Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha egy járművel fénysebességge...

Ha egy járművel fénysebességgel tudnánk menni, akkor a benne utazó számára megállna az idő?

Figyelt kérdés
És ha számára megáll az idő, attól még ugyan úgy tudna enni, inni, edzeni, stb... Vagy egy több ezer fényévnyi utazást sokkal rövidebbnek élne meg? Hogy lehet az, hogy az idő nem tellik, de mégis megcsinálja a minden napi rutint? Hogy működhet idő nélkül az anyagcsere? Vagy az utat vegetációs állapotban tölti? Viszont akkor hogy tudja irányítani a járművet?
2011. dec. 1. 12:52
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
0%

Előre szólok, hogy amit írok, az magánvélemény lesz, és fizikusok valszeg nem értenének egyet vele.


Szerintem azonban idő, mint olyan, mint független, önálló tényező nem létezik. Az idő egyszerűen csak egy arányszám, amivel számolunk. Amivel mérjük, hogy hogyan aránylik például az út a sebességhez, és hasonlók. De ellentétben például a hővel vagy az elektromos árammal, ami objektíve is létező dolgok, az idő csak egy fogalom.


Következésképp egy fénysebességgel haladó jármű mindössze annyiból lenne vicces, hogy a menetirányhoz képest oldalt és hátul lévő térrészek effektíve állni _LÁTSZANÁNAK_, mivel az újabb események fénye (látképe) soha nem érné utol, hanem a maga jelene látképével azonos sebességgel haladna, tehát ugyanazt _LÁTNÁ_, mint amikor elindult. De ettől még minden megy tovább normálisan mindenütt másutt is, csak a fedélzeten ezt nem látni.

A szemben lévő térrészek eseményei pedig lényegében rendesen látszanának, bár a sebesség miatt esetleg nehéz lehet követni őket.


Szóval _szerintem_ ugyanolyan ez, mint a hangsebességet átlépő járművek viszonya a hanghoz, csak épp itt a hang helyett a fénnyel.


A fedélzeten, vagyis a járművön belül pedig elvileg rendesen látszana minden, bár lehet, hogy menetiránynak hátrafelé ott is érdekes lenne a helyzet.


Viszont az is igaz, hogy a kvantumvilágban vannak olyan dolgok, amik mintha mégis arra utalnának, hogy van valami objektíve létező "idő" is, de erről még többet és pontosabbat kellene tudni ahhoz, hogy fixen kijelenthessünk bármit is.

2011. dec. 1. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
27%
Miért állna meg,hisz nem is mozog.Ha reggel 8 órakor elindul,1 év múlva meg áll,1 fényévnyi távolságra lesz.Egy évet akkor is eltölt a járművön,és úgy morzsolgatná napjait.Csak mesze lenne a meg álláskor.Ha ülsz a széken,vagy repülsz,akkor is 1óra az 1 óra.A megtett táv az ami más.
2011. dec. 1. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 A kérdező kommentje:
Mert elvileg minél gyorsabban mozog valami, az idő annál lassabban telik benne. Fénysebességnél meg elvileg teljesen megáll. Tehát, ha fénysebességgel elhagyjuk a Földet, és 100 évvel később visszatérünk, minden 100 évvel idősebb, míg mi egy percet se öregedtünk.
2011. dec. 1. 15:45
 4/18 anonim ***** válasza:
Azért írtam az űlés-repűlés arányt.Vagy ott ilyen kicsibe nem számít?Ha megyek egy járművön,az órám akkor is úgy ketyeg,mintha állok.Független a sebességtől.
2011. dec. 1. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:

Nem állna meg az idő. Az időt nem tudjuk "megállítani". Az idő nem egy fogalom, olyan, hogy idő van. Ha nem lenne, a napi történéseknek nem lenne sorrendje. De komolyan. Te szeretnél hamarabb megöregedni, mint megszületni? Nem. Ha nem lenne idő, ez így lenne.


Ahogy láp pál is mondta, ha egy test egy évig fénysebességgel megy, akkor egy fényévnyire lenne. (ha egy test egy óráig egy km/h-s sebességgel megy, akkor 1 km-t tesz meg)

2011. dec. 1. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
Viszont ha a relativitáselmélet szerint nézzük a dolgot, az igaz, hogy annak, aki fénysebességgel utazgat, annak gyorsabban telik az idő, mint annak, aki ez idő alatt ül és néz a semmibe. Ezzel nem az időt változtatjuk meg, meg nem valami nem tudom milyen fizika törvényeit átlépő tettet hajtanánk végre. Egyszerűen arról van szó, hogy ha érdekeset csinálsz egy óráig, akkor gyorsabban eltelik az egy óra, mint ha csak ülnél, és néznél a semmibe egy órán át. Az agy fogja fel így, nem a környezetedet változtatod meg. (Mindennapi relativitáselmélet: 5 perc van még egy unalmas tanórából / öt percig csinálhatod azt, amit nagyon szeretsz)
2011. dec. 1. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:

kunflex: "olyan, hogy idő van. Ha nem lenne, a napi történéseknek nem lenne sorrendje"


1.) Ha van, akkor miért nem lehet közvetlenül érzékelni ugyanúgy, mint a hőt, fényt, sugárzást, stb.? Az óra nem az időt méri, csak a neki beállított ütem szerint lépteti a számokat/a mutatókat.


2.) Miért ne lenne sorrend idő nélkül? Ha nincs idő, attól még ugyanúgy működik minden - egy folyamatosan változó jelenben. Az ok-okozati viszonyok ettől még nem borulnak fel.


Bár ezen utóbbi kapcsán visszautalnék a kvantumvilággal kapcsolatos fentebbi megjegyzésemre, ahol tényleg vannak fura dolgok e téren; annak én is kíváncsi lennék a részleteire.

2011. dec. 1. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
55%

Uram isten milyen válaszok.


Kedves kérdező!

A kérdésnek eleve nincs értelme, mivel nyugalmi tömeggel rendelkező testeket fénysebességre gyorsítani nem lehet mai tudásunk szerint.


1.Azonban ha a jármű a fénysebességet nagyon nagy mértékben megközelíti, akkor egy földi megfigyelő azt látná, hogy a járműben sokkal lassabban telik az idő.


2.A járműben utazó személy ebből semmit nem érzékelne, számára ugyanúgy telne az idő, mint eddig, viszont azt látná, hogy a földön nagyon felgyorsult az idő.


3. Tegyük fel, hogy ez a jármű megtesz 1 fényévet. A földről úgy érzékelnénk, hogy ezt a távot a jármű kb. 1 év alatt teszi meg. Az utazó azt érzékelné, hogy sokkal gyorsabban, pár nap, esetleg pár hét alatt teszi meg.


4. Olyan nincs, hogy valaki hirtelen azt érzékeli, hogy nagyon lassan tud csak mozogni, mert lelassult az idő nála. Maximum azt érzékelheti, hogy körülötte felgyorsult az idő.


Amiket írtam, az az Einstein féle relativitás-elmélet szerint valahogy így van, pontosan nem tudom, nem vagyok fizikus.

2011. dec. 1. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
Igen az idő megállna pont ezért nem érhető el a fénysebesség hiszen a tömeg is végtelen lenne.
2011. dec. 1. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:

A válaszok tényleg elképesztőek. Beigazolódott az állítás, akit a tudás nem korlátoz, bármire képes.


Ezt nem lehet úgy elképzelni, hogy valahová leteszünk egy vekkert, aztán méregetünk. Az idő egy fogalom, amelyet az ember a környezetében zajló jelenségek megértésére használ. A földön álló ember nem tudja mérni a "járműben utazó" idejét, csak azt, hogy az ő órája egy pillanatában a jármű itt van, egy másikban pedig ott. A többit számolja. Ugyanez e helyzet a "jármű utassal" is. A saját érzékeléseik különbségét csak akkor tudják észrevenni, ha újra találkoznak és "egyeztetnek". Ekkor kiderülhet, hogy az utazó "ideje lassabban telt" mert például ő nem öregedett annyira.


De ezek fikciók, mert ilyen tapasztalat nem áll rendelkezésre (embernél, de részecskéknél igen - igaz "ők" nem edzenek). És az is igaz, hogy a tudomány mai állása szerint egy valós, nem nulla tömeg fénysebességre való gyorsításához végtelen energia kell. Lásd gyorsulások, erők, energiák törvényei.

Az időproblémától eltekintve, semmi sem indokolja, hogy fénysebesség közelében a folyamatok (anyagcsere, egyéb tevékenység) más tulajdonságai is változnának. Legalábbis a számításokból nem következik.

2011. dec. 1. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!