Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha kiszámíthatóbbak lennének...

Ha kiszámíthatóbbak lennének a villámok, akkor ezek energiáját ki tudná a jelenlegi technológiával használni az emberiség? Áramtermelés, stb.

Figyelt kérdés
2012. máj. 23. 16:51
 1/2 anonim ***** válasza:

Nem, de ez már egyszer ki lett alaposan tárgyalva, keress vissza.

Befogni még csak nem is olyan nehéz, csak nem tudjuk tárolni.

2012. máj. 23. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Gondolkozzunk picit logikusan. A villám olykor többszáz méter hosszú. Ez azt jelenti hogy a feszültsége többszázmillió, de akár milliárd volt nagyságrendű lehet. Nincs olyan anyag ami ekkora feszültséget (értelmes méretben) kibír.

De tegyük fel van... Akkor ugye egyszerű a dolog, ezt a levegőnél jobb szigetelőt kell alkalmazni a töltések szétválasztásakor. Tehát nincs más dolgunk,mint megépíteni egy eszközt, célszerűen valamiféle kapacitort, avagy kondenzátort, ha úgy jobban tetszik....


Mindössze egyetlen apró (?) gondunk van már. Ugyan miért csapna pont ebbe az eszközbe a villám? Tudjuk, hogy a kisülés legkisebb ellenállás felé fog törekedni. És ha a mi eszközünké nagyobb (márpedig nagyobb, mert ha kisebb ott is át fog ütni!) a büdös életbe nem fog az eszközünkbe belecsapni, hanem szépen "keres" egy olyan utat (az eszközünk közvetlen közelében akár, pl. a burkolatán), ahol bizony a töltés szépen ki tud egyenlítődni.


Megoldás lehet egy nagyobb terület lefedése, és így elvileg kialakítható egy olyan épület vagy akármi ahol elérhetjük hogy oda csapjon a villám. De ennek mérete óriási lenne, és valljuk meg nem szerencsés a szabad területeket erre olyanmód feláldozni, hogy a teljes terület fölé mondjuk kifeszítünk valami drótháló-szerűséget. Nem szerencsés, nem igazán járható egy ilyen elképzelés, és a sikere enyhén szólva is kétséges. Aztán gondolkodhatnánk úgy, hogy elektromosan előfeszített (mesterségesen ellentétesen feltöltött) szerkezeteket alakítunk ki, esetleg elérve azt, hogy a villám oda csapjon be. Ezzel meg az a gond, hogy a villám kétféle lehet. Amikor a töltések a föld felé, illetve onnan éppen a felhő felé vándorolnak....


Hát nem egyszerű probléma, és ne felejtsük el, hogy egy egy villám energiatartalma nem olyan nagy. Mert hiába a feszültség 100milliós nagyságrendje, a kialakuló áram 100ezres nagyságrendje, amikor az időtartama a másodperc töredéke. Erősen el kell gondolkozni, hogy egyáltalán érdemes-e tehát foglalkozni a dologgal.


Szerintem nem ...

2012. máj. 24. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!