Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy, a miénkhez hasonló...

Egy, a miénkhez hasonló bolygón lehetnek mások a növények színei?

Figyelt kérdés
És ha igen, ezt mi okozza? Mitől lehetne mondjuk piros a fű vagy zöld az ég?

2012. márc. 26. 03:14
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
61%

A szín voltaképpen a látható tartományba eső elektromágneses hullámok által kiváltott érzet. döntő mértékben függ a szem és az agy működésétől, sőt, pszichológiai jelenségektől is. Tehát ha úgy vesszük, hogy másik bolygón más lények élnek és más a felépítésük igen lehetséges DE!!!!

De mivel színek úgymond nem léteznek CSAK minden egyes tárgy és molekula vagy atom másképp veri vissza a fénysugarakat és ezért látunk színeket.

Altalában a trikromatikus elmélet az elfogadott. Tehát 3 különbözű színt különböztetünk meg.

a színek a fehér fényből keletkeznek, még pedig úgy, h a fehér fényben található színskála részeinek más és más törésmutatója van, így mikor a fehér fény egy prizmán, vagy üvegen megtörik, több színre esik szét, amit a szemünkkel könnyen érzékelhetünk. A világunkban található színek, mint például egy festmény színei is azért láthatóak, mert az adott tárgy elnyel a szivárvány színeiből különféle tartományban színeket és csak a többit tükrözi vissza.

2012. márc. 26. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%

Lehetnek, de nem túl valószínű, hogy más színe lenne. A növény leveleinek a színe a klorofill határozza meg, és az nem véletlenül zöld, hanem azért, mert a fény többi hullámhossz tartományát elnyeli - ezeket tudja a legjobban felhasználni, míg a zöld fényt visszaveri.


De van olyan növény is, ami vöröses színű, ez igazából a fény erősségétől függ - hol melyik tartományt lehet a legjobban kihasználni. Tehát ha Föld szerű bolygó (hasonló csillag körül, hasonló fényerősséggel a felszínen) akkor nagy valószínűséggel ott is zöldek lesznek a növények :)


Az ég színe pedig hasonló okból kék - a kék fényt szórja leginkább a levegő (és a benne lévő egyéb részecskék) ezért látjuk kéknek az eget. Nem túl ismert tény, de például nappal (ha nincs homokvihar) a Mars ege is fakó kék, ugyanezen oknál fogva. Így egy Földszerű bolygónál (hasonló légkör összetétellel) ugyanúgy kék lesz az ég, mint nálunk :)

2012. márc. 26. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
100%

Természetesen - ha annak a földszerű bolygónak a napja teljesen más színképtípussal "ég" akkor a növények is ehhez fognak alkalmazkodni az adott bolygón.


Extrém elképzelések szerint még olyan növényszerű lények is létezhetnek, melyek nem látható fényt (ultraibolya) használják fotoszintézishez!

2012. márc. 26. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%

Persze...

A Földön is vannak más színű növények, a tengerek mélyein például, ahova sokkal kevesebb fény jut le.

Barnák, vörösek...

Egy másik bolygón más csillagból más összetételű/mennyiségű fény hatására nagyon nagy valószínűséggel más színű növények fejlődnének.

2012. márc. 26. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
54%

Az első válasz kb halandzsa, a t9bbiben van jó is.


Kezdjük azon, hogy a mi okozza az ég kék színét. (És függetlenedjünk attól, hogy csak mi látjuk kéknek, hiszen a másik bolygón is mi szemlélődnénk.) Az ég színe a Rayleigh-szórás miatt van ( [link] íme egy cikk). A szóródással pontosan kialakuló szín a légkör összetétele miatt olyan amilyen, tehát ha a bolygó légköre nagyon hasonlít a mienkhez, és az odaérkező napfény színösszetétele is olyan, mint a mi napunkból jövő, akkor az ég színe is hasonló lesz.


A növények színe már egy más tészta. A Földön az evolúció létrehozta a klorofillt, ami zöld, és elég jól hasznosítja a napfényt.

2012. márc. 26. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
100%

(Érdekes, valamiért nem másolta be az egész válaszomat, megpróbálom újra.)


Az első válasz kb halandzsa, a többiben van jó is.


Kezdjük azon, hogy a mi okozza az ég kék színét. (És függetlenedjünk attól, hogy csak mi látjuk kéknek, hiszen a másik bolygón is mi szemlélődnénk.) Az ég színe a Rayleigh-szórás miatt van ( [link] íme egy cikk). A szóródással pontosan kialakuló szín a légkör összetétele miatt olyan amilyen, tehát ha a bolygó légköre nagyon hasonlít a mienkhez, és az odaérkező napfény színösszetétele is olyan, mint a mi napunkból jövő, akkor az ég színe is hasonló lesz.


A növények színe már egy más tészta. A Földön az evolúció létrehozta a klorofillt, ami zöld, és elég jól hasznosítja a napfényt. A természetben két ide vágó megfigyelés létezik az evolúcióra, az egyik a párhuzamos evolúció ténye, ami azt mondja, hogy hosszú távon az azonos környezethez való adaptálódás azonos megoldásokat hoz létre, például a bálnák és a halak alakja tök hasonló, pedig nincsenek közvetlen leszármazási viszonyban. A másik megfigyelés, hogy egyes dolgok az evolúció során csak egyszer jelennek meg valami nagy-nagy véletlen miatt, ami közel sem biztos, hogy egy másik bolygón bekövetkezik.


Az is egy tapasztalat, hogy a földi növények közül a piros és kék színűek maximum a tengeri alga szintjéig jutottak el, mivel ezek nem igazán jól hasznosítják a Nap energiáját. Márpedig ha egy összetettebb növényt akarunk, akkor nem mindegy, hogy egy egységnyi levélfelszínen mondjuk egy óra alatt 1 gramm vagy 10 gramm szerves anyagot tud létrehozni. És itt megint számít az, hogy az adott bolygó napjából milyen fényspektrum érkezik a bolygóra. Viszont az is egy kérdés, hogy nálunk valóban a zöld-e a legjobb, vagy lehetne-e elméletben jobb. Az evolúció ugyanis nem mindig jut el a „legjobb” megoldásig, sokszor megáll az „elég jó” megoldásnál.


Az idegen bolygón hasonló életszerveződést és hasonló evolúciós szabályokat feltételezve könnyen lehetnek más színűek a növények, amennyiben létezik egyáltalán olyan más színű anyag, ami az ottani napfény hatékony felhasználását lehetővé teszi, és amennyiben ezt a más színű anyagot az ottani növényvilág evolúciója „kifejlesztette”. Viszont ha másik bolygó nagyon hasonlít a mienkhez, akkor a párhuzamos evolúció könnyen vezethet zöld növényekhez is.

2012. márc. 26. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
100%

" a földi növények közül a piros és kék színűek maximum a tengeri alga szintjéig jutottak el"


Valóban? [link]


Jó, mondjuk az ilyen fék esetében is ott van a klorofil, csak egyéb anyagok vörösre színezik a levelet... de akkor is, nem csak a szín a lényeg!

2012. márc. 26. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
Ahogy a kollega felhívta a figyelmet, a válaszom nyilván a fotoszintetikus pigmentrendszerre vonatkozott, amit simán elfedhet bármilyen pigment. Ha azon a bolygón az az általános, hogy a fotoszintetikus pigmenteket elfedi valami, akkor megintcsak bármi lehet.
2012. márc. 26. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
te is láttad az avatart?
2012. márc. 26. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat, hasznosak és kimerítőek. És tegyük fel, hogy más "színű" csillag körül kering... akkor ez mennyiben befolyásolja a dolgot? Egyébként láttam az avatart, de nem ezért kérdeztem. Olvastam egy amatőr cikket, és elkezdett érdekelni a dolog...
2012. márc. 27. 00:18
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!