Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A plazma ugye halmazállapot,...

A plazma ugye halmazállapot, ezt már kiderítettem, de akkor miből állhat?

Figyelt kérdés
itt mondták nekem hogy halmazállapot. de akkor miből van? miből lehet a plazma? Anyagnevet kérnék!
2011. júl. 21. 21:30
1 2 3
 11/23 A kérdező kommentje:
most már értem! köszönöm! (:
2011. júl. 21. 22:06
 12/23 anonim ***** válasza:
100%

AZ első válaszoló jól írta, a plazma nem más mint ionizált gáz(részben vagy teljesen). Lényegében pozitív töltésű atomok, és negatív töltésű elektronok keveréke.

Plazma állapotba az anyag csak igen magas hőmérsékleten lép, elnyelt sugárzás, vagy elektromos tér hatására.( az utóbbit használják fel, a plazma tv-ben, vagy a fénycsőben egyaránt.)


Mivel a plazmában a részecskék (elektron ionizált atom) kötetlenek, szabadon mozoghatnak, jó elektromos vezető, viselkedését a legkisebb elektromos,mágneses tér is befolyásolja, így igen bonyolult a leírása.(plazmafizika)


Megfelelő energiával minden anyag plazma állapotba vihető.


A plazmaTV felépítése: Két üvegréteg közti kis cellák valamilyen gondolom a gyártók által titokban tartott nemesgázkeverékkel vannak töltve, és elektromos impulzussal hozzák plazma állapotba, majd ez a felületi réteget fénykibocsájtásra készteti.

2011. júl. 21. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 Silber ***** válasza:

A válasz írója 81%-ban hasznos válaszokat ad.

A válasz megírásának időpontja: ma 22:04

"Én ezt a wikipediáról másoltam be szó szerint. Nem hiszem, hogy rosszul szerepelne."

El kell keserítselek, ugyanis én ezt tanultam, szakemberektől. És a wikipedia nem tekintendő megbízható forrásnak...

2011. júl. 21. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 A kérdező kommentje:
utolsó, nagyon hasznos választ adtál! persze rajtad kívül mások is :) kösz (:
2011. júl. 21. 22:12
 15/23 A kérdező kommentje:
22:07-es (:
2011. júl. 21. 22:12
 16/23 anonim ***** válasza:
Ne legyünk már annyira szőrszálhasogatóak. Wikinek természetesen, csak nem egészen pontosan fogalmaz. Minden anyag átvihető plazma állapotba, csak kémiai átalakuláson megy keresztül (szinte minden anyag). De attól még plazmává alakul...
2011. júl. 21. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:
És hidrogéngázból milyen plazma lesz a wiki szerint?
2011. júl. 21. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:
Wikipédia szerint nem tudom, viszont szerintem a molekuláris hidrogén gáz atomossá bomlik, majd ionizálódik.
2011. júl. 21. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:

"Megfelelő energiával minden anyag plazma állapotba vihető."


Ez igaz, csak nem feltétlenül lesz már ugyanaz az anyag. Pl. vízből is lehet plazmát csinálni, csak az már nem víz lesz, hanem hidrogén és oxigén ionok keveréke. Amúgy igazad van, csak a kérdező félreértheti.

2011. júl. 22. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 bromkrezol ***** válasza:
Szeretem a plazmát, évek óta jóban vagyunk, mert induktív csatolású plazmával dolgozok. Izgalmas volt, mikor hatodikos koromban meghallottam a 4. halmazállapotot. Az a plazma, amit mi használunk argon gázból keletkezik, és kb. 9000-10000 °C-os. De használnak nitrogén, oxigén, ill. levegőből előállított plazmákat, és persze hélium plazmát is. Egyébként hőmérsékletfüggő a dolog. Szoktam mondani, hogy a mosógépből, a falon lévő csempéből és a macskából is plazma lesz, ha rádobnak egy atombombát. Azt el tudjátok képzelni, hogy ha melegítetek valamit, akkor az megolvad, majd ha tovább melegítitek, akkor elpárolog. Ha ezt a gondolatkísérletet ónnal végzitek, akkor a szilárd ón vezetni fogja az áramot, 232 °C-on megolvad, ekkor még mindig vezet, de a hőmérséklet emelkedése miatt fokozatosan nő az ellenállása. Az ón azért érdekes, mert hamar olvad, viszont kb. 2623°C-on kezd el forrni. Ebben a forróságban kilépnek az olvadékból az atomok. Ha tovább hevítjük ezt az atomokból álló gőzt, akkor el lehet érni azt az állapotot, amikor a külső héjon lévő elektronok leszakadnak. Mivel elektromosan töltött részecskék (pozitív ionok és elektronok) lesznek jelen, újra megjelenik az elektromos vezetés. Természetesen a magas hőmérséklet miatt az egész úgy világít mint a nap. Még egy fontos dolog, kémiai reakciókkal (pl. égés) nem lehet akkora hőmérsékletet létrehozni, hogy a plazma állapot beálljon. Alacsony nyomáson elektromos kisülésekkel viszont igen. Hihetetlennek hangzik, hogy a neoncsőben, amit nyugodtan meg lehet fogni, hiszen hideg, olyan magas "hőmérséklet" uralkodik, ami több ezer °C-nak felel meg.
2011. júl. 22. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!