Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A gyomor az összes fehérjét...

A gyomor az összes fehérjét tönkreteszi (tehát funkciójában egy fehérjét sem hasznosít, úgy ahogy már össze van rakva)?

Figyelt kérdés
2011. júl. 28. 15:06
1 2
 1/12 anonim válasza:

A kérdésedre a válasz gyakorlatilag igen, mivel a gyomor úgy önmagában egy fehérjét sem használ fel.

A fehérjét a gyomor nem tönkreteszi, hanem szétbontja aminosavakká és azokat hasznosítja a szervezet, hogy a saját fehérjéit tudja felépíteni. Ez az esszenciális aminosavak miatt fontos, ezeket az ember önmagától nem képes előállítani.

2011. júl. 28. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

akkor miért kell mindenféle fehérjéket fogyasztani, amikor csak az esszenciálisakat kell bevinni. nem egyszerűbb lenne pár tablettával megoldani a fehérjeétkezéseinket.?


egyébként, bocsánat naiv kérdéseimért, de : a szervezetben hol gyártódnak a nem esszenciális aminósavak?

2011. júl. 28. 17:35
 3/12 anonim válasza:

Huhú, jó a második kérdés első fele... gondolom a tablettázás is egy alternatíva volna, viszont ugye ha eszel, akkor nem csak fehérjéket veszel magadhoz, hanem zsírokat, szénhidrátokat, egyszóval minden mást is, ami kell a test működéséhez. Emiatt nem nagyon éri meg tablettázni, csak annak, akinek hiánya van belőlük.


A kérdés második felére válaszolva: az aminosavak egyrészt a sejtplazmában, másrészt a mitokondriumban képződnek és ugyanitt bomlanak le.

2011. júl. 28. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

A gyomor nem feltétlenül bont le mindent, igen komoly peptidáz-működése van a vékonybélnek is. És nem tesz tönkre minden fehérjét, hiszen eme működését a pepszin nevű enzimen keresztül teszi, amely egy pepszinogén nevű előalakban képződik, a savas közeg hatására válik aktívvá. Vagyis ezt biztosan nem "teszi tönkre".


Volt egy kérdésed még a "tablettázásról": az egész gasztroenteriális rendszer a táplálék felvételén ás annak tápanyaggá való átalakításán dolgozik, ezért alakult ki. Ha képesek lennénk mindent kis tablettákban bevinni, akkor már jóval egyszerűbb lenne közvetlenül a véráramba juttatni a megfelelő tápanyag-kevercsét, és akkor ez a szervrendszer feleslegessé válna. Viszont mivel összetett a szabályozása (éhségérzet!), nehéz lenne kiütni. Tehát inkább eszünk, még ha ez nem is olyan hatékony. :)

2011. júl. 28. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

A gyomor meglehetosen durva kornyezetet is kibirja egy csomo feherje. pl. prionok, bakteriumok sejtfalat alkoto feherjek, amik megvedik a bacit a pusztulastol.


A legtobb feherje nagyon erzekeny, de eleg sok feherje direkt strapabirasra evolvalodott ki.


A kerdes zarojelben levo resze szerintem ertelmetlen. Attol, met "ossze van rakva" (nem tudom, hogy ez pontosan mit is akar jelenteni) meg lehet, hogy nem kepes funciot ellatni.

2011. júl. 28. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

"akkor miért kell mindenféle fehérjéket fogyasztani, amikor csak az esszenciálisakat kell bevinni. nem egyszerűbb lenne pár tablettával megoldani a fehérjeétkezéseinket.? "


Azért kell fehérjéket fogyasztani, mert amikor az evolúciós fejlődés során kialakultak a gerinces emlősök (tovább nem akarok visszamenni), csak ez az egy módja volt, hogy hozzájussanak a szükséges tápanyagokhoz. Nem voltak előre gyártott pirulák, amikből párat bekapva hozzájutottak volna tápanyagokhoz, ezért olyan szervek és működések alakultak ki, hogy a környezetükben megtalálható anyagokat tudják hasznosítani.

2011. júl. 29. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

azalatt, hogy "össze van rakva", azt értem, hogy már egyszer le lett "gyártva" az a fehérje aminosavakbol.


Tegyük fel, hogy olyan fehérjét eszünk meg, ami a szervezetünkben is fontos funkcióval bír. Miért bontaná le a szervezet és építené fel újból, ha már megkapja készen? vagy testünk összes fehérjére specifijus az emberre?


egyébként gondolom felszív a bélrendszer bizonyos fehérjéket és nem mindet "teszi tönkre"(ami alatt azt értem, hogy aminósavakra bontja). A gyógyszerek is így (is) hatnak. gondolom. bár nem tudom, csak sejtem.

2011. júl. 29. 14:47
 8/12 anonim ***** válasza:

A legtobb feherje, amit beviszunk kulonbozik a mienktol, ezert nem nagyon eri meg kivalogatni oket. (nem is nagyon tudnak, nincs ra mechanizmus, ami meg tudna kulonboztetni es el tudna intezni a sejtekbe torteno felvetelt)


Ezert minden feherjet lebontunk, es ujraepitjuk belole a sajat feherjeinket, de az osszetett cukrokkal is ez a helyzet.

2011. júl. 29. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Az emésztőrendszer minden fehérjét aminosavakra bont, a gyógyszerek meg nem fehérjék.

Legalábbis szerintem.:D

2011. aug. 2. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Utolsó: most felfutó ága a gyógyszeriparnak a fehérje alapú gyógyszertervezés, illetve a mesterséges enzimek bevitele. A legismertebb, vagy a vény nélkül kapható szerek természetesen nem fehérjék, de van fehérje gyógyszer.
2011. aug. 3. 01:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!