Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A bakteriális fertőzések...

A bakteriális fertőzések gyógyítására miért az antibiotikum lett elterjedtebb a bakteriofág-terápia helyett?

Figyelt kérdés

A Második Világháború végén és a Hidegháború elején Amerikában és a nyugati országokban kifejlesztették a penicillin-t, de ezzel párhuzamosan a Szovjetunióban rájöttek, hogy hogyha bakteriofág-vírusokban gazdag folyadékot iszik meg valaki, akkor a bakteriofágok elpusztítják a testben a fertőző baktériumokat, majd meghalnak. A penicillin-el ellentétben semmilyen káros hatásuk nincsen, nem roncsolják a bélcsatornát.


Hogyhogy nem ez lett az elterjedtebb antibakteriális szer?


2011. nov. 24. 16:31
 1/4 anonim ***** válasza:
Gondolom nem akarták kockáztatni, hogy mutálódjon a vírus és az emberi szervezet ellen forduljon.
2011. nov. 24. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Valamilyen hivatkozást tudnál adni erről a bakteriofág-terápiáról, mert én még nem hallottam róla.

Bár nem vagyok annyira othhon a fágok biológiájában, ezért csak találgatni tudok:

1. a legtöbb fág nem bírja a savas közeget, tehát a gyomorban inaktiválódnak, ergó nem tudnak bacikat ölni;

2. a fágok nem jutnak át a hámsejteken, a gyomor-bélrendszer nyálkahártyáján sem, ezért csak a bélcsatornában lévő baktériumokat tudnák támadni;

3. a legtöbb fág gazdaspektruma szűk, csak egy, vagy néhány baktériumfajt fertőznek, (szemben például a penicillinnel, ami széles spektrumú antibiotikum, azaz tkp. minden baktérium fajra potenciálisan veszélyes, kivéve a rezisztenciát hordozó vonalakat), azt pedig nem tudom, hogy mely kórokozó baktériumokat támadó fágokat azonosítottak eddig;

4. a legtöbb fág esetében előfordulhat, hogy nem pusztítja el a baktériumot, hanem a genomjába beépülve a baktériummal együtt szaporodik, majd egyszer csak valamilyen hatásra aktiválódik és elkezd új fágokat létrehozni (lizogén fázisnak nevezik).

2011. nov. 24. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
2011. nov. 24. 20:10
 4/4 anonim ***** válasza:
100%
2011. nov. 24. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!