Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Szilícium előállítása?

Szilícium előállítása?

Figyelt kérdés
A kérdésem az lenne, hogy hogyan lehetne előállítani Itthon szilíciumot és hogy hol kell keresni?:D
2013. márc. 24. 15:51
 1/8 anonim ***** válasza:
Szedj szét elektronikus chipeket. Egyébként meg termitreakcióval, de az veszélyes.
2013. márc. 24. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Értem köszi a választ.
2013. márc. 24. 17:03
 3/8 A kérdező kommentje:

Így esetleg nem lehet előállítani? Elemi szilícium elállítására a következ reakciót használhatjuk:

SiO2 + 2

M

g = 2

M

gO + Si

E reakciót a következ folyamatok kísérik:

2

M

g + Si =

M

g2Si3

M

g + N2 =

M

g3N2



A kísérletet virágcserépben hajtjuk végre, melynek alsó nyílását cserépdarabbal befedjük. 4 gfinom SiO2- és 6 g Mg-porból keveréket készítünk s azt a virágcserépbe töltjük. Közepébelyukat fúrunk és ebbe 6-8 cm hosszú magnéziumszalagot szúrunk. A cserepet azbeszthálónvasháromlábra tesszük és a Mg-szalag végét Bunsen-ég lángjával meggyújtjuk. Az ég Mgheves tztünemény kíséretében megindítja a reakciót. Lehlés után a terméket porcelánmozsárban jól eldörzsöljük, és nagy fzpohárba öntjük. 100 cm

3

desztillált víz és100 cm

3

tömény HCl elegyével leöntjük. A sav hatására a Mg2Si és Mg

3N

2 az alábbiegyenletek szerint reagál:

M

g2Si + 4 HCl = SiH4 + 2

M

gCl2

M

g3N2 + 8 HCl = 2 NH4Cl + 3

M

gCl2

A SiH4 a levegn azonnal meggyullad és SiO2-dá ég el, miközben fehér füst jelenik meg éskis pukkanásokat hallunk. Visszamarad a barna szín amorf szilícium, melyet szívótölcsérenleszívunk, a szrn híg sósavval mossuk, majd megszárítjuk.

2013. márc. 24. 19:55
 4/8 anonim ***** válasza:
Igen, ez a termitreakció. Viszont, ez azért kicsit nagyon tűzveszélyes.
2013. márc. 24. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
ohh az kár.Azért köszi.
2013. márc. 24. 20:50
 6/8 anonim válasza:
Én öntödében kértem egy szép kis darabot még látogatáskor. Ha van ismerősöd aki ilyen helyen dolgozik vagy suli szervez kirándulást akkor könnyebb hozzájutni csak nagyon sok mindent nem tudsz vele kezdeni. Bár nem tudom neked mire kell, de hajrá. ^^
2013. szept. 30. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
azzal szerettem volna kisérletezni, hogy hő hatására vezet,stb! köszi a választ! :)
2013. okt. 16. 16:07
 8/8 anonim válasza:

Szívesen. Egyébként én azt tapasztaltam, hogy szobahőmérsékleten is vezet.

Közeljövőben megpróbálok még beszerezni és éppen ezért keresgéltem.

Talán itt lehet: [link]

Kérdés mennyi a minimális mennyiség és milyen árban.

2013. okt. 24. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!