Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az alábbi elméleti szimuláció...

Tirande kérdése:

Az alábbi elméleti szimuláció során tapasztalt anomália hogyan magyarázható? Egy esemény megtörténte függhet-e a megfigyelő rendszeren belüli vagy azon kívüli helyzetétől?

Figyelt kérdés

Mondjuk a Marsot elragadná egy fekete lyuk, és a bolygó a fénysebesség 99 %-val száguldana az Androméda felé, egyenletes sebességgel.

Ugyanakkor a Marson olyan értelmes civilizáció élne, amelyik képes a fénysebesség 99 %-val haladó űrhajó megépítésére. Egy ilyen űrhajót lőnének fel a Marsról szintén az Androméda felé az említett sebességgel.

Ha a Földről egy fénynyalábot küldenénk a Mars felé, akkor ott a relativitáselmélet szerint a beeső fénysugár sebességét kereken 1 c-nek mérnék.

Ha ez a fénysugár halad tovább az űrhajó felé, akkor az űrhajón szintén 1 c sebességgel fognak becsapódni a fotonok, tehát a Földről küldött fénysugár beéri a Marsról fellőtt űrhajót.

Az én kételyem viszont az lenne, hogy amennyiben ezt az eseményt kívülről szemléljük - konkrétan mondjuk a fénysugár vonalára merőleges távoli pontból - akkor úgy tűnik, hogy nem fog a Földről kibocsátott fénysugár becsapódni az űrhajóba, mivel az űrhajó Földhöz mért sebessége 1,98 c.

Viszont a fotonok űrhajóba történő becsapódásának megtörténte nem lehet viszonylagos, az vagy beteljesül, vagy nem!

Egy ilyen külső megfigyelő esetében szerintem értelmezhető két test egymáshoz viszonyított mozgásában a fénysebességnél nagyobb érték, vagy tévedek? Ha ez a megállapításom helyes, akkor pedig az említett külső megfigyelő azt tapasztalja , hogy a Földről küldött fénysugár soha nem érheti utol az űrhajót.

Ugyanakkor az is felvetődhet, hogy egy ilyen távoli megfigyelő milyen sebességgel (és mihez képest)halad.

Mi a véleményetek, a fénysugár utoléri az űrhajót?



2013. máj. 31. 17:55
1 2
 1/16 Makoscsiga ***** válasza:

"Mi a véleményetek, a fénysugár utoléri az űrhajót?"

Persze. A kulcs az, hogy amikor megépítik a marslakók az űrhajót, akkor az ő vonatkozási rendszerük szerint fog menni o.99xc-vel. A mi vonatkozási rendszerünk szerint ez a sebesség nem fog hozzáadódni egyszerűen a Mars o.99xc sebességéhez. Közeledni fog a c-hez, de csak o.999c lesz mondjuk.

2013. máj. 31. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:

A relativitás elmélet, és a Lorentz-transzformáció lényege, hogy a fény sebessége minden vonatkoztatási rendszerben ugyanakkora, és semmi sem tud a fénysebességnél gyorsabban menni. Az űrhajó Földhöz mért sebessége tehát nem lesz 1,98c.


Az űrhajó a Földhöz képest 0,9999495c-vel halad a te példádban.


Itt el tudod olvasni, hogy hogyan transzformálódik a sebesség: [link]

2013. máj. 31. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
Jah, hogy utoléri-e az űrhajót a fénysugár, az attól függ, hogy időben utána küldjük-e a fénysugarat. Ha te elindulsz Budapestről Bécsbe főúton 60 km/h-s átlaggal, én meg utánad indulok az autópályán 120 km/h-s átlaggal, mikor te már a határon vagy, akkor nem foglak utolérni; viszont ha még csak Budakeszin jársz, akkor sokkal később érsz oda, mint én.
2013. máj. 31. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
Természetesen a fény utolérné az űrhajót, hiszen fénysebességgel megy, míg az űrhajó nem. Az űrhajó sebességének meghatározásához a relativisztikus sebességösszeadási formulát kell használni, amely szerint az űrhajó semmilyen inerciarendszerből nézve sem érheti el a fénysebességet.
2013. máj. 31. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
Akkor második jah! Ha a fénynek nem az Andromédáig kell utolérnie az űrhajót, hanem ráér később is, akkor természetesen előbb-utóbb utolérné. (Feltéve, hogy egyenesen megy, meg pontosan az irányába lőttük a fényt.) Így a 19:49-es hozzászólásom tárgytalan.
2013. máj. 31. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:

Ez nagyjából világos, de én a hangsúlyt egy KÖLSŐ megfigyelő észlelésére értettem. Ezért itt eltekintenék Lorentz-transzformációtól, legalábbis egyenlőre.

[link]

Kiegészíteném a leírtakat. Ez a megfigyelő is haladjon mondjuk a Földhöz képest 0,99 c-vel, mint a Mars, így geometriailag átláthatóbb és szimmetrikusabb a rendszer. Azt látja a megfigyelő, hogy a Föld és a Mars 0,99 c-vel távolodik egymástól. Ha ezt elfogadjuk (és másként nem nagyon lehet), akkor azt is megállapíthatjuk a megfigyelő szemszögéből, hogy a Mars és az űrhajó ugyanennyivel távolodik egymástól.

Ez a megfigyelő nem közvetlenül, hanem KÖZVETVE mér, tehát nem azzal a módszerrel vizsgálódik, mint a Marson vagy az űrhajón lévő "sima" detektor.

A két oldalon (Föld-Mars és Mars-űrhajó)a sebességek a külső megfigyelő esetében összeadódnak, mint két szimmetrikus és egyenértékű paraméter (2*0,99c).

Itt szerintem nem a relativitáselmélet, hanem a sima v=s/t a jó megközelítés. Ezen értelmezés szerint a fénysugár nem érheti el az űrhajót.

Ha a fénysugár tengelyvonalán végezzük a mérést (azaz a Föld-Mars-űrhajó rendszerben), akkor én is a spec.relt tartom mérvadónak, de ezzel a példával mégis látni vélek egy ellentmondást, mivel az egyikben eléri az űrhajót a foton, a másikban nem.

2013. máj. 31. 21:48
 7/16 anonim ***** válasza:

> Ez nagyjából világos, de én a hangsúlyt egy KÖLSŐ megfigyelő észlelésére értettem.


A Marshoz rögzített vonatkoztatási rendszerben is 0,9999495 c (1,98 c/(1+0,99^2)) lesz a Föld és az űrhajó sebessége EGYMÁSHOZ képest. Hogy most egy külső megfigyelő által mért adatok alapján akarod kiszámolni az egymáshoz viszonyított sebességüket, az nem számít.


>Itt szerintem nem a relativitáselmélet, hanem a sima v=s/t a jó megközelítés.


0,99c a fénysebességhez képest nagy sebesség, így NEM LEHET eltekinteni a relativisztikus hatásoktól, és a kis sebességekre érvényes közelítést használni.


> Itt szerintem nem a relativitáselmélet, hanem a sima v=s/t a jó megközelítés.


Ez olyan, mintha én azt mondanám, hogy kis magasságokra érvényes, hogy át tudom ugrani a náluk 1 mm-rel nagyobb magasságot. Át tudom ugrani a 10 cm-t, hasonlóan a 10,1 cm-t is. Sőt, az 1 métert és az 1,001 métert is. De én most eltekintenék attól, hogy 2 méternél magasabbra nem tudok ugrani, tehát át tudom ugrani a Holdat.

2013. máj. 31. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
Hátha segít megérteni: [link]
2013. máj. 31. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező!


Tudjuk, értjük a feladatot. A válasz már rég megszületett. A külső megfigyelő éppen az a rendszer, amelyben a relativisztikus sebességösszeadást kell alkalmazni, mivel mindkét összeadandó sebesség 0,99*c.

2013. jún. 1. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:

Alapból magam is azt a véleményt osztom, amit a válaszolók többsége. Azt is belátom, hogy én csak felszinesen ismerem a relativitásra vonatkozó jellemzőket.

Csak egy egyszerű számítási módszert akarok-akartam bemutatni, hátha azon keresztül tud konkrétan válaszolni valaki, illetve a számítás megfelelő pontján be tudja illeszteni a relativitást.

Induljunk ki abból, hogy ennek a távoli megfigyelőnek birtokában van a Mars sebességértéke. Nyilván ezen értéket be is tudja kalibrálni a saját mérőfelületén, mondjuk egy fokskálán. Konkrétan: azt érzékeli, hogy a Mars-Föld mozgás 1 s alatt mondjuk pontosan 10 fok.

Most jön a fő kérdés: ha ez a megfigyelő 20 fokot fog mérni 1 s alatt (a Föld és az űrhajó vonatkozásában), akkor ez milyen sebességnek felel meg? Ez lesz akkor a relativisztikus sebesség? Vagy eleve nem mérhet 20 fokot?

Köszönöm a válaszokat, aki tud írjon még.

2013. jún. 1. 14:40
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!