Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mérgező-e a réz Cu?

Mérgező-e a réz Cu?

Figyelt kérdés
Ha igen minek csinálják abból a vízvezetéket? Mi a különmbség a sárga és vörös réz között és hogy lehet egy elem kétféle; ill ez alapján miért nincs 9 féle vas Fe??

2013. máj. 9. 10:08
 1/7 anonim ***** válasza:

A sima rezet hívják vörösréznek. A sárgaréz az a réz és cink ötvözete.

Ilyen alapon a vasból is minimum 9 féle van :)

2013. máj. 9. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Sőt, vasból simán is van kétféle, alfa és gamma, amiknek eltérő a kristályrácsa, és így a mechanikai tulajdonságaik.
2013. máj. 9. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Ezt te honnan tudod? Ezt nekem is kéne tudnom ezt a gamma vasat? Hű de érdekes :o)
2013. máj. 9. 11:14
 4/7 anonim ***** válasza:

Akkor menjünk szépen sorban. A réz mérgező, mert a máj csak nagyon lassan választja ki ezért felhalmozódik. Viszont a vashoz hasonlóan vízben nem oldódik és nem is reagál vele (vagy maximum elhanyagolható lassúsággal és csak oxigén jelenlétében, ami a csöveken belül aligha van). Ezért nyugodtan lehet belőle csövet csinálni. A kóla is elég savas mégis alumínium dobozba teszik :)


A sárga- és vörösréz között az a különbség, hogy a sárga az ötvözet, a vörös meg tisztán csak rézből van. De ettől még valóban lehet egy elem különböző tulajdonságú. Vegyük például a foszfort. A sárga foszfor mérgező és levegőn hagyva öngyulladó. A vöröstől semmi bajod nem lesz és csak 2-300 fokon gyullad meg magától ezért gyufafejekben használták. A különbség köztük az, hogy milyen alakú a kristályrácsuk. A sárga foszfor nyolcatomos molekulákat képez (ha jól tudom, lehet tévedek, javítsatok ki), míg a vörös hosszú láncokat alkot, ezért jelölésénél gyakran használjuk a P(végtelen) jelet, mivel egy molekulát a hosszú lánc miatt nagyon sok atom alkot. Az hogy melyik atom képez többféle módosulatot, csak a Jóisten kénye-kedvétől függ xD (azaz ilyen a természet). Biztos van rá valami kvantumkémiai atompályamodell-magyarázat, de én nem tudok erről semmit. Hogy a vasnak miért nincs 9, ugyanez a válasz: ilyen a természet. Az oxigén például tud O2 és O3 (ózon) molekulákat is képezni.

2013. máj. 9. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Király köszönöm a válasz, (régen még ólomból is csináltak vízcsovet ami mérgező)
2013. máj. 9. 22:13
 6/7 Wadmalac ***** válasza:

Az ólom vízcsővel sem volt sok baj, a rajta lévő ólomoxid réteg nem oldódik vízben (már semleges kémhatásnál).


A vízcsőnél a vörösréz (színréz) jó csak. A sárgarézből az ötvöző kivérzik, oldódik, a cink ugyan kis mennyiségben nem egészségtelen, sőt szükséges fém a szervezetnek, de az ötvöző kioldódásától előbb-utóbb a cső reped, lyukad.


Ha már elemek erősen eltérő megjelenéseiről van szó, nézz utána a szénnek. Gyémánt, grafit, fullerén stb. stb.....

Meg nézz utána az ötvözeteknek is.

A réz tipikusan nagyon sok fajta ötvözet alapja, lásd sárgaréz, bronzok (abból is van jó sok fajta), a Közép-amerikában gyakori természetes réz-arany ötvözet stb.

2013. máj. 10. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Ha már szén, akkor szénhidrogének és szerves vegyületek. Ugyanannak a pár anyagnak (C,O,N,H) gyakorlatilag végtelen kapcsolódási lehetősége van.
2013. máj. 10. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!