Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Villámláskor be kell csukni...

Villámláskor be kell csukni az ablakot? Bejuthat a lakásba a villám? Ha erőmű van a faluban akkor jobban kell félnem hogy a házunkba csap vagy épp ellenkezőleg?

Figyelt kérdés
Nagyon félek ezért a sok kérdés, mert mindenki mást mond.

2012. aug. 6. 14:01
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

A villámlás nem azt nézegeti van-e erőmű vagy sincs a közelben. Adott helyen egy erőmű tetején lévő villámhárítóba éppoly eséllyel csap villám mintha az erőművet elbontanánk és azonos magasságban kitennél egy villámhárítót.


Ablakot felesleges becsuknod nem fog a villám berepülni. A villám elektromos jelenség, így villamos vezető anyagokon tud továbbhaladni.

2012. aug. 6. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Köszi. Csak valahol olvastam hogy ahol nagyobb az elektromos tér (vagy nem tudom minek nevezzem) oda előbb belecsap.
2012. aug. 6. 14:27
 3/8 anonim ***** válasza:
Szerintem inkább a többszáz kilovoltos távvezetékek inkább magukhoz vonzzák a villámokat, már csak az oszlopok magassága miatt is. Na persze rendesen el is vannak látva villámvédelemmel.
2012. aug. 6. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Srapnel ***** válasza:
100%
A távvezetékbe sem azért csap bele jobban, mert áram van benne. A vezetékben lévő áram a villám szempontjából közömbös. Az erőmű is. A villámhoz képes ezek gyengeáram. Azért csap bele a felsővezetékbe, mert ez utóbbiakat olyan helyen vezetik, ami minden mástól távol van, vagyis "kiemelkednek" a környezetükből, ezért a földpotenciált közelebb hozzák a villámhoz mint a környezetben (nem) lévő egyéb tárgyak.
2012. aug. 6. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Srapnel ***** válasza:
100%

Lemaradt: és minden távvezetéknek az oszlopa fémből van és földelt. A vezeték maga erős szigetelőkön keresztül van felfogatva. Tehát az áram szempontjából a "levegőben" lóg, különben az oszlop rövidrezárná az áramkört.


Villámláskor azért kell becsukni az ablakot, mert a villámlás az esetek nagy részében viharral jár, és a vihar széllel, meg sok vízzel, ami nem tesz jót az épület belsejének. A villám hamarabb csap bele a fém ereszcsatornába, mert neki az a lényeg, hogy minél hamarabb a földbe jusson.


Egyébként, ha már itt tartunk, akkor a villám úgy jön létre, hogy először a földből és az égből is elindul egy "kis villám" (vezető csatorna), majd amikor e kettő valahol találkozik, akkor csap a villám, de felfelé! Legalább is, ha azt nézzük, hogy a töltések honnan hová mozognak: ugyanis az elektronok a földből mennek felfelé. Tehát a villám valójában nem lecsap, hanem "felcsap".

2012. aug. 6. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
39%

Állítólag ha arra halad egy gömbvillám, akkor belebeghet a nyitott ablakon, viszont akár az üvegen is át tud menni de akár a szél és huzat is lehet rá hatással.


Egyszer még gyerek koromban, talán 50 évvel ezelőtt a nagyanyámnál voltam és fel jött egy "néni" beszélgetni. Akkor mesélte, hogy látott gömbvillámot ami belibegett nyitott ajtón vagy ablakon, vagy épp a kályhából jött ki, már nem is tudom de midegyik előfordult már az olvasataim között. Szóval ahogy gondolkodom valami rémlik, hogy vas sparhelt ajtaját (ami csak be volt hajtva) kinyitotta és kilibegett. Körbe járt a szobában és végül kiment valamelyik nyílászárón. Annyira régen volt amikor mesélték, hogy már pontosan nem tudom. Valami szagról is beszélt az asszony, sőt ezt minden gömbvillám leírásban említik. Szerintem az ionizált levegő ózon illata lehet amit ilyenkor éreznek, habár kénes szagnak mondják, akik nem ismerik az ózon szagot. Viszont mitől lenne kénes egy elektromos jelenség illata? Főleg a régi emberek még kicsit tudatlanok is voltak.


Állítólag ezért nem jó nyitva hagyni ajtót-ablakot. Persze a gömbvillám megjelenhet bárhol csak úgy hirtelen de ugyanígy el is tűnhet nyom nélkül.


Még amit erről olvastam, hogy a gyorsan mozgó vöröses sziporkázó gömbvillám elől érdemes elmenni, lefeküdni ha lehet, mert egy istállóban átlyukasztott egy tehenet már ilyesmi.


Viszont a lassú asszem kékes színű gömböt lassan el lehet tolni magadtól, ha közeledik, viszont ha gyűrű vagy fém van az ujjadon akkor felforrósodik és megéget közben.


Arra viszont vigyázni kell, hogy hirtelen mozdulattal ne kapj bele, mert volt olyan eset, hogy valaki megpróbálta és leégett a keze feje vagy csak az ujjai, ezt nem tudom.


Sok mindent mondanak, viszont ha nem hallottam volna attól a nénitől még kicsi gyerek koromban, akkor azt mondanám, ez akkora baromság és csakis városi legenda lehet.


Így, hogy egy nagyon egyszerű asszonytól hallottam és egybe vág az egyéb hasonló leírásokkal, így már eláéggé hihetővé teszi az, hogy egy olyan valaki nem foglalkozhat ilyen mesékkel, ha csak tényleg nem tapasztalja meg önmaga.


Egyébként én még életemben soha nem láttam gömbvillámot de a történetek nagyon egybe vágnak.


Lehet, hogy sokat írtam de ez jutott a kérdésről eszembe, ezért bocsánat.

2012. aug. 8. 02:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Akkor becsukom inkább az ablakot. :)
2012. aug. 8. 13:48
 8/8 anonim ***** válasza:

7-es

Nekem egy ismerősöm fürdőszobájába "sétált be" egy gömbvillám. Ijedtében lebukott a víz alá a kádban. A nagy dörrenése kapta fel a fejét. A gömbvillám eltűnt, viszont a bojlere szétment.

2015. jún. 27. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!