Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a végtelen, és mi a világűr?

Mi a végtelen, és mi a világűr?

Figyelt kérdés

Nekem mint 17 éves diáknak, évek óta töprengek ezeken a dolgokon, de nme kaptam olyan választ ami megfelelő lenne a számomra:S. Mert van a föld, és a tejútrendszer meg az ijesmik, eddig még tiszta, de van az űr. És itt meg is állnék: MI tulajdonképpen az űr? miért nincs gravitáció?

Menjünk tovább:VÉGTELEN, nem fér a fejembe, hogyan lehet azt mondani valamire hogy "végtelen"? Valahol mindennek van vége, nem? Nem tudom elhinni, hogy mindenhol, csak ugyan az lenne, mert biztos van valahol egy fal, AKÁRMI, egy választóvonal(én igy képzelem), de akkor amögött mivan? ÉS HOGY MONDHATJÁK AZT A TUDÓSOK, HOGY "VÉGTELEN" HA NEM LÁTTÁK A VÉGÉT, AKKOR HONNAN TUDJÁK, HOGY AZ? És miért hiszik millióan, hogy nincsenek idegenek? azzal hogy mi vagyunk, ugyan ezzel lehetnek mások is rajtunk kívül.. LÉCCI segítsetek....


2007. júl. 28. 09:39
1 2 3 4
 1/31 anonim ***** válasza:
100%
Hú, én úgy tudom, hogy a világűrön való elgondolkodásba nagyon sokan beleőrültek már (úgy szó szerint)... Egyébként teljesen értelmes kérdéseket tettél fel, olyanokat, amelyekre avatatlan ember nem is tud válaszolni... Azt tudom javasolni, hogy az interneten és könyvtári könyvekben nézz utána az érdeklődésed tárgyainak, mert ez olyan roppant nagy kérdéskör, amelyekre sajnos itt nem tudunk válaszolni... Az idegenekről meg az én személyes véleményem, hogyha mi létezünk, mi kialakultunk, akkor másutt, más körülmények között mások miért is ne alakulhattak volna ki? Szerintem léteznek, hiszen mi is létezhetünk.
2007. júl. 28. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/31 anonim válasza:
100%
Szia!Először is:jó,hogy ilyeneken gondolkodsz!(A kortársaidra egyre kevésbé jellemző...)A kérdéseid tkp.filozófiai természetűek,hiszen ezek megmérhetetlen dolgok,a természettudósok is csak gondolkodni tudnak róluk!Amikor annak idején én tettem föl ezeket,azt válaszolták:a végtelen az,ahol a párhuzamosok találkoznak!Gondold ezt végig!Érdemes!Később betettem a lábam a teológiára,ahol két-két félévet hallgattunk egy Metafizika,egy Kozmológia ,és egy Theodícea nevű tantárgyat.Mindhárom a filozófia egy-egy ága,de legalább olyan nehezek mint az iskolából ismert Fizika,csak éppen gondolati síkon.Kisebb mértékben a Műegyetemen is tanítják őket(!)Komoly logikai érzék kell hozzájuk,de pont a te kérdéseidre adnak választ!Ajánlom az egyetemi könyvesboltot,v.jegyzetboltot(Veres Pálné u.-i Hittudományi Kar földszintje!) ez ügyben...Üdv:Julie
2007. júl. 30. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/31 anonim ***** válasza:
100%

Hogy visszakérdezzek:

Végtelen alatt megszámlálható vagy megszámlálhatatlan végtelent értesz? :)

Ugyanis mindkettő létező - matematikában szépen definiált - fogalom!


Amúgy nagyon egyszerű a végtelent meghatározni. Minden olyan dolog végtelen, aminek a vége NEM DEFINIÁLHATÓ. Pl. matematikában az egyenes. Hiszen nem azért végtelen, mert "nem látjuk a végét", hanem azért, mert jellegéből adódóan a végét "soha nem éred el". Hasonlóan ilyen egy kör is.

De a végtelenre a lehető legjobb példa a kör. Nem kell hatalmas. Elég csak egy igen kicsike. Ha gondolod, "bökj rá" a végére.


Tehát a végtelen "ott van a hétköznapokban". A világűr végtelensége illetve végessége pedig tézis, illetve "gyenge lábakon álló bizonyítás", hogy véges.


Az, hogy vannak-e idegenek, megint csak igen általános kérdés. Létezik-e szén (és víz) alapú életforma más bolygón. Mert az idegen nem csak az X-Aktákban látott ufó, hanem egy "szén-víz" baktérium is igencsak "sokkoló" lenne.


SF

2007. aug. 15. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/31 anonim ***** válasza:
90%

Hát bizony sokan beleőrültek az ilyen kérdések megfejtésén. Sajnos az emberi agy túl korlátolt ahhoz, hogy megérthessen két fogalom jelentését, a semmiét és a végtelenét.

A végtelen gyakorlatban nem létezik, csak a számok világában. Az univerzum maga sem végtelen, mivel a tér és az anyag az ősrobbanáskor egy időben keletkeztek, és azóta is tágulnak, maga a tér is. A tér már csak azért sem végtelen, mert egy négydimenziós gömb felületét képezi, úgyanúgy, ahogy egy 3dimenziós gömbnek 2 dimenziós felülete van. Egyre csak nő, de gyakorlatilag ha elindulnál az univerzum egyik irányába, visszaérhetnék a kiindulási pontba.

Viszont sok dolgot avégtelennel írhatunk le, vagy épp az értelmetlen jelzőt használjuk rá. Oszd el például a kedvenc számodat nullával, az eredmény végtelen. Vagy a híres verseny akhilleusz és a teknős között: a teknős tíz méterrel előrébb van, mint akhilleusz, és tized olyan gyorsan mozog. A kérdés, hogy mikor éri utol a teknőst akhilleusz? a válasz az, hogy soha, mert mire akhillesz megtette az első métert, a teknőc már az egy tized métert. mire akhillesz megteszi az egy tized métert, addigra a teknőc már még egy század méterrel előrébb van, és mire akhilleusz megteszi az egy század métert... és így tovább. De a lényeg, hogy a végtelen itt sem létezik, hiszen nagyon jól tudjuk, hogy utoléri, és nem kell a végtelenségig várnunk rá.

A világűr pedig maga az univerzum, ameddig a tér határai tartanak, az összes csillag, fekete lyuk, minden anyag és térfoszlány beletartozik.

Remélem megválaszoltam a kérdésed.

Albert

2007. szept. 11. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/31 anonim ***** válasza:
87%

Kiegészíteném az előző válaszomat:

Szerintem léteznek idegenek, rengeteg bolygón kialakulhatott a miénkhez hasonló, vagy éppen nagyon különbőző életforma.

Az egytlen probléma a távolság. Einstein relativitás elmélete kimondja, hogy semmi nem érheti el a fény sebességét (legfeljebb olyan dolog, aminek nincs kiterjedése térben, de ezt most ne firtassuk, ugyanis ha ezt megtenné, a tömege végtelenné válna, megállna belsejében az idő, és semmiméretűre zsugorodna. Ez így van! Ugyanis a mozgó testekben lelassul az idő, megnő a tömegük, és összezsugorodnak. Ha érdekelnek a részletek, olvasdd el a "rémhíresek" sorozatból az "albert einstein és a felfújható világegyetem" című könyvet. Nekem megváltoztatta az életfelfogásomat. Szóval, semmi nem uatzhat fénysebességgel, vagy annál gyorsabban, ennélfogva nem tudunk nagy távolságokat megtenni kis idő alatt. Az egyetlen szonda, ami elérte a naprendszer szélét a voyager szonda volt, és tizennégy évig tartott! A legközelebbi csillga négy fényévnyire van, vagyis a fény négy év alatt ér csak oda. A fény sebessége 300 000 000 m/secundum, gondolhatod, hogy nekünk a vacak kis rakétáinkkal mennyi ideig tartana elruccanni a legközelebbi szomszédunkhoz is!

Lényeg a lényeg, ha vannak is értelmes idegenek, soha nem vesszük fel velük a kapcsolatot. Hacsak, valaki nem jön rá, hogyan lehet féreglyukat generálni, de ez is már egy msáik kérdés.

Talán az idegenek okosabbak nálunk.

Albert

2007. szept. 11. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/31 anonim ***** válasza:
81%
A végtelen fogalmát én úgy képzeltem el mindig - és ha minden igaz, így is van - hogyha pl kilőnének engem egyenesen fel az űrbe, és csak mennék tovább egyenesen akkor ugyanide jutnék vissza, ahonnan kilőttek. A tér görbülésével magyarázható. A föld is gömb alakú. A pontból B-be jutni pl repülővel, ha egy térképet nézel nem az a legrövidebb út, ami a két pontot összeköti. :)
2007. dec. 3. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/31 anonim ***** válasza:
100%

Nekem a gömb-elmélettel csak annyi a bajom, hogy ha a példának a Földet nézzük (elindulsz , körbeérsz, visszakerülsz a kiindulási pontba), akkor azt is figyelembe kell venni, hogy a Föld is van VALAHOL.Mint ahogy minden ami létezik, az van valahol. Így tehát maga a világűr is van valahol, akár gömb formája van, akár háló, vagy bármi.

Az idegen lényekkel kapcsolatban pedig nem csak a távolság a probléma, hanem az idő is. Lehet a világegyetemben máshol is élet, de akkora időintervallumban kell gondolkoznunk, ami még ennyi lehetséges helyszín mellett is igen valószínűtlenné teszi, hogy találkozzunk velük. Pl. Lehetett már élet valahol, egy öregebb bolygón akár 3-4 milliárd évvel ezelőtt is, vagy lehet olyan, ami majd csak milliárd évek múlva fejlődik ki.

És egyáltalán: mi az élet? A mi definícióink mindössze erre a (tágabb) földi környezetre, a mi tapasztalatainkra alapoznak, míg a világűr "végtelenjében" a variáció is végtelen lehet.

2008. febr. 6. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/31 anonim ***** válasza:
88%

Az, hogy a világűr végtelen, kicsit csalóka. Ugyanis:

- a tömege véges. A benne levő anyag véges: mind ott volt már az ősrobbanásban.

- a térfogata véges. Ez ugyan növekszik... de akkor is véges.

Ami végtelen az a benne húzható egyenes.

De ezzel is vigyázz: egy lufin is tetszőlegesen hosszú "egyenes" vonalat húzhatsz!

Csak a jelenleg létező világunknak egyelőre nem tudtuk megmérni a görbületét: tehát igen kicsi. Magyarán a világunk óriási. A görbületet úgy lehet megmérni, hogy rajzolunk egy jó nagy háromszöget (lézerfényből is lehet, sok százezer km nagyságban) - és megmérjük a szögeit.


Analógia alapján úgy képzeld el, mint egy lufit, amit felfújnak. Csak ez 3 dimenziós (a lufi felülete 2). Körülötte meg nincs semmi. Végtelen, mert sehol sincs vége. És, ahogy növekszik, minden pontja távolodik minden másik pontjától.


Idegenek pedig szinte biztos, hogy vannak - csak messze. És - ha nem lesz valami igen hatékony közlekedés - akkor nem valószínű, hogy valaha is találkozunk eggyel is.

2008. ápr. 20. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/31 anonim válasza:
89%

Figyelj én nem vagyok nagy filozófus,de ezen én is sokat gondolkodtam.És arra jutottam,hogy a világűr nem lehet végtelen.Szerintem olyan mint egy ... mint a föld fólyó ami tesz egy nagy kört és aztán visszajut az elejére.Tehát ..elég nehéz leirni olyan mint egy út pl.:

képjeljel egy utatt ami körbe szeli a földet elindulsz rajta de a végén ugyan ott jukadsz ki. Remélem sdegítettem valamit.

2008. dec. 19. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/31 anonim válasza:
100%
Én nemrég néztem a National Geograpic-on egy műsort, ezzel foglalkozott, arra emlékszem , hogy a világúr kitöltő anyaga egyfajta Plazma, amiből minden áll...
2008. dec. 27. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!