Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha valóban több milliárd éves...

Ha valóban több milliárd éves a Föld, akkor hová lett az óceánokból a só?

Figyelt kérdés

Végeztem egy egyszerű számítást, az adataim, amiket felhasználtam, a következők:


az óceánok átlagos sótartalma: 35 g/l = 35 kg/m3

az óceánok térfogata: 1,37 x 10^9 km3 = 1,37 x 10^18 m3

a Duna sótartalma 0,2 g/l = 0,2 kg/m3

a Duna vízhozama a torkolatánál: 6500 m3/s


A fenti adatok szerint jelenleg körülbelül 4,795 x 10^19 kg só található az óceánok vizében.

Számoljunk mondjuk 1 milliárd évvel és nézzük meg, hogy a Duna folyónknak (vagy egy Duna méretű folyónak) mennyi sót kellett volna ennyi idő alatt szállítania az óceánokba.


1 milliárd év = 10^9 x 365 x 24 x 60 x 60 = 3,154 x 10^16 s.

Ennyi idő alatt a Duna 0,2 kg/m3 x 6500 m3/s x 3,154 x 10^16 s = 4,1 x 10^19 kg sót szállít az óceánokba, ami majdnem annyi, mint a jelenlegi sótartalma!


És ez csak a Duna (aminek a vízgyűjtő területe a szárazföldek területének csupán 0,55%-a), illetve csak 1 milliárd évvel számoltam.


Ha veszünk még néhány nagy folyót, ennyi idő alatt (ha valóban több milliárd éves a Föld) rég telített sóoldatot kellett volna 'varázsolniuk' az óceánokból. A párolgással a levegőbe jutó só mennyisége több nagyságrenddel kisebb, mint a folyók sótartalma, ezért az így kijutó só mennyiségét elhanyagolhatjuk.


Az adatokat innen vettem:

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]


2011. aug. 30. 18:08
1 2 3 4 5
 1/48 anonim ***** válasza:
benyelik a strandolók és a vizi állatok sztem
2011. aug. 30. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/48 anonim ***** válasza:

Te ugyan az vagy, aki hiányol három méter port a Holdról?


Egyébként a valaha óceánokba jutó só nem marad örökre az óceánokban. Ezért vannak sóbányák a szárazföldeken, a tengerektől messze, sőt egész sósivatagok is vannak. Ezeket is fel kellene mérni és kivonni a "hiányzó" sómennyiségből.

2011. aug. 30. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/48 Silber ***** válasza:
97%
Az 1 milliárd év alatt pedig voltak tektonikus mozgások, óceánok jöttek létre és tűntek el, a korábbi sótartalom kiülepedett, amit most a folyók hordanak vissza. És még ezernyi más folyamat játszódott le az idők folyamán.
2011. aug. 30. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/48 anonim válasza:

"A párolgással a levegőbe jutó só..."

A só - tudtommal - nem párolog...

2011. aug. 30. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/48 A kérdező kommentje:

"Te ugyan az vagy, aki hiányol három méter port a Holdról?"


Nem én vagyok az, de hallottam én is erről.


A sóbányák szerintem nem magyarázzák meg ezt a kérdést. Lokálisan, tavakból, tengerekből kialakulhatnak ilyenek, de ezek vízmennyisége elenyésző az óceánokéhoz képest, és itt most az óceánokról van szó, azokból hova lett a só.

2011. aug. 30. 20:42
 6/48 anonim ***** válasza:

"Ennyi idő alatt a Duna 0,2 kg/m3 x 6500 m3/s x 3,154 x 10^16 s = 4,1 x 10^19 kg sót szállít az óceánokba, ami majdnem annyi, mint a jelenlegi sótartalma! "


Hát a Duna biztosan fiatalabb. Folyamatosan változik a nyomvonala, nem lehet ilyen időtávon Dunáról, folyókról beszélni, réges-régen itt tenger volt például, a tengeri állatkák testéből lett a Pilis fele. Az óceánok partja is teljesen más volt régebben és a jövőben is változni fog.

2011. aug. 30. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/48 Tom Benko ***** válasza:

Tudod, azért elég jelentősen átalakult a Föld felszíne az említett idő alatt. Egyes tengerek elzáródtak, kiszáradtak. Belőlük lettek a nagy sóbányák és sós sivatagok. Ezek rengeteg sót tárolnak.

A számításod egyébként lenyűgöző.

2011. aug. 30. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/48 A kérdező kommentje:

Teljesen mindegy, melyik folyóról beszélünk, nem ez a lényeg. A Dunáról találtam könnyen adatokat, ezt használtam fel a számításaimban. És miért ne lehetne ilyen időtávlatokban a folyókról beszélni? A Földön lévő víz mennyisége nem nagyon változott, Duna méretű folyók mindig is voltak.


És ne a tengerekről, hanem az óceánokról beszéljünk! A partvonalak valóban változtak, de a kontinensek vándorlása közben egyetlen óceán se száradt ki.

2011. aug. 30. 23:26
 9/48 Silber ***** válasza:
100%

"És ne a tengerekről, hanem az óceánokról beszéljünk! A partvonalak valóban változtak, de a kontinensek vándorlása közben egyetlen óceán se száradt ki."


Ember, olvasd már el, mit írtunk. Lemezmozgások történtek, hőmérsékleti ingadozások. Példa:

Tegyük fel, hogy van egy medence (pl. Kárpát-medence [NEM valós példa, de így érti milyen medencére gondoltam]), ahova benyomult a tenger. A víz egy idő után elpárolgott, beitta a föld, satöbbi. A só mivel nem szublimál el, így ottmarad. Így jönnek létre a sótelepek, és vonódik ki a tengerek/óceánok tartalmából. Egy idő után pedig újabb földmozgások révén folyók fognak folyni ezen a területen, ami visszaszállítja az ÚJ tengerekbe/óceánokba a sótartalmat.

2011. aug. 31. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/48 anonim ***** válasza:
100%
Nos a Föld arculata folyamatosan változik. A tengerek kiszáradnak keletkeznek nagy sótelepek, azokon aztán átfolynak a folyók, vagy épp újra elárasztódnak. Ami biztos, a Föld sókészlete nem nagyon változik. Tekintheted zárt rendszernek is. Nézheted bármennyi időn keresztül, pont úgy, ahogy a vízkészlet mennyisége nem változik a sóé sem. Nem is értem hova akarsz a kérdéseddel kilyukadni. Vagy talán ilyen alapon szeretnéd cáfolni a Föld korát? Mert akkor megkérdem ha folyamatosan nőne a sótartalom, az a plusz mennyiség ugyan honnan jön? Mert ugye az űrből biztosan nem. Teljesen logikus a feltételezés, hogy a só mennyisége (és úgy általában ez igaz minden anyagra) nem változhat komolyabban. Szóval mégis mit akarsz a kérdéseddel?
2011. aug. 31. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!