Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért van az, hogy a bolygók...

Miért van az, hogy a bolygók a Nap körül viszonylag egy síkban keringenek? Miért nem lehetnek össze vissza és miért van az, hogy a forgástengelyük is viszonylag egy irányba mutat?

Figyelt kérdés

Vagyis:miért nem össze vissza vannak a pályák és "dől"az egyik csillag erre, a másik arra?


Vagy csak szimplán rosszul tudom és nem is egy síkban vannak?



2012. ápr. 22. 19:44
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

A rendszernek (gázfelhő), amiből a naprendszer kialakult volt valamilyen eredő perdülete. Ez ugye megmarad. Akkor is ha a felhő összehúzódik (a gravitáció miatt). A gázfelhő egyre kisebb lesz és egyre gyorsabban forog és egy korong-alakú képződmény születik.

[link]


Ennek a magjából lesz a csillag, ami körülötte van, pedig a bolygók.

2012. ápr. 22. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 ToXeN ***** válasza:
0%

Ugyanazért amiért a Geostacionárius műholdak is csak egy síkban (az egyenlítő síkjában) tudnak megmaradni a Föld körül (ha innen fel-le irányban letér előbb utóbb visszaesik erre a síkra).

Ugyanazért amiért a bolygók is csak egy síkban tudnak megmaradni a Nap körül.

Ugyanazért amiért egy galaxison belül a naprendszerek is (és tulajdonképpen minden) csak egy síkban tudnak keringeni a Galaxismag (általában szupermasszív fekete lyuk) körül. (Galaxisok esetében azért már vannak kivételek rendesen)


Ezekre a magyarázat a keringési sík, ami minden testnek van, ezen a síkon kerül a "legkevesebb energiába" a keringés, minden test ami nem itt van igyekszik erre a pályára kerülni (természetesen ha a vonzáskörzeten belül van)


Érdekes, hogy az angol wikipedia sem ír róla túl sokat:

[link]

2012. ápr. 23. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

1. A geostacionárius pályához ennek semmi köze :D


2. ha lenne egy bolygó ami a mostani keringési síkra merőlegesen keringene, az úgy is maradna.

2012. ápr. 23. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Van egy olyan sejtésem, hogy a többi bolygó gravitációs ereje készteti a merőleges irányú komponenset is tartalmazó pályájú testeket bele ebbe a síkba. Nevezzük ki a jelenlegi keringési síkot vízszintesnek. Tegyük fel, hogy van egy bolygó, aminek nem ezen a vízszintes síkon, hanem függőleges síkon van a pályája. A bolygók vonzzák egymást, ezért a saját pályájuk síkjával párhuzamos erőt is kifejtenek egymásra. A függőleges síkban mozgó test pályája tehát elkezdene a "vízszintes" síkkal párhuzamos komponensekkel is bírni. Hogy a sebessége ne változzon (ne sodródjon ki a naprendszerből), a függőleges komponensnek csökkennie kell. És mivel a vonzás oda-vissza működik, ezért a merőleges síkokban mozgó testek beállnának egy közös síkba, melynek dőlésszöge tömegarányuk szerint áll elő.
2012. ápr. 24. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Az üstökösök elég komoly szöget zárnak be a többi bolygó keringési síkjával, ezért gondolom, hogy nem szükségszerű hogy a bolygóknak mindenképpen egy síkban kellene keringeniük..


Szerintem csak arról lehet szó, hogy a korong alakú szerkezet a bolygók képződése előtt már létrejön, és a képződő bolybók már csak abban a síkban tudnak mozogni.


Ahogy az első válaszoló írta. Toxen remekül leírta, hogy azért keringenek egy síkban, mert CSAK! :-D

2012. ápr. 24. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 ToXeN ***** válasza:

Igazatok van, több oldalon is néztem, mindegyik az első válaszolót támasztotta alá!


Ha valakit érdekel:

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

2012. ápr. 24. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!