Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi keletkezik ha egy fém...

Mi keletkezik ha egy fém szulfidját elégetem?

Figyelt kérdés

Holnap dolgozat, hiányoztam 2 hetet, senki se tudja elmagyarázni, fakultáció heti 1szer van, és fontos lenne hogy tudjam, ez a feladat benn lesz a dogában.

"Valamelyik fém szulfidjának elégetésekor a keletkező oxid tömege 16,4%-kal kisebb, mint a fém-szulfidé. Melyik fém szulfidjáról van szó, ha feltételezzük, hogy az égetés során a fém oxidációs állapota(vegyértéke) nem változott?" Szóval elkezdeni se tudom, csak annyit értek hogy kevesebb a tömege :D


2011. okt. 10. 19:31
 1/2 anonim ***** válasza:
Fém oxid + kén-dioxid keletkezik, de ez elég hülye feladat, mert nem mondja meg, hogy a fém hány vegyértékű, úgyhogy elvileg lehetne próbálkozni 1,2,3,4 stb. vegyértékekkel számolva, de ilyen feladatoknál általánosságban tudom mondani, hogy nem akarnak "annyira" kicseszni az emberrel, és vehetjük a fémet mondjuk 2 vegyértékűnek, mint az oxigén és a kén, és akkor 1 fém atomhoz 1 kén atom társul, tehát MeS -> MeO lesz, és nem kellenek sehova indexek, hasonlóan a vas-szulfidhoz ami: FeS, mert pl. a nátrium mivel csak egy vegyértékű Na2S, az alumínium a mi meg 3 vegyértékű Al2S3 lenne. (Ja Me=metal vagyis általános fém vegyjel) Az is egy fontos észrevétel, hogy a kén atomtömege pont a kétszerese az oxigénének, mert a kén tömege 32, az oxigéné 16, tehát a tömegcsökkenés, vagyis a különbözet is 16, mert 32-16=16. Namármost. Vegyük úgy -a fent említett egyszerűség kedvéért- hogy 1 db kénatom cserélődik le 1 db oxigén atomra. Ekkor a csökkenés 16 atomtömeg. Ez képezi a 16,4%-ot. Az egész -eredeti, tehát még ként tartalmazó-vegyület a 100%, ami 16/16,4*100=97,56. Most ebből vonjuk le a kén tömegét, ami 32: 97,56-32=65,56 ami a cint tömege. És a vegyérték is stimmel, mert a cink is 2 vegyértékű, mint a kén és az oxigén. Tehát a reakció egyenlete: 2 ZnS+ 3 O2-> 2 ZnO + 2 SO2
2011. okt. 10. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi szépen, most már legalább tudom :D Nem értem miért, többször és néztem hogy jött-e válasz a kérdésemre, és azt írta ki hogy nem. Pedig még időben lett volna...Nah mind1, így is 4-es lett a dogám úgyhogy az még nem vészes. Köszi még egyszer. :)
2011. okt. 15. 11:41

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!