Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Leírnád nekem a fotoszintézist...

Leírnád nekem a fotoszintézist "röviden"?

Figyelt kérdés
Növényi biokémia és élettan vizsgára kéne, de csak úgy alapszinten, miből mi lesz, minek a hatására. Egyetemi szinten, de a kettesért küzdünk.. :/

2013. jún. 3. 10:20
1 2
 1/11 Ozmium42 ***** válasza:
80%
Van két csodálatos új találmányom, az egyiket TANKÖNYVNEK, a másikat GOOGLE-nek neveztem el. Ha a kettesért való küzdelmet igen hatékonnyá tudja tenni az előbbi forgatása.
2013. jún. 3. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
38%
Röviden: fsz.
2013. jún. 3. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
36%
Gyün a foton, hopp, kész is a cukor.
2013. jún. 3. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
A fotoszintézis az autotróf anyagfelépítés egyik módja. Az autotróf azt jelenti, hogy az élőlény szervetlen anyagokból állítja elő saját szerves anyagait. (Erre két mód van: kemoszintézis ill. fotoszintézis). A fotoszintézis során a fotoszintetizáló szervezetek fény energiával hozzák létre az említett szerves anyagokat. Lényegében a folyamatnak két része van. Az 1. rész a fényszakasz, melynek helyszíne a gránum, azaz a belső membrán jellegzetes része. A gránumokban találunk fotoszintetikus pigmenteket, melyek alkalmasak a fényenergia megkötésére. A pigmentek fotorendszerekként működnek. Két fotorendszer létezik. Az I. fotorendszerben karotin, klorofill-a,-b a II. fotorendszerben xantofill, klorofill-a,-b található. A fotorendszerek olyanok, mint egy piramis. Egy adott pigmentnél kezdődik a gerjesztés a fény által, mely továbbítódik a központ felé, mely a klorofill-a. A továbbítást antenna molekulák segítik. Azért alkalmasak ezek a molekulák egyébként gerjesztésre, mert a kettős kötéseik pí-elektronjai delokalizálódnak, konjugált kettős kötésrendszert kialakítva. Amikor a fény gerjeszti pl. a karotint, annak energiája magasabb energiaszintre lép, majd az energiát kisugározza. Az energia azonban nem vész el, mert az antennák továbbítják a fotorendszer következő "lépcsőfokára", a klorofill-b-hez. A klorofill-b és a karotin együttesen átadott energiájának és a fényenergia hatásár a klorofill-a elektronja olyan szinten gerjesztődik, hogy le is szakad és elektronszállító rendszerek elszállítják, miközben ATP szintetizálódik, mivel a rendszer citokróm tartalmú, mely redoxi-reakciókból folyamatosan ATP-t képes szintetizálni. A végső elektronfelvevő NADP+ nevű enzim lesz, vagyis redukálódik. A fotorendszer a II. fotorendszerből pótolja az elektronjait, hisz hasonló gerjesztés ott is megtörtént. A II. fotorendszer pedig víz bontásából, azaz fotolízisből. A fotolízis során molekuláris oxigén, protonok és elektronok keletkeznek. A fotolízis eredményeként keletkező protonok felhalmozódnak a gránum alapállományában, töltés- és feszültségkülönbség következtében egy fehérjecsatorna konformációváltozást szenved el. A protonok átáramlanak a csatornán, miközben jelentős mennyiségű ATP szintetizálódik, azaz a csatorna egy ATP-áz enzim. Az oda került protonok kialakítják a már oda került elektronokkat az NADPH-t. A másik szakasz a sötét szakasz. Ekkor használódik el a keletkezett ATP és NADPH. A CO2 megkötődik egy pentóz-difoszfáton. A keletkező hat szénatomos vegyület elbomlik glicerinsav-foszfátra, mely redukálódik glicerinaldehid-foszfátra az NADPH segítségével. A glicerinaldehid-foszfát visszalakulhat pentóz-difoszfáttá vagy glükózzá alakulhat kilépve a Calvin-ciklusból.
2013. jún. 3. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
0%
Egyébként tök durva, hogy ilyenek kellenek alapból középszintre biológiából és te nem tudod.
2013. jún. 3. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

A 4-es válaszolónak köszönöm szépen!!!



Többiek:


Az a tök durva,hogy ez az oldal azért van, hogy az ember feltegyen egy kérdést, aki tud, az válaszoljon rá! Aki meg nem, az tartsa meg az okoskodó és negatívan hozzáálló kommentjeit, mert senki nem kíváncsi rá, és a saját statisztikáját is rontja.

Már lassan nincs olyan kérdés, ahol nem oltja le valaki a kérdezőt..Nem tudod ki ül a másik oldalon, nem kell egyből a leghülyébb gyökérre gondolni. Biztos van, amit ti nem tudtok és tök alap dolog lenne...

2013. jún. 3. 20:19
 7/11 Makoscsiga ***** válasza:

"Biztos van, amit ti nem tudtok és tök alap dolog lenne."

Ez minden bizonnyal így is van, de szerintem a többség azokat dolgokat nem használja, pláne nem vizsgázik belőle egy olyan szakon, ahova saják akaratából felvételizett. Érted? Ezért kapod az oltást, nem azért, mert nem tudod, hogy a víz a fotolízis során hogyan koordinálódik a molibdén komplexben.

2013. jún. 3. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Az okát teljesen értem! És teljesen igazuk is van!!Tudom én, hogy szégyen egy kertésznek ezt nem tudni..legalapabb dolog.

Más: Arról, hogy én ide hogyan jelentkeztem, és mért nem hagytam még ott nem beszélnék. Nem is tudja senki ennek a hátterét, így inkább ne legyen senki okos.


Azt nem értem, hogy miért oltanak? Majd magamba szállok és jobb lesz? Ők ezt csak jó szándékból csinálják, hogy segítsenek jobb "útra térni"? Ha esetleg eddig nem tértem volna "jobb útra" ezután se fogok, főleg nem akármilyen ismeretlenek által ideírogatott humoros és bölcs hozzászólások miatt.

És mivel senki nem tökéletes, mert " biztosa van, amit ők nem tudnak", joguk sincs ehhez.

Még a tanár se hordott le nem hogy ennyire, semennyire se..pedig ő megtehetné.

Szóval semmi értelme és célja nincs ennek.

2013. jún. 3. 20:46
 9/11 anonim ***** válasza:
Én csak azért írtam, hogy érdekes, hogy nem tudod te, holott középszinten is kell tudni. Egyébként mi a szarnak jársz te egyáltalán ilyen szakra, ha nem érdekel?
2013. jún. 3. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Jó, hát én nem érettségiztem biológiából. Közép szint tudtommal máshol nincs, a témazárókban meg nem szerepelt a fotoszintézis.

Választ vársz a kérdésedre?

Másold már ide légy szíves, hogy hol írtam, hogy nem érdekel!

2013. jún. 3. 21:11
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!