Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha valakinek nem egyértelműen...

Ha valakinek nem egyértelműen barna, kék, zöld stb. a szemszíne akkor a szemszínért felelős gén milyen alléleket tartalmaz?

Figyelt kérdés
Konkrétan anya szemszínére lennék kíváncsi. Van benne világosbarna, zöld, kicsi kék is. Ilyen keverék..:) Nah most tőle akkor milyen allélt kaptam? Apa heterozigóta barna szemű. Én és tesóm is kék szeműek vagyunk.
2011. nov. 6. 19:06
 1/8 anonim ***** válasza:
72%
A szem színét a szivárványhártyában lerakódó melanin mennyisége határozza meg. Mai ismereteink szerint ennek mennyiségét 3 különböző gén szabályozza. A szemszínből (fenotípus) pedig nem lehet egyértelműen meghatározni, hogy milyen géneket hordoz az egyén (genotípus).
2011. nov. 6. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
De a mi kék szemünk az tiszta kék akkor? Vagyis két kék színért felelős allélunk van? Úgy kell venni mintha anyától és apától is kéket kaptunk volna?
2011. nov. 6. 19:52
 3/8 anonim ***** válasza:
Igen.
2011. nov. 7. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!:)
2011. nov. 7. 16:10
 5/8 anonim ***** válasza:

Kissé bonyolult a helyzet, mert ez heterokrómia, aminek nem csak genetikai meghatározottsága van. A melanin elrendeződése nem egységes, mozaikosságról beszélünk.


A szemszín meghatározottsága jól közelíthető két- illetve háromgénes rendszerrel. (Egygénessel is, de az nem elég pontos.) Azonban ez csak egy modell, a helyzet az, hogy legalább negyven gén kisebb-nagyobb hatással beleszól a pigementalizációba, erős a polimorfizmus, ott van még a moazikosság, sok betegség, tápálákozási zavar, sérülés képes megváltoztatni a szemszínt, szóval bármi előfordulhat. (Csak kicsi rá az esély.) Feltehetően te és a tesód édesapádtól és édesanyádtól a kék szemszínért felelős allélokat örököltétek, ami egygénes rendszerben egyszerűen leírható, mert az azt mondta ki, hogy ez a recesszív allél, és kész. Ez ennyire nem egyszerű, van domináns faktora is (csak hogy jó legyen nekünk), azonban mivel az egyik legkevesebb melanint tartalmazó formáról van szó, igen sok benne a recesszív faktor (pl. a "legnagyobb hatású" génekre nézve mind recesszívek vagytok). Vagyis meg nem tudjuk mondani, hogy milyen allélt kaptál tőle, de feltehetően több recesszívet mint dominánst, amit pl. kétgénes rendszerben (van a neten egy "eye-color calculator", az ezzel számol, ha rékeresel) két kromoszómán lokalizált génnel számolva homozigóta recesszív vagy. Háromgénes rendszerben... hát, ott már bele kell számolni a heterokrómiáért felelős faktorokat is, és ott már összejönne egy lehetséges domináns allél.


Szóval az jó közelítéssel hasznos válasz, hogy "kék szemszín kialakításáért felelős allélokat" kaptatok. Hogy ezek mik... egyelőre nem mind ismert. :)

2011. nov. 7. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Fú köszönöm:) Te ezzel foglalkozol vagy honnan tudod ilyen részletesen?:)
2011. nov. 7. 20:20
 7/8 anonim ***** válasza:
Genetikán végeztem, de nem értek a szemszín-genetikához, utánanéztem a Wikipedia oldalán, semmi több. (Tényleg csak a Wikit használtam. Ennek megfelelően nagyvonalúan pontatlan a válasz.)
2011. nov. 8. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Genetika a legjobb része a biológiának szerintem..:) Nagyon bonyolult, de érdekes.
2011. nov. 9. 15:32

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!