tudnom róla, különben nem nyugszom :D
Északi-sark - wiki
"Az Északi-sark a bolygó legészakibb pontja. A Földön többféle északi sarkpont is van, mindegyik a Jeges-tenger területére esik."
"Sarkpontok fajtái /
1. A Földrajzi Északi-sark ahol a Föld forgástengelye a felszínnel találkozik az északi félgömbön.
2. Az Északi mágneses sark A Föld mágneses terének erővonalai itt merőlegesek a felszínre, azaz függőlegesek. Ide mutat az iránytű.
3. Az Északi földmágneses sark A Föld mágneses terét létrehozó elméleti „rúdmágnes” tengelyének döféspontjai a Föld felszínével itt találkoznak az északi félgömbön."
North Pole - wiki
"Az Északi-sark, más néven Földrajzi Északi-sark, Földi Északi-sark vagy 90. Párhuzamos Északi, az északi féltekén az a pont, ahol a Föld forgástengelye találkozik a felszínével. Valódi Északi-sarknak hívják, hogy megkülönböztessék a mágneses északi sarktól."
NOAA, United States
Nemzeti Óceán- és Légköri Hivatal /
Országos Környezetvédelmi Műhold-, Adat- és Információs Szolgálat
"Tudtad, hogy az iránytű használata nem feltétlenül vezet észak felé, ha az Északi-sarkra utazik? Ennek az az oka, hogy különbség van a földrajzi északi pólus és a geomágneses északi pólus között, amely az iránytű és a telefonján használható praktikus GPS-alkalmazás."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!