Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » SOS! A platina és az oxigén...

SOS! A platina és az oxigén reakcióegenlete kéne? Valaki kérem segítsen! Nagyon hálás lennék

Figyelt kérdés

Nem vagyok valami jó kémiából, és annyit tudok hogy platina-oxid lesz belőle, de nem tudom a pontos egyneletet képletekkel...

Nagyon megkösönném ha valaki segítene, felpontoznám meg minden, bármiben segítségére állok amiben tudok!



2013. jún. 2. 20:45
 1/4 A kérdező kommentje:
Valaki!:(( segítsééég...
2013. jún. 2. 21:16
 2/4 anonim ***** válasza:

A platina és az oxigén nem reagál egymással. Az ugyanis még az aranynál is ellenállóbb elem. Én ugyan találtam platina-oxidot a neten, de a cikk szerint azt nem lehet Pt és O2 reakciójából előállítani, csak bonyolult kerülőúton. Először a platinát forró királyvízben oldják (tömény sósav és tömény salétromsav 3:1 arányú elegye), melynek során hexakloro-platinasav keletkezik (H2PtCl6) Ezt nátrium-nitráttal reagáltatva platina-nitrát képződik, melyből hevítéssel előállítható a PtO2 összegképletű platina(IV)-oxid:


H2PtCl6 + 6 NaNO3 → Pt(NO3)4 + 6 NaCl (aq) + 2 HNO3


Pt(NO3)4 → PtO2 + 4 NO2 + O2


Én ennyit találtam. De szerintem ez nagyon hülye feladat. Mi az hogy a platina és oxigén egyenlete? Azok a büdös életben nem fognak reagálni, ezt tudhatná az az illető aki írta ezt a feladatot.

2013. jún. 2. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

"A platina kémiailag nagyon ellenálló fém. Csak királyvízben vagy oxidálószer jelenlétében sósavban oldódik. Ha a királyvízben oldjuk, hexakloro-platina(IV)-sav (hidrogén-[hexakloro-platinát(IV)], H2[PtCl6]) keletkezik. A platina vegyületeiben általában +4 vagy +2 oxidációs állapotú."

Közvetlen aligha lehet oxidálni de én se találom sehol mivel let a klórt átcserélni

2013. jún. 2. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Szerintem így néz ki a dolog:


Pt(s) + O2(g) <=> PtO2(g)


Természetesen a Pt szobahőmérsékleten közvetlenül nem lép reakcióba az O2-nel, a fenti reakció magasabb hőmérsékletekre vonatkozik. Egyrészt a Pt kémiailag rendkívül ellenálló (ahogy előttem említették), másrészt a PtO2 platina(IV)-oxid termikus stabilitása kicsi: néhány száz fokkal olvadáspontja (t=450 ºC) fölött elbomlik. Tehát a fenti egyensúly erősen el van tolva az alsó nyíl irányába. Ezekből az is következik, hogy levegőn hevítve a Pt felület maradandóan nem változik meg!: a kismértékben keletkező PtO2 a hő hatására rögtön el is bomlik, visszaadván Pt tartalmát a Pt felületnek. Vagyis a Pt nem égethető el.

2013. jún. 3. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!