Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mivel magyarázható a "lelkünk"...

Mivel magyarázható a "lelkünk"? Ha a szabad akarat valóban illúzió lenne, nem tudnánk saját létezésünkről. Ha van szabad akaratunk, ezt a fizika hogy engedi meg?

Figyelt kérdés
Természetesen a "lélek" szó alatt semmi spirituálisra nem gondolok.
2012. júl. 12. 16:33
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
80%

Attól függ, mit nevezünk léleknek és szabad akaratnak. Nevezzük a lelket most öntudatnak, az akaratot pedig döntési képességnek. Döntést lehet hozni a pillanatnyi körülmények, korábbi tapasztalatok és a célok alapján. A lehetséges döntések közül pedig a legjobbat válszhatjuk, bizonyos hibával. (Merthogy nem vagyunk tökéletesek.) Ez elvileg akár szimulálható is lenne. (Egyelőre csak elvileg.)


Az öntudat egy nehezebb téma, nem tisztán tudományos kérdés, bár a mesterséges intelligencia foglalkozik a kérdéssel, de ott is erősen előjönnek filózófiai fejtegetések.


"Ha a szabad akarat valóban illúzió lenne, nem tudnánk saját létezésünkről."

Ezt nem értem. Miért is? :)

2012. júl. 12. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 A kérdező kommentje:

"Ezt nem értem. Miért is? :)"

Robotoknak van öntudatuk?

2012. júl. 12. 17:12
 3/26 shoona:D ***** válasza:
Tetszik ez a kérdés :)De szerintem ezt nem lehet csak természetes dolgokkal magyarázni,a lélek és a saját akarat valahogy mindenképp spirituális dolgok,természetesen nem tudjuk meg magyarázni őket.Ha nem így lenne a tudósok tudnának olyan robotokat gyártani akiknek szabad akaratuk van,és ezáltal tudnának a saját létezésükről(mert ösztönösen ha az ember dönt mindig a maga szemszögéből nézi a dolgokat,és ha vkinek szabad akarata van nyilvánvalóan döntések elé kerül majd).De bármennyire is úgy tűnik,hogy léteznek robotok szabad akarattal és döntési képességgel,ez nem igaz.A mesterséges intelligenciában készült robotok nem tesznek mást csak több millió lehetőséget,szót,kifejezést vizsgálnak meg egy másodperc alatt,és kiválasztják az emberek számára legtermészetesebbnek tűnő viselkedésformát. :) remélem segítettem
2012. júl. 12. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 anonim ***** válasza:
58%
attól még, hogy egy biokémiai gép vagyok, és azt hiszem, hogy van szabad akaratom, amit biológiai, kémiai folyamatok befolyásolnak és irányítanak az agyamban, és azt hiszem, hogy van öntudatom, mert egy programsor a fejemben ezt a jelet produkálja, attól még egyáltalán nem biztos, hogy ez a szabad akarat... tényleg olyan szabad lenne... ellenkező esetben szerintem sokkal különbözőbb lenne az emberek jelleme, nagy tömegben nézve sem lehetne olyan egyszerűen csoportosítani őket, mint karrieristák, gyilkosok, munkások stb stb...
2012. júl. 12. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 A kérdező kommentje:
Ez viszont még mindig nem válaszolja meg a kérdést, csak megkerüli: Miért van lelkünk? Ha csak determinisztikus gépek lennénk, nem jöhetett volna létre.
2012. júl. 12. 18:46
 6/26 anonim ***** válasza:
52%

" Ha a szabad akarat valóban illúzió lenne, nem tudnánk saját létezésünkről."

Miől gondolod, hogy a két tagmondat között van logikai kapcsolat?

2012. júl. 12. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 anonim ***** válasza:

"Természetesen a "lélek" szó alatt semmi spirituálisra nem gondolok."

És egészpontosan mit értesz alatta? Mi a lélek?

2012. júl. 12. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 A kérdező kommentje:
Elég nehezen definiálandó szóról van szó (mint pl. az isten vagy az élet), legjobban egy érzésként lehet szerintem leírni, a saját létünknek az érzése. Mindenki tudja a lélek jelentését, mégis szinte lehetetlen definiálni (pont úgy mint a fent említett másik két fogalmat).
2012. júl. 12. 19:20
 9/26 A kérdező kommentje:

"Miől gondolod, hogy a két tagmondat között van logikai kapcsolat?"

Megint csak a robotos hasonlatot tudom említeni: Ha tényleg determinált lenne a létezésünk, és nem lennének választásaink, nincs szükség az öntudatunkra. Pontosan úgy, mint egy robotnál. Akármennyire komplex programot írsz neki, soha nem fog öntudatra ébredni. Ez az egész elmélet nemcsak hogy fizikailag értelmetlen, de még evolúciósan is, mivel semmilyen előny nem származik belőle.

2012. júl. 12. 19:26
 10/26 anonim ***** válasza:
79%

Kérdezőnek:


Mivel nem léteznek még értelmes robotok, nemigen beszélhetsz a robotok lelkének létezéséről vagy nemlétezéséről.


Amúgy a szabad akarat léte nem zárja ki a teljes determinizmust. Hiszen előre senki nem tudja, hogyan fog dönteni, dönthet akárhogy. Az meg csak természetes, hogy a végén úgy dönt, ahogyan dönt. :)

2012. júl. 12. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!