Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fekete lyukak hogy hogy nem...

Fekete lyukak hogy hogy nem szippantják be a körülöttük lévő akkréciós korongot?

Figyelt kérdés
Nem értem ha még a fényt is magába szívja az akkréciós korongot miért nem? Az időtágulás miatt lenne?
2011. okt. 13. 08:01
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
A válasz igazából az, hogy "beszippantja". Az akkréciós korong ugye a fekete lyuk körül keringő, a fekete lyuk által magához vonzott törmelék és mondjuk csillagokból elszívott anyag. Ez a korong (hasonló a Szaturnusz gyűrűjéhez) egyre közelebb és közelebb kerül a fekete lyuk eseményhorizontjához, de sosem éri azt el. Miután az anyag eléri az ún. Legbelső Stabil Pályát (ISCO) belezuhan a fekete lyukba. Azért tűnik úgy, hogy a fekete lyuknak állandó az akkréciós korongja, mert úgyis fogalmazhatnánk, hogy a korong folyamatosan kap "utánpótlást". Tehát az anyag, ami belehullik a lyukba, az folyamatosan pótlódik kívülről. A korong mérete azonban sok mindentől függ. Minnél több a törmelék a fekete lyuk környezetében, amit magához tud vonzzani, annál nagyobb maga a korong. Remélem tudtam segíteni.
2011. okt. 13. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Az előttem szólóhoz még annyit hozzátennék, hogy miközben beszippantja az anyagot, a nagytömegű beáramlás miatt egy a korongra vertikális irányú kilökődés, jet jelenik meg, ahol viszonylag kevés anyag igen nagy sebességgel hagyja el a fekete lyukat.
2011. okt. 13. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Egyrészt a fény csak az eseményhorizont mögül nem tud kilépni, az akkréciós korong pedig azon kívül van.

Másrészt a korong anyagát is "beszívja", egyre szűkülő pályán kering a korong anyaga és végül erősen felhevülve belehullik a fekete lyukba. (Vagy kilökődik, ahogy előttem is írták.)

2011. okt. 13. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Értem, köszönöm a válaszokat.

Az akkréciós korong nem forró plazmából áll?

2011. okt. 13. 11:05
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Ahogy közeledik a fekete lyukhoz, folyamatosan forrósodik. Külsőbb régiókban lehet közönséges szilárd anyag (kavics), de a legbelső régióban már akár plazma is lehet.
2011. okt. 13. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Érdemes itt megjegyezni azt az érdekességet is, hogy a "behulló" anyag sebessége növekedésével annak sajátideje egyre lassul, tehát ha úgy vesszük, az akkréciós korongon túlra azért sem láthatunk, mert csupán egy állandó állapotot látnánk folyamatosan. Akkor lenne érdekes feltenni ezt a kérdést, ha egy fekete lyuk körül elfogyna az anyag.
2013. aug. 25. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!