Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha ugyanolyan kezdeti paraméte...

Ha ugyanolyan kezdeti paraméterekkel lezajlana még 1x az Ősrobbanás, akkor minden ugyanúgy zajlana le másodszor is, vagy az élő szervezetek megjelenésétől kezdődően máshogyan is folytatódhatna?

Figyelt kérdés

tehát jól gondolom, hogy addig a pillanatig, amíg minden élettelen, addig nincs mód eltérésre.. addig a pillanatig minden az alapvető kölcsönhatások szerint zajlana.. és csak az élet megjelenésével repül egy atom más irányba, mint egyébként tenné (mert például megemelem a kezem, vagy gondolkodom).. na, asszem nem sikerült érthetően leírnom a kérdést, de hátha valaki mégis megért belőle valamit


p.s.: melyik a legprimitívebb élő szervezet? ilyenről vannak információk? például tartalmaz 10000 C atomot, néhány millió H atomot, stb. vagy nincs diszkrét átmenet az élettelen és élő között?


2011. márc. 20. 18:35
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
67%

Az, hogy gondolkodás, az is atomok kölcsönhatása.

Szerintem ez nagyon érdekes kérdés amúgy. Mert végül is amit szabad akaratnak hiszünk, az is tulajdonképpen csak kémiai-fizikai folyamat, és mint ilyen csak egyféleképpen történhet...

Lehet, hogy az egész világ sorsa már eldőlt az ősrobbanásnál, és ami eddig történt, az nem is történhetett volna másképp. Kb. mint egy ledőlő dominósor.

2011. márc. 20. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Az élet megjelenésétől már mehetne minden másként, még egy baktérium is dönthet úgy, hogy nem azt eszem meg, hanem azt a másikat.
2011. márc. 20. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
ami még eszembe jutott ezzel a dologgal kapcsolatban az az, hogy van ugye a spontán bomlás.. tehát egyik proton olyan mint a másik, mégis egyik elbomlik akár 5 perc múlva, egy másik meg pár milliárd évig sértetlen marad.. egy világegyetem-klónban ugyanez lenne a szitu, vagy a valószínűség megkeverné a dolgokat?
2011. márc. 20. 21:25
 4/12 anonim ***** válasza:
Kérdező, ha az vagy, akinek gondollak, írnál egy mailt a gimis címemre? Kössz :)
2011. márc. 20. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Nagyon sokan úgy tartják, hogy minden ugyanúgy játszódna le, és nagyon sokan úgy tartják, hogy máshogy zajlanának le az események. Én az előbbiek közé tartozom...


maci

2011. márc. 21. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Az érdembeli hsz-em: a szingularitásokban (mint a Nagy Bumm) értelmezhetoek egyáltalán a paraméterek? Úgy értem, hogy nem lehet, hogy ha megadjuk ugyanazokat az értékeket, amik "nálunk" is érvényesek voltak" a világegyetem keletkezésekor, a szingularitásban teljesen mindegy lesz, mik ezek a paraméterek?

Megpróbálom példával illusztrálni, hogy érthetobb legyen...

Felforralunk egy fazék vizet, és beledobunk egy olyan kis tárgyat, aminek a surusége kicsit kisebb, mint a vízé, így eloszor kicsit lesullyed, aztán feljon a víz felszínére (javítsatok ki, ha tévedek). Ha késobb megint felforraljuk, és beledobjuk a tárgyat - tegyuk fel, hogy olyan ugyesek vagyunk, hogy Planck-távolságra pontosan :) -, mi a garancia rá, hogy ugyanazon a helyen fog feljonni? Lesz ott kismillió buborék, amik nem hiszem, hogy pontosan ugyanazt a pályát és ugyanabban az idoben járnák be, mint korábban. Kicsit sántít a példa, de talán jól leírja, hogy mire is gondolok.

Szingularitásba még nem igazán tudtunk belenézni, hogy mi is torténik ott, így talán nem is lehet megjósolni, hogy mi torténne. Ha helyes a gondolatmenetem, akkor más világegyetem keletkezne. Az új Nagy Bumm után néhány (másod)perccel nem adhatjuk meg a paramétereket? Mert akkor szerintem ugyanúgy torténne minden, legalábbis az élolények megjelenéséig.

2011. márc. 21. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

"mi a garancia rá, hogy ugyanazon a helyen fog feljonni? Lesz ott kismillió buborék, amik nem hiszem, hogy pontosan ugyanazt a pályát és ugyanabban az idoben járnák be, mint korábban."


Hát leírtad a lényeget. Itt nem ugyanazok a kiindulási feltételek.


Én azt mondom, hogy ha egy eseményt befolyásoló tényezők száma véges, és egy másik ugyanolyan esemény kimenetelét ugyanezen véges számú tényező befolyásolja, akkor annak az eseménynek a kimenetele ugyanaz lesz. Hogy tudjuk-e értelmezni, avagy ki tudjuk-e számítani egyáltalán minden egyes esemény hatását, egy teljesen más kérdés...


maci

2011. márc. 21. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Gondoltam, hogy nem teljesen jó a példám, de nem is a vízforralásra akartam helyezni a hangsúlyt, hanem a szingularitásra. Arról vélemény?
2011. márc. 21. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Én egy kicsit leegyszerűsítem (?) a dolgot magamban. Ha elfogadjuk, hogy az anyagi világ véges (térben, és mennyiségben), akkor el kell fogadnunk hogy a létező összes hatás is számos. Akkor pedig nincs olyan esemény, aminek a kimenetele véletlen volna (legfeljebb nem ismerjük az összes olyan hatást, ami befolyásolhatja az eseményt magát). Hogy aztán ez egy valószínűtlenül kis térrészben zajlik, vagy mikroszkopikus, vagy akár makroszkopikus környezetben, megint csak mindegy.


maci

2011. márc. 21. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Igen maci, de azt ne felejtsd el, hogy ez akkor igaz, ha végtelen pontossággal meghatározhatóak a paraméterek. De ha a rendszerben nemlineáris jelenségek folynak, akkor a legkisebb paraméterbeli eltérés is az időfejlődés során exponenciálisan távolodó megoldásokat eredményezhet. Márpedig ilyen kis ingadozások a kvantummechanika szerint létezhetnek.


Az antropikus elv szerint akár rengeteg ősrobbanás lejátszódhatott, aminek végkimenetelei nem tették lehetővé az élet kialakulását, és a mi univerzumunk pont azért jó nekünk, mert ez pont olyanná sikerült.

2011. márc. 23. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!