Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ezt a problémát hogy küszöböli...

Ezt a problémát hogy küszöbölik ki a térképészek?

Figyelt kérdés
Ugyebár a valódi északi pólus és a mágnesespólus nem egy helyen van. Azt a körívet leszámítva, amelyik a mágneses póluson és a sarkponton is átmegy, mindenhol hamis értéket mutat az iránytű. Ez Magyarországon még tűrhető, de minél északabbra megyünk, a különbség annál durvább, mert jóval közelebb vagyunk ott a sarkörhöz, így egyre nagyobb eltérést mutat az iránytű az északi iránytól. Így egy Észak-Norvég térképen a valós és a mágneses pólus közötti különség miatt már nagyon nem hiteles, ha az iránytű által jelzett pólust adják meg északnak. Jó, most van már GPS de csak 1-2 évtizede használják ezt komolyabban. Előtte az északi népek az iránytűre hagyatkoztak, vagy inkább a Sarkcsillagra?

2012. márc. 18. 00:04
 1/8 anonim ***** válasza:
Már többszáz éve ismerik ezt az eltérést, és folyamatosan jegyzetelték. Ez megvolt minden hajósnak, és aszerint korrigáltak, ha szükséges volt.
2012. márc. 18. 02:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Meg a hajósok többnyire a csillagok állásából állapították meg az irányt szeksztánssal. Akiknek fontos a pontos érték, ismerik a helytől függő korrekciós tényezőket is. A tudomány fejlődésével ezek egyre pontosabbak és részletesebbek.
2012. márc. 18. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Egyébként a térképeken rajta van mind a kettő (mármint a mágneses pólus pontja és a valódi pólus), így ha tudom, hogy hol vagyok, és azt is, hogy az iránytű merre mutat (a mágneses felé), akkor tudom, hogy mennyire kell eltérnem az iránytűtől.
2012. márc. 18. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Kösz szépen a válaszokat! Amúgy Magyarországon kb. hány fok az eltérés?
2012. márc. 18. 17:17
 5/8 anonim ***** válasza:

Nem tudom, hány fok innen nézve, kb. 8 foknyira van a pólustól Észak-Kanadában. Itt látszik, hogyan változott időben:

[link]


Az is látszik, hogy az 1600-as évek óta feljegyzik, és használják. (Első voltam.)

2012. márc. 18. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
21:17 vagyok. Rosszul írtam, a kék foltok csak a feljegyzések alapján modellezett pontok, de a lényeg, hogy az akkori feljegyzések alapján készült.
2012. márc. 18. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Nem semmi, hogy a 70. fok környékén van, ami azért nagy jóindulattal sem nevezhető igazán északnak. Na meg amennyit mozog...
2012. márc. 18. 22:25
 8/8 anonim ***** válasza:

"a 70. fok környékén van"


Pontosabban volt, 1900-ban. :DD

Merthogy változik a helyzete.

2012. márc. 19. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!