Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha egy mély kútba nézünk,...

Ha egy mély kútba nézünk, akkor nappal is láthatjuk a csillagokat. Honnan származik ez az elmélet?

Figyelt kérdés
Galilei a Dialogoban Aristotelesnek tulajdonítja, ráadásul utal arra, hogy valamelyik művében írta. Melyik ez a mű? Sajnos nem találom és Galilei sem írja le. Köszi!!!
2011. márc. 31. 16:57
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
70%
Lehet, hogy azért, mert nem is Arisztotelész írta, csak Galilei egy olyan tudós szájába akarta adni, akinek az emberek jobban hisznek, mert ő is érezte, hogy nem teljesen jó a dolog.
2011. márc. 31. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
70%
passz, de ha fél órán át bambulsz, akkor lehet azokat látsz csakugyan - mert a fejed tele megy vérrel :D
2011. márc. 31. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
82%

Ha annyira mély a kút, hogy a túlsó felének a vége a föld túlsó felén van a vége, ahol éjszaka van, akkor láthatod a csillagokat, persze csak egy nagyon jó távcsővel, és az égbolt parányi részét figelhetnéd meg, mivel a látószög nagyon kicsi lenne:


ha az egyenlítőn fúrunk át akkor tg-1x=kút magassága/föld átmérője


azaz


tg-1x=2/12745000 = 0,000009 fokos látószög álna rendelkezésedre


*feltételezzük, hogy a kútban nincs levegő, üveglapokkal van pl lezárva, mivel nem valószínű, hogy átlátnál 12 000 km es levegő"oszlopon".


Megjegyzem 1 fokos látómezőbe fér bele az Orion köd, szóval nagyon kicsi az a 0,000009 fok. Valószínűlegígy sem látnál csillagokat, csak pillanatokra, mivel a föld forog, így egy csillag csak pár ezred/század másodpercig lenne a látómezőben (ha nem baj nem számolok utána)


A kérdésre a válasz:

ezt most én találtam ki, szóval az én művem. A mű pedig a "Ha egy mély kútba nézünk, akkor nappal is láthatjuk a csillagokat. Honnan származik ez az elmélet?" érdés 2011 03 31 21:02 perckor érkezett válasza :)

2011. márc. 31. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
A dolog nem lehetetlen, ha a megfigyelés idején éppen teljes napfogyatkozás van! :-D
2011. ápr. 1. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, különösen az elsőnek, de attól tartok, ebben az esetben másról van szó. Többieknek is köszönöm a hozzászólásokat, annak ellenére, hogy nem az elmélet valóságalapjára vonatkozott a kérdés.
2011. ápr. 1. 09:33
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Valóság alapja nincs. A dolog mögött minden bizonnyal az áll, hogy ha nappal belenézel egy mély kútba, már közvetlenül nem látod a vízfelszínt, ellenben valamennyi fény lejut, és a fodrozódó vízfelszínről, nagyon kis felületekről visszaverődik, és ez még eljut a szemedig, és régen ezt hihették csillagoknak.
2011. ápr. 1. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
A kérdés hibás. Nem a kútba kell nézned, hanem egy mély kút fenekéről kifele. A magyarázata, meg az, hogy csak egy kis szögben látsz ki így a nem zavar be a levegőben szóródó napfény. Hogy igaz-e? Én még nem próbáltam, elméletileg lehetséges, de igen régi leírásokban is olvasható, hogy nagyon mély pl. várkutak mélyítése közben tapasztalták a kútásók.
2011. ápr. 1. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Igazad van, elírtam a kérdést, köszi.
2011. ápr. 1. 18:08
 9/11 anonim ***** válasza:

Kinga!


Ha így van, akkor fényességet látsz a nyíláson, mivel a 100 km es levegőoszlopban szóródó fényt látod...

2011. ápr. 3. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Megerősítem az utolsó hozzászólást. Nem igaz az elmélet, csak akkor, ha teljes napfogyatkozás van. Igaz, ilyenkor a kút is felesleges.


maci

2011. ápr. 4. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!