Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Létezik maximális hőmérséklet?

Létezik maximális hőmérséklet?

Figyelt kérdés

Szóval fizikaórán felmerült a kérdés, hogy van-e olyan hőmérsékleti érték, amelyet már nem lehet túllépni?

Mert ugyebár a másik véglet már adott (abszolút 0 fok), de ezzel kapcsolatban igen nagy vita alakult ki az osztályban :)

esetleg ha vannak ehhez kapcsolódó cikkek vagy bármyilen anyag, akkor azt is szívesen fogadom.



2013. febr. 12. 23:00
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
Nem ugy tunik, hogy lenne ilyen.
2013. febr. 12. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 anonim ***** válasza:
0%

Most lehet hogy hülyeséget írok, de:

Én úgy tudom, hogy az abszolút 0 foknál is van hidegebb, pl: világür.

ha jól tudom, a hold sötét oldala is -300°C-nál is több van..

az abszolút csak 0 fok azt jelenti, hogy ott az atomok minden energiájukat elvesztik, megfagynak...

legalàbbis én így tudom:)

2013. febr. 12. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:

[link]

"A világűr nagy részében uralkodó hőmérséklet 2,7 K, azaz −270 °C."

2013. febr. 12. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 anonim ***** válasza:
83%

"Én úgy tudom, hogy az abszolút 0 foknál is van hidegebb, pl: világür.

ha jól tudom, a hold sötét oldala is -300°C-nál is több van..

az abszolút csak 0 fok azt jelenti, hogy ott az atomok minden energiájukat elvesztik, megfagynak... "

Áú.

2013. febr. 12. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 anonim ***** válasza:
Nincs ilyen, miért is lenne?
2013. febr. 12. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 anonim ***** válasza:
4es szerintem te farenheitről beszélsz nem celsiusról és nem hinném hogy van felső határa
2013. febr. 13. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 Shai-Hulud ***** válasza:
100%

"Most lehet hogy hülyeséget írok, de:"


Eddig egyetértek. Csak azzal nem, amit utána írtál. Az tényleg hülyeség.

Az abszolút 0 fok azért "abszolút", mert annál alacsonyabb hőmérséklet nincs. Mint tudjuk, a hőmérséklet tulajdonképpen a Braun-féle mozgásból fakad. Ahogy ez a mozgás egyre csekélyebb lesz, úgy csökken a hőmérséklet. A mozgás TELJES megszűnésekor áll be az abszolút 0 fokos (0 °K) hőmérséklet, amely -273,15 °C-nak felel meg. Ennél alacsonyabb hőmérséklet nem létezhet, hiszen az atomok a semennyinél kevésbé mozogni nem tudnak.


Az elvileg lehetséges maximális hőmérséklet a Planck-hőmérséklet, értéke 1,416785(71)·10^32 °K.

"A Planck-hőmérsékletnél „forróbb” dologról nem sok értelme van beszélni, ezen a hőmérsékleten párolognak el elméletileg a fekete lyukak, és erről a hőmérsékletről „kezdett” az Univerzum hűlni, a jelenlegi kozmológia szerint. Nehéz elképzelni bármi forróbbat, mint az ősrobbanás."

[link]


Pedro

2013. febr. 13. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 anonim ***** válasza:

"az abszolút 0 foknál is van hidegebb"


Nincs. Ezért az a neve, hogy abszolút 0 fok. Ezt elérni sem lehet, nemhogy átlépni. Legfeljebb megközelíteni képesek a laboratóriumok is, tized, század, ezred foknyira, de elérni még nem sikerült sosem. Ha mégis valakinek sikerült, akkor hamarosan kiderült a kísérletről, hogy valami trükközés van a dologban.


A Hold hőmérséklete a "túloldalán", vagyis a nappal ellentétes oldalán csak ritkán megy 90K alá (kb. -180C).


Ahogy írta egy fentebbi, a világűr hőmérséklete 2,7K, amit az egész Univerzumban mindenhol jelenlévő kozmikus háttérsugárzás biztosít. Ennél hidegebb még a leghidegebb mélyűri semmiben sincs.

2013. febr. 13. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 anonim ***** válasza:

"Az elvileg lehetséges maximális hőmérséklet a Planck-hőmérséklet"

Miért lenne ez maximum?

Azért, mert az ősrobbanás ilyen volt? Simán el lehet képzelni ennél forróbbat is.


Ezen kívül felmerülhetne, hogy a maximális hőmérséklet kapcsolatban van a fénysebességgel (ugye ennél gyorsabban nem mehet a részecske) - csakhogy a hőmérséklet nem a részecske sebességétől, hanem az energiájától függ.

Az meg korlátlan.

2013. febr. 13. 05:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 anonim ***** válasza:
37%

Igen, de a hőmérséklet mégiscsak a részecske mozgásától függ, profánul kifejezve jóformán a hőmérséklet az, hogy az adott részecskék mennyire csapódnak neki a hőmérődnek. Ha "forróbbak" nagyobb a hőmozgásuk, ha hidegebbek, akkor lassabb. (jó, nagyon durva megközelítés, tudom).


Ebből kiindulva van olyan pont, amikor a részecskék hőmozgása a fénysebesség fölött lenne - ez pedig megint olyan, mint az abszolút nulla fok. Nem lehet átlépni. Nem azért, mert elméletileg lehetetlen - elméletileg kivitelezhető, hiszen elég energiát adok neki, és máris forróbb - hanem azért, mert egyszerűen ahogy közelíti a fénysebességet, egyre nehezebb lesz tovább hevíteni. Aztán a fénysebesség átlépéséhez pedig végtelen energiát kell közölni :)

2013. febr. 13. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!