Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mekkora a húrtrapéz átlóinak...

Mekkora a húrtrapéz átlóinak hossza, ha alapjai 4m és 6m, szára 5m?

Figyelt kérdés
2011. jan. 31. 16:48
 1/5 anonim ***** válasza:
87%

Ha egy húrnégyszög oldalai ilyen sorrendben a, b, c, d, valamint a két átlója e és f, akkor


a*c + b*d = e*f (Ptolemaiosz tétele).


Trapéz esetén szimmetrikus a négyszög, ezért e = f.

4*6 + 5*5 = e*e, amiből e = 7.

2011. jan. 31. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

De ez kicsit "ágyúval lövünk verébre" megoldás, van egyszerűbb is.


Húzd be a rövidebbik alap két végpontjában levő magasságát a trapéznak, ekkor keletkezik két kis háromszög és egy téglalap. A kis háromszögek derékszögűek, a szimmetria miatt mindkettő befogója 1m hosszú, az átfogója pedig a trapéz szára, ami 5.


Pitagoraszt tételből ki lehet számolni a másik befogóját (jelöljük ezt m-mel), ami a trapéz magassága lesz: m*m + 1*1 = 5*5, amiből m*m = 24.


Ha ez megvan, húzd be a trapéz egyik átlóját (jelöljük ezt x-szel) - ekkor lesz egy olyan derékszögű háromszöged, aminek ez az átfogója, a két befogóját pedig ismered (m és 1 + 4). Pitagorasz tételből:


m*m + 5*5 = x*x


de m*m = 24, így 49 = x*x, ahonnan x = 7.

2011. jan. 31. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Off

Kedves utolsó válaszoló!

Ha a te favágó módszered neked egyszerűbb, lelked rajta, csak számolj (és hibázz) nyugodtan.

Nem kötelező ismerni a Ptolemaiosz tételt, de azt állítani, hogy ennél jobb a megoldásod, egyszerűen nevetséges. Inkább barátkozz meg a fenti tétellel, sokszor lehet alkalmazni.

2011. jan. 31. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Mindkét választ én írtam!


Lehet, hogy kicsit pontatlanul fogalmaztam, amikor azt mondtam, hogy egyszerűbb. Ezalatt azt értettem, hogy kevesebb ismeret kell hozzá.


A második megoldáshoz csak a Pitagoraszt tétel kell, ami az én időmben még 8. osztályos anyag volt, a Ptolemaiosz tételt pedig csak gimnáziumban tanultuk.

2011. jan. 31. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Úgy kell neked, miért nem pontosítottad a második válasz indokait. :-)

A kérdésből nem derült ki, milyen szinten tudhatja a kérdező a matekot.

Ettől függetlenül szerintem a Ptolemaiosz tétel egy rakás Pithagorász tételt alkalmazó megoldás mellett egyszerűsége miatt inkább csúzlinak nevezhető, mint ágyúnak.

Amúgy a Ptolemaiosz tétel bizonyítása az egyik kedvencem. :-)

2011. jan. 31. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!