Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a levegő rossz hővezető,...

Ha a levegő rossz hővezető, akkor miért hatásosak a radiátorok?

Figyelt kérdés
Azt olvastam, hogy mivel a levegő nagyon rossz hővezető, ezért pl. nem a földfelszín melegíti fel közvetlenül a levegőt (csak az alsó 3-4 mm-es réteget), hanem a különböző erősségű turbulenciák keverik össze. Ha ez így van akkor, a radiátorok miért képesek felmelegíteni egy egész szobát, ahol meglehetősen ritkák a turbulenciák?

2013. jún. 2. 21:33
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Mint a nevéből is kikövetkeztethető (radiátor=sugárzó), a radiátor főként hősugárzással adja le a hőt. Tehát előbb a falakat, bútorokat melegíti fel, és majd azok melegítik fel a levegőt.


A testednek is ad át hőt sugárzással, ezért van az, hogy egy radiátorral fűtött szobában kisebb hőmérséklet is elég, hogy jól érezd magad. (Hiába hidegebb a levegő, a radiátor állandóan melegíti a tested, így nem kell olyan magas levegőhőmérséklet)

2013. jún. 2. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Szóval ha egy teljesen üres szoba kellős közepére beteszek egy radiátort, akkor a szoba csak hosszú idő elteltével fog felmelegedni?
2013. jún. 2. 21:55
 3/8 anonim ***** válasza:
Hosszabb idő alatt, mintha annál a falnál lenne, amelyen az ablakok vannak; és több energia is kell úgy az azonos hőmérséklet fenntartásához. Nem véletlenül szokás az ablakok alá tenni a radiátorokat és a gázkonvektorokat is. :)
2013. jún. 2. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Milyen hülyeséget beszéltek mind a ketten... A radiátor a hő nagyobb részét hőátadással adja át a levelgőnek. Nem hallottatok még a szabad konvekcióról? A radiátor maga körül felmelegíti a levegőt, a meleg levegő felszáll, helyére hideg áramlik, ez a konvekciós áramlás. Ez mindig, minden körülmények között turbulens, szóval segít elkeverni a szoba levegőjét.


A radiátor pedig azért van az ablak alatt, mert az ablakok közelében szokott a szoba a leghidegebb lenni, hiszen az ablakon keresztül sok hő távozik a szobából. (persze ha odakint hidegebb van, mint a szobában)

2013. jún. 3. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
zzz
2013. júl. 4. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Utolsó jól mondja. A radiátor "szűri" a hideg levegót ami az ablaknál jon be. A többi amit elött eirtak baromság. A falakat nem a radiátor melegiti fel hanem a levegő. A levegőt a radiátor melegiti fel valóban. Ha lassunak találod a folyamatot növeld a radiátorok számát. tegyél a szoba közepére is, többet is esetleg több sorban. Persze hézagosan hogy lehessen közte közlekedni.

És ha ez is kevés akkor tapéta helyett radiátort tegyél a falra. Ráadásul így teljesül a régi álmod és a falat fogja közvetlenül felmelegíteni a radiátor. persze csak ha belevésed a falba a radiátor negatívját s besüllyeszted. Egy eszelős barom aki ezt kitalálta.

2013. júl. 5. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Én nem írtam azt, hogy a falakat közvetlenül a radiátor melegíti fel... Meg szerintem más hülyeséget sem. :D

Egyébként amiket én ismerek radiátorokat, azokban víz van; tehát első körben a vizet kell felmelegíteni (pl. távfűtéses lakásoknál), és a meleg vizet keringeti a rendszer (egy szivattyú). De ezt sem tudom pontosan leírni...


Inkább mutatok egy régebbi kérdést:

http://www.gyakorikerdesek.hu/otthon__lakberendezes__3990170..

2013. júl. 5. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
ha elég erősen keringeti a hidegvizet a szivatty akkor felmelexik
2013. júl. 5. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!