Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mitől függ, hogy lekerekített...

Mitől függ, hogy lekerekített vagy hegyes levelet fejleszt egy növény? (ugyanigy csipkést vagy fogast stb. )

Figyelt kérdés

a szabdaltságra az az elméletem, hogy ne árnyékolja az alsó leveleket. A nyíl meg dárda alakzat a tér kihasználása, stb.

biztos hülyeségek, de erre még ötletem sincs hogy miért csinálják...

szal ha tudományosan ezt még nem is lehet tudni, tippeket szivesen hallok.


[link]

vs.

[link]


2012. ápr. 1. 17:09
 1/2 anonim ***** válasza:

Ilyenek a génjei. :) Eg része azzal magyarázható, hogy ilyen szabdaltságot meghatározó géneket örökölt (családon belüli ugyanolyan, vagy hasonlsó szabdaltságú levelek), de hogy azok hogy alakultak ki - lehet az árnyékolás az oka, vagy ez biztosított jobb védelmet. Pl. egy erősen szabdalt levél távolról tűnhet tüskésnek (vagy a mögötte lévő barna ág tűnhet tüskésnek), ami távol tarthatja a herbivorokat.

Ugyanígy a dárda alakú levelek, vagy a vékony levelek: "nem éri meg" megenni, mert sokat kéne, amit nehéz összeszedni (nem egy tömegben van sok növényi anyag, hanem pl. szórt levélállásba sok, azért nem mindenki zsiráf). Ez persze nem sokat segít az esetek többségében, de azért lehetett valami előnye.

2012. ápr. 1. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszi, igen, nyilván evolúciós kialakulásában értettem a dolgot. :)

A dárdát meg a szabdaltságot azt légyszi hagyjuk, mert azt úgy fel tudom fogni, tudom mivel magyarázni én is;


De ez a hegyesség... árnyékolás, igen nekem is ez volt a legjobb ötletem, hogy a kerek az sokat árnyékol, tehát jobb ha csak óvatosan nyúlkál előrefele mégtöbb fényért.

Köszi az ötletet de nincs még valami tipp? :)


A szabdaltságot meg megint egy (harmadik) problémának tartom, nem függ össze a kihegyezettséggel mert a a tompa és a kihegyezett levelek is szoktak szabdalódni.

pl. a szellőrózsa levele hegyes csúcsú szabdalt, a füstike meg tompacsúcsú szabdalt:

[link]

[link]


egyébként jellemző, hogy sokkal ritkább a tompa levélcsúcs, ezért ha apomorfia akkor előnyt kell keresni benne, ha viszont ősi bélyeg akkor hátrányt a hegyezéssel szemben.


Az is lehet, hogy azok egyszerűen az erek végződései!

De akkor is miért nyúlik ki vagy miért veszi körbe magát levéllemezzel. Mert az biztos, hogy nem véletlen a dolog...

2012. ápr. 2. 12:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!