Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehetséges-e tudományosan...

Lehetséges-e tudományosan cáfolni az asztrológia alapelvét, miszerint a bolygók pályája kozmikus erőket közvetít, amelyek befolyásolják az emberi sorsot?

Figyelt kérdés

Azt szokták mondani, hogy aki állít az bizonyyítsa is. Nos, ha mint szkeptikus azt állítod, hogy tudományosan nem igaz akkor bizonyítsad

Az asztrológia szerint a bolygók gravitációs vagy elektromágneses hatása nem fizikai, hanem "szinkronisztikus" kapcsolatban áll a földi eseményekkel, amit a tudomány jelenlegi eszközeivel nem lehet mérni. A cáfolat nehézsége abban rejlik, hogy az ezoterikus modell nem a kauzalitásra, hanem a "jelentés-teljes egybeesésekre" épül, ahogy Jung fogalmazott. Emiatt a tudományos módszer (ismétlődő kísérletek, statisztikai elemzés) alkalmatlan lehet az asztrológia vizsgálatára, mert az más episztemológiai keretekben működik. A kérdés alapvetően a tudomány és a miszticizmus közötti kommunikációs szakadékot hívja fel.


2025. szept. 3. 16:23
 1/10 2*Sü ***** válasza:
77%

Elsőre ezt javaslom: [link]


> Az asztrológia szerint a bolygók gravitációs vagy elektromágneses hatása nem fizikai, hanem "szinkronisztikus" kapcsolatban áll a földi eseményekkel,


Az a második kérdés, hogy egy jelenségnek mi az oka, egy hatásnak mi a hatásmechanizmusa. Előbb azt kell vizsgálni, hogy a jelenség, hatás tényleg létezik-e. Analógia: Elsőnek nem azt kell vizsgálni, hogy mitől lebeg a repülő szőnyeg, hanem azt, hogy lebeg-e egyáltalán.


Az asztrológia esetén lehet azt mondani, hogy maga a hatásmechanizmus nem fizikai, de a hatásnak a tárgya az az, azért az asztrológia mégiscsak olyan megállapításokat tesz, hogy valamilyen fizikai világban lévő történésnek kisebb vagy nagyobb a valószínűsége stb… Amúgy valahol a gravitáció is ilyen. Nem tudjuk igazán jól megfogni, hogy mi az, de nagyon jól le tudjuk írni azt a hatást, amit okoz.


Amúgy még valódi hatásmechanizmusnak sem kell feltétlenül lennie, elég ha bizonyos jelenségek egymástól függetlenül, ok-okozati viszony nélkül, véletlenül pont azonos periódusban változnak. Nagyon valószínűtlen ez persze, de nem lehetetlen. A korreláció okának hiányától a korreláció még fennállhat.


Szóval elsőre ne azt keressük, hogy hogyan hatnak az égitestek hogyan is befolyásolják az emberi sorsot, hanem azt, hogy van-e valamilyen összefüggés az égitestek mozgása, pozíciói és az ember életeseményei, tulajdonságai között.

2025. szept. 3. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
66%

Az én kérdésem: helyes érvelés, amikor az asztrológia hívője szólít fel másokat, hogy bizonyítsák be neki tudományosan az asztrológia működésképtelenségét?


"...ez a bizonyítási teher téves alkalmazása, és nem egy helyes érvelési forma. A tudományos módszertanban a bizonyítási teher mindig azon van, aki egy állítást tesz. Az asztrológia híve állítja, hogy az asztrológia működik, ezért neki kellene tudományos bizonyítékokkal alátámasztania ezt az állítást, nem pedig másoknak cáfolniuk azt. Ez az elv a tudományos szkepticizmus alapja, amely szerint egy állítás addig nem fogadható el igaznak, amíg nincs rá elegendő bizonyíték."

Bővebben:

[link]

2025. szept. 3. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 sadam87 ***** válasza:
78%

Szép dolog, hogy valaki állít valamit (az asztrológia hívei, hogy az asztrológia működik), és erre te a tudományon kéred számon, hogy miért nem cáfolja...

[link]

"miatt a tudományos módszer (ismétlődő kísérletek, statisztikai elemzés) alkalmatlan lehet az asztrológia vizsgálatára, mert az más episztemológiai keretekben működik."

Tehát még a te állításod szerint sem bizonyítható, hogy létezne ilyen? (Legalábbis tudományosan nem. De ha úgy nem, akkor hogyan is lehetne bizonyítani?) Ez egyébként az áltudományok védjegye.

[link]

(Lentebb írnak arról is, hogy milyen kísérletek voltak a témában. Hát, nagyon nem sikerült kimutatni, hogy bármi alapja volna az asztrológiának. Az ellenkezőjét igen.)

2025. szept. 3. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
94%
Az asztrológia semmilyen kontrollált vizsgálatban nem bizonyult hatékonynak, és tudományos érvényessége sincs. Amikor ellenőrzött körülmények között tesztelhető előrejelzéseket tett, azokat rendre megcáfolták. Egy ismert kísérletben például 28 asztrológust kértek fel arra, hogy több mint száz születési képletet párosítsanak a California Psychological Inventory (CPI) kérdőív alapján készült pszichológiai profilokkal. A kísérletet kettős vak eljárással végezték, amelyet fizikusok és asztrológusok közösen dolgoztak ki, hogy biztosítsák a teszt tisztességességét, és pontosan meghatározzák, mit kell vizsgálni. A résztvevő asztrológusok közül 26-ot ők választottak ki, ketten pedig önként jelentkeztek. Az eredményekről 1985-ben a Nature tudományos folyóirat számolt be, és arra a következtetésre jutott, hogy az asztrológiai előrejelzések nem voltak jobbak a puszta véletlennél, vagyis a vizsgálat egyértelműen cáfolta az asztrológia alapfeltevéseit.
2025. szept. 3. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
94%

Ha van az univerzumnak olyan szeglete, amit elég jól ismernek a tudósok, az pont a naprendszerünk. A benne lévő bolygókat rengetegen tanulmányozták már, és azt is, milyen hatással vannak egymásra. Ha az asztrológia tényleg működne, akkor képesek lennénk megfigyelni, mérni, vagy akár előrejelezni az égitestek személyiségre gyakorolt hatásait. Meg lehetne mondjuk jósolni, hogy egy adott helyen, adott időben születendő ember, milyen életúttal fog rendelkezni.


A másik dolog pedig, amit az asztrológiával kapcsolatban el szoktak felejteni az emberek, hogy a Tejútrendszeren belül, a naprendszer maga is kering. Az ember megjelenésétől kezdve, egészen napjainkig, még nem tett meg egy teljes kört a galaxis középpontja körül. Ez pedig azt jelenti, hogy az emberi civilizáció alatt a bolygók soha nem voltak ugyanazon a helyen. Ergo, teljességgel lehetetlen az embereket asztrológiai jegyek szerint csoportosítani... Hisz ezen logika szerint, nem létezik olyan, hogy két ember "ugyanakkor, és ugyanott" született volna. A csillagok is mozognak, az égbolt másként néz ki most, mint több ezer évvel ezelőtt. Az akkor megfogalmazott csillagjegyek, most egyébként kicsivel máshol is helyezkednének el az égen.

2025. szept. 3. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
92%

Egyrészt az asztrológiának kellene bizonyítania, hogy van ilyen.


Másrészt el kellene dönteni, mit is bizonyítsunk. Más kérdés alatt azt kaptam, hogy nem az égitestek hatnak, hanem csupán onnan olvasható ki a sorsunk.


Egyébként önmagában a horoszkópok megbízhatósága könnyen cáfolható.

2025. szept. 3. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
66%

Az asztrológusok évezredeken át gyártották a horoszkópokat az 5 ismert bolygó (Merkúr, Vénusz, Mars, Jupiter és Szaturnusz) segítségével. A rendszer "tökéletesen" működött, mígnem a csillagászok fel nem fedezték az Uránuszt és Neptunuszt. Azóta az asztrológiának is szüksége van rá, noha korábban nem hiányzott nekik.

Illetve az asztrológia hozzájárulása a Naprendszer megismeréséhez az elmúlt 2000 évben: nulla.

2025. szept. 4. 06:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
A Marsnak kisebb a gravitációs, elektromágneses hatása, mint ha megállnánk egy villanymozdony mellett.
2025. szept. 4. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
78%

Ha a tudomány jelenlegi eszközeivel nem lehet mérni az asztrológia működését, akkor érdekelne, hogy mégis milyen módszerrel méred, amikor rámondod, hogy márpedig működik.


De hogy a kérdésre is válaszoljak: igen, lehet cáfolni az asztrológiát, egyetlen szó kell csak hozzá: ikrek. Ha a csillagok állása határozza meg, hogy milyen lesz valakinek a személyisége, és nagyjából hogyan fognak történni vele a dolgok, akkor ikrek esetén nem fordulhat elő, hogy két embernek más legyen a személyisége, és máshogy "sikerüljön nekik az élet". Márpedig ikrek nem mindig egyformán sikeresek, és simán lehet, hogy még csak nem is hasonlít egymásra a személyiségük vagy az érdeklődési körük.

2025. szept. 4. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
88%
#9 Még csak ikrek sem kellenek hozzá. Az asztrológia a születési hely és dátum alapján próbálja meghatározni az ember személyiségét vagy sorsát. Egy nagyvárosi kórházban azért simán előfordulhat, hogy ugyanakkor születik meg két gyermek, más DNS-sel és nemmel, különböző szociális, gazdasági és kulturális háttérrel. A személyiségük és életútjuk is különbözni fog, amivel az asztrológia nem tud mit kezdeni.
2025. szept. 8. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:

Insertek olyan könyvet, ahol a karaktereknek van csillagjegye és befolyásolja is a történetet?

Könyvek, amiben benne van az asztrológia, de nem arról szól, csak a karakterek ez alapján vannak a karakterek megírva.

Hogyan befolyásolja valaki horoszkópját, ha keresztény?

Van más is, ami befolyásolja, vagy ez sem?

Mennyire befolyásolja a horoszkópot a koraszületés?

Születésem szerint mérleg vagyok, de ebből a hegyből kevés illik rám. A jegy "elején" születtem, szóval itt-ott még a szűzből is érzek tulajdonságokat. Viszont, ha "időben" születek, akkor skorpió lettem volna, aminek jellemzőiből szintén van bennem. Lehet, hogy a...




Minden jog fenntartva © 2026, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!