Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Gyönyörű képeket látni, akár...

Hardenberg kérdése:

Gyönyörű képeket látni, akár amatőröktől is különféle planetáris ködökről, galaxisokról, halmazokról. Ezek színei valóságosak?

Figyelt kérdés
Van egy távcsövem, amivel én is észleltem már 1-2 planetáris ködöt, halmazt, de halvány ködszerű derengésen kívül semmit sem láttam. A róluk készült fényképek miért pompáznak színekben és miért nem látom ezt a távcsövön keresztül? továbbá mi a legolcsóbb módja annak hogy én is tudjak a távcsővel ilyen fényképeket készíteni? Milyen fényképezőgépet ajánlotok, ami olcsóbb, de lehet vele asztrofotózni?

2012. jún. 18. 18:00
 1/2 Shai-Hulud ***** válasza:
46%

Nem, ezek a képek utólag színezettek.

Sőt, a legtöbb ilyen képen az egyes színek többnyire szemmel nem is látható hullámhosszú sugárzásokat jelölnek.

A szemmel látható képek nem ennyire szépek, kissé "szürkének" tűnnek ezek mellett. :-D

[link]

[link]


Pedro

2012. jún. 18. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

A ködöket szerintem amiatt nem látjuk színesnek, hogy a belőlük érkező sugarak intenzitása nem elég a csapsejtjeink aktiválására. Az asztrofotós a ködről, ha akarja órákig, esetleg napokig is gyűjtheti a fényt, míg az emberi szemnek ez nem lehetséges. Kellően hosszú expozíciós idővel előjönnek a színek, amit a különböző szűrők alkalmazása is elősegít. A szűrők csak bizonyos színú fényt engednek át, ezáltal a képen megjelenő mintázatról tudni lehet, hogy az az objektum színének pl. kék komponense. Több különböző hullámhossz tartományokban elvégezve a fénygyűjtést összeállítható a színes kompozit kép.


Az a baj, hogy egy asztrofotós apparátus nagyon drága. Még amatőr szinten is. Olyan problémák jelennek meg a hosszú expozíció miatt, ami sima megfigyelésnél nem számítanak. Extra stabilitás, pontos követés, a távcső és a kamera termikus egyensúja. A pontos specifikációval nem nagyon szolgálhatok, ha érdekel a téma nézz be a csillagvaros.hu weboldalra, ahol távcsővásárlással és asztrofotózással kapcsolatos kérdéseidre is választ találsz.

2012. jún. 18. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!