Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Feladat: Benjamin Franklin...

Feladat: Benjamin Franklin egyik leveléből olvasható rövid részlet. Mi lehet a magyarázata a levélben leírt jelenségnek? Válaszd ki a helyes indoklást!

Figyelt kérdés

„Kérésének megfelelően igyekeztem összegyűjteni azoknak a korábban már említett amerikai kísérleteknek a leírását, amelyek során néhány ottani folyó vagy tó felületén láng lobbant fel.

Amikor 1764-ben átutaztam New Jersey-n, többször is hallottam, hogy ha égő gyertyát közelítenek bizonyos folyóik felületéhez, hirtelen láng lobban fel, szétterül a vízen és csaknem fél percig ég. De a beszámolók oly hiányosak voltak, hogy nem tudtam megállapítani a jelenség okát, és nem is hittem igazán a történetet.


Benjamin Franklin

Nem állt módomban a kísérlet megtekintése, de meghívtam egy barátomat, aki éppen hazatérőben volt, miután maga is elvégezte a próbát a következőképpen: keresett egy sekély helyet, ahol a sétapálca leért a víz iszapos fenekére; az iszapot először fölkavarta a pálcával, s mikor már sok buborék szállt föl, odatartotta a gyertyát. A láng oly hirtelen gyulladt meg és oly erős volt, hogy a mellfodrába is belekapott, amint láttam.”


éa a lehetőségek: 1,Szerte New Yersey-ben sok fenyő van, és az illékony terpentinolaj keveredhetett a fenyőmocsár vizével.

2,A tó felkavarása során sok oxigén jutott a felszínre, amitől az égő gyertya fellobbant.

3,A tó mélyén található kőolajforrásokból kőolaj került a felszínre, ami nagyon gyúlékony.

4,A tó felkavarása során metángáz jutott a felszínre, ami a éghető, s ez okozta a nagy lángot.


2011. okt. 19. 06:29
 1/5 anonim ***** válasza:
Valószínű a metángáz égett, mintahogy más mocsarak helyeken is ez ég. Értsd: lidércfény.
2011. okt. 19. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
A tó felkavarása során sok oxigén jutott a felszínre, amitől az égő gyertya fellobbant. Metán csak tavakban lehetséges.
2011. okt. 22. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Csak is OXIGÉN lehetett amitől erősebben égett a gyertya. Ezt hívják oxfúziónak.
2011. okt. 22. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Olvastam az Álmoskönyvben, hogy régen amikor egy mocsárban égett a metángáz, akkor az ilyen kékes fényt csinált, az emberek meg azt hitték, hogy szellem van a mocsárban.
2011. dec. 16. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Colonel Reed ***** válasza:
(Az oxfúziós válaszadónak: a Google nem ismer ilyen szót. Szándékosan hülyítjük a kérdezőt?)
2013. nov. 22. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!