Alkoholisták evolúciója?
"Az EtOH termogén hatása sokkal nagyobb, mint a szervezet által felhasznált fő szubsztrátoké, azaz a zsíré és a szénhidrátoké (CHO), ami arra utal, hogy az EtOH energiafelhasználásának nettó hatékonysága alacsonyabb, mint a zsíré és CHO-é."
Ez nem azt jelenti, hogy nem ad energiát, hanem azt, hogy fajlagosan kevesebb energiát tud belőle nyerni a szervezet, mint a zsírból vagy a szénhidrátból.
"Nem arról beszélünk, hogy az alkohol vagy a nikotin árt-e az átlagembernek, hanem lehetnek mutációk, akiknél az előnyös oldal jön elő."
Nos eddig arról szól a kutatás, hogy nincs előnyös oldal, tehát a kérdés alaptalan (ha így érhetőbb).
"Nos eddig arról szól a kutatás, hogy nincs előnyös oldal, tehát a kérdés alaptalan (ha így érhetőbb)."
Akkor miért isszák/szívják?
(Ezzel a kérdéssel csak most találkoztam, ezért válaszolok ilyen sokára. Remélem, azért tudok hasznosat hozzátenni a válaszokhoz.)
Kérdező!
"A kórokozó és a gazda összecsiszolódásának sokgenerációs folyamataként olyan életforma is létrejöhet, ami nem tud meglenni alkohol nélkül."
Milyen kórokozó? Milyen gazda? Nehezen tudom elképzelni, hogy bármilyen kórokozó kihatna a gazda alkoholtűrő képességére, persze ki tudja. (Ha így kéne értelmezni a kérdést, akkor nem, az alkohol nem egy parazita. Az egy méreganyag, és egyben tudatmódosító szer.)
"Mivel az alkohol nem mutálódik, ezért a gazdának kell dupla ütemben."
Miért kéne? Egy parazita-gazda kölcsönhatásban a parazitának általában olyan mutációi terjednek el, ami hatékonyabbá teszi a fertőzését, a gazdaszervezetben való szaporodását, vagy az elrejtőzését a gazdaszervezet immunrendszere elől. Azaz egyre hatékonyabb lesz a kórokozó. A gazdának is egyre jobban adaptálódni kell a kórokozóhoz, különben az előnybe kerül vele szemben. Tehát egy evolúciós fegyverkezési versenyről van szó.
Ezzel szemben az alkohol nem képes evolúcióra (ahogy írod is), az egy adott vegyület. Tehát pont, hogy nincs szükség olyan gyors változásra a hozzá való alkalmazkodásban. (Természetesen akkor, ha a szelekciós nyomás minden más szempontból hasonló.)
"Máar anyatejjel"
?????
#3
"Viszont hátrányos esetben már meglenni sem tud nem tud meglenni nélküle. Nem megszokásból (a szervezete tanulása miatt), hanem genetikusan . ?"
Ezzel kapcsolatban megint elég bizonytalan vagyok, mit is értesz rajta. Természetesen ha arra gondolsz, hogy egy faj összes egyede erősen függene az alkoholtól. (Ha már eleve, genetikailag a születésétől kezdve függő.)
Más kérdés, hogy rendszeres fogyasztás hatására kialakulhat alkoholfüggőség. Természetesen ez is hátrányos evolúciósan, csak ez pont nem úgy történik, hogy a sok fogyasztás hatására az evolúció miatt egyre több lesz a függő. (Ha valami változás történhet, az inkább pont az ellenkezője.)
Ugyanis a függőség (illetve az arra való hajlam) nem egy evolúciós adaptáció. Hanem inkább egy véletlen. Arról van szó - mint általában a hasonló tudatmódosítószereknél - hogy az alkohol képes az agy működését befolyásolni. Például az agy örömközpontjait stimulálni. Emiatt a rendszeres fogyasztás hatására az agy összekapcsolhatja az alkoholt az örömszerzéssel, és egyre hajlamosabb lesz az egyén azt fogyasztani.
Ha egy populáció egyedei rendszeresen ki vannak téve alkohol hatásának, akkor jó eséllyel (bár nem biztosan) pont azok az egyedek lesznek sikeresebbek, akik kevésbé hajlamosak a függőségre. Tehát azt várjuk, hogy egyre kisebb arányban lesznek függők. (A mai emberi társadalmakban mondjuk valószínűleg olyan nagyon erős szelekciós nyomást nem okoz ez, szóval az embernél egyáltalán nem biztos, hogy ez bekövetkezik hosszútávon.)
Kedves TappancsMancs!
"Úgy szokták nevezni, hogy "üres kalóriák", mivel az ételek energiaértékének mérésekor ugyan mérhető az alkohol energiaértéke is, amit egy úgynevezett "bomba kaloriméterben"(bomb calorimeter) mérnek, de az nem hasznosul a szervezetben használható energiaként."
Szép állítás, kár, hogy nem igaz. Te magad is írtad, hogy az etanolból először acetaldehid, majd ecetsav képződik. (Mindkét lépésben képződik egy-egy NADH is, amit a szervezet képes a terminális oxidációban oxidálni, és így ATP-t termelni.) Az ecetsavból ezután acetil-koenzimA képződik, ami be tud lépni a citromsavciklusba, és így elég sok energia nyerhető a lebontásából. (Egy acetil-CoA bontásából nagyjából 13-14 ATP.) Illetve ahogy a mellékelt ábrán látszik, más anyagokká is tovább alakulhat.
forrás:
Az alábbi forrás szerint 2 mol etanol lebontása során összesen kb. 30 mol ATP képződik. (A terminális oxidációnál az elméleti maximum értékkel számoltak a reális helyett, szóval a valós érték lehet, hogy valamivel alacsonyabb, de biztosan nem túl sokkal.)
"Oxidation of one mole of glucose provides slightly more ATP (38 ATP/mole) than does oxidation of two moles of ethanol. Oxidation of alcohol to acetaldehyde by ADH and of acetaldehyde to acetate by ALDH each contributes one NADH for oxidative phosphorylation (6 ATP/ethanol) and oxidation of acetate through the citric acid cycle provides an additional 3 NADH and 1 FADH2 (total of 17 ATP/ethanol, 11 ATP/acetate). Even after correction for the ATP required for acetate activation (acetylCoA synthetase), oxidation of 2 mol of ethanol provides 30 mol of ATP, about 80% of that supplied by oxidation of 1 mol of glucose."
Vagy idézet az előző forrásból (Fig. 2 felirta):
"Energy, in the form of ATP, is produced during this oxidation, hence, alcohol is of caloric value."
Emellett zsírsavakat - és ezáltal zsírokat - is tud (kisebb mennyiségben) - képezni a szervezet az etanolból. (Egyrészt az általam elsőnek idézett ábra is mutatja, másrészt a te forrásaid is írják - majd lentebb bemutatom.)
Nos, az egy dolog, hogy ezzel nem vagy tisztában. Az egy másik, hogy nem is sikerült ennek utánanézni. Ez megesik bárkivel. Az már kínosabb, hogy úgy kardoskodsz az álláspontod mellett, hogy a saját forrásaid cáfolnak téged. Nézzünk párat!
#4
Idézet a linkből: "Other smaller components of the diet, such as organic acids, polyols, and ethanol (drinking alcohol) may contribute to the energy input."
#12
Itt még te magad is idegooglefordítóztad: "Ezt követően zsírsavakra, szén-dioxidra vagy vízre bomlik [...]"
Ha tud zsírsavakat csinálni a szervezet az alkoholból, akkor gondolod, hogy a zsír már gondot okozna neki?
#15
Idézet a cikkből:
"Alcohol (ethanol; EtOH) provides fuel energy to the body (29.7 kJ (7. 1 kcal)/g, 23.4 kJ (5.6 kcal)/ml), as do other macronutrients, but no associated essential nutrients."
Ezt is be googlefordítóztad egyébként - igaz, a google elég gynge munkát végzett ebben az esetben. Talán ezért nem esett le, hogy a cikk pont azt állítja, hogy a szervezet képes az alkoholt energiaforrásként használni. (Más kérdés, hogy később leírja, hogy valamivel kisebb hatékonysággal, mint a többi tápanyagot.
De hadd idézzek a fordításból is:
"Korlátozott mennyiségű EtOH zsírsavakká alakulhat át a máj de novo lipogenezisével (ahogyan ez a magas szintű CHO táplálás esetén történik)"
Tehát de, a szervezet képes zsírsavakat szintetizálni az alkoholból (amit aztán majd természetesen zsírrá tud alakítani.)
Szóval ismét: a saját forrásaid mondanak neked ellent.
#38
Pont erről van szó, hogy nem. A C-vitamin létfontosságú a szervezet számára. Az evolúciónk során azonban (egy mutáció miatt, ahogy írod) elromlott az anyagcsereútvonal, ami a C-vitamin szintézisért felelt. Azaz a mi szervezetünk már nem tudja előállítani a C-vitamint, muszáj a táplálékkal bevinnünk. (Számunkra esszenciális tápanyag.)
Az alkoholra semmi szüksége nincs a szervezetnek, így nem is tud a C-vitaminhoz hasonló problémát okozni, ha nem visszük be. Az alkoholfüggőség egy egészen más dolog. Ahogy írtam, ott az agy örömközpontjának stimulálásáról van szó alapvetően, és emiatt az agy egyre inkább hozzászokik a jelenlétéhez. Nem azért fogja az illető az alkoholt kívánni, mert ténylegesen szüksége van rá a szervezetnek, hanem azért, mert a túlzott alkoholfogyasztás hatására az agy már nem képes megfelelő örömérzetet kialakítani alkohol nélkül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!